Amerika Vizesi Nasıl Alınır? Deneyimlerim

amerika vizesi

İş yerinden bir arkadaşımın Amerika vizesi aldığını öğrendikten sonra hemen bende almak için başvurmayı düşündüm, çünkü vizeyi alınca 10 yıllık veriyorlar malum iş yerinden istifa ederiz veya bir sorun olur hazır çalışıyorken bulunsun diye düşündüm.

Mülakat olduğu ve ingilizce konuşulacağını duyduğumda biraz çekindim açıkçası ama ne olacak dedim denemekten birşey çıkmaz.

Hemen fotoğraf çektirmekle işe koyuldum. Zaten herhangi bir fotoğrafçıya gittiğinizde Amerika vizesi için fotoğraf çekilmek istediğinizi söylediğinizde onlar sizi yönlendiriyor.

DS-160 Formu

Daha sonra en önemli konu olan DS-160 Formunu doldurmam gerektiğini öğrendim. Ds 160 formuna buradan ulaşabilirsiniz.

DS-160 formunu randevu tarihinizden 3 gün öncesine kadar doldurmanız gerekiyor. Bu form ingilizce ancak cursor ile üzerine gelince Türkçesi de yazıyor. Burada önemli olan gerçekten doğru bilgiler vermeniz gerekiyor. Nerede kalacaksınız diye bir soru vardı booking.com dan iptal edilince ödeme alınmayan bir rezervasyon yaptım ve buna göre yavaş yavaş dikkatli bir şekilde formu doldurdum.

Amerika Vizesi Randevu Nasıl Alınır?

Daha sonra randevu almam gerektiğini öğrendim. https://usvisa-info.com/ buradaki adresten hesap açtım. Bazen 1 ay sonrasına randevu oluyor bazende 1 hafta sonrasına bile yer bulabiliyorsunuz bu şansınıza kalmış birşey. Randevunuzu oluşturduktan sonra 160$ bir ücreti var. Bu ücreti de kredi kartından tahsil edebiliyorlar. Randevumuzu oluşturmuş, ödememizi yaptık, otel rezervasyonu da yaptık DS-160 formumuzu da doldurduk sıra geldi beklemeye.

Beklerkende iş yerinden izin yazısı, bordro, faaliyet belgesi, e-devletten 4a hizmet dökümü, yaptırdığım otel rezervasyonunun çıktısını, ds 160 ın çıktısını, randevu aldığınıza dair çıktıyı ve üzerime olan evin tapusunu hazırladım. Zaten size randevuyu aldıktan sonra mail adresinize nelerin yanınızda olması gerektiğini gönderiyorlar.

Amerika ile bazı siyasi problemler de olduğu için acaba alabilir miyim diye de düşünmeye başladım.

Amerika Vize Mülakatı

İstinye’deki Amerikan konsolosluğuna gittiğimde önündeki cafeye emanet olarak cep telefonumu ve elektronik sigaramı bıraktım bana bir fiş verdiler ve içeriye girdim.

Enteresan bir asansörden yukarı çıkıyorsunuz daha sonra pasaportunuzu, DS-160 formunuzu ve fotoğraflarınızı kontrol ediyorlar. Bir yandaki bankoda çok şirin bir bayan parmak izinizi alıyor daha sonra sıranızı beklemeye başlıyorsunuz.

Önümde birkaç kişi red yedi. Bir tanesi ingilizce konuşamıyordu. What is your job? diyordu suratına bakıyordu 🙁 ve ne yazık ki vizeyi alamadı.

Önce Türkçe devam edebilir miyiz diye soracaktım sonra dedim çok kolay sorular soruyorlar hiç gerek yok eksi puan almaya.

Sıra bana geldiğinde sırayla aşağıdaki soruları sorular ve yanıtlarım da aşağıdaki şekildeydi.

  • Why do you want to visit USA? ( Amerika’yı neden ziyaret etmek istiyorsunuz? )
  • Holiday (Tatil)
  • When do you plan to go? (Ne zaman gitmeyi planlıyorsunuz)
  • I didnt decide yet. I am saving money. (Daha karar vermedim para biriktiriyorum)
  • What do you do? (Ne iş yapıyorsunuz)
  • Digital Advertising (Dijital reklamcılık)
  • How long have you been working in the same company? (Ne kadar süredir aynı şirkette çalışıyorsunuz)
  • 3 Years(3 yıl)
  • Your visa is approved. (Vizeniz onaylandı)
  • Thank you(Teşekkürler)

Aramızdaki konuşma bu şekildeydi tabii ben biraz şanslı olabilirim 🙂

Herhangi bir sorunuz olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Miamide nerede kalınır yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here