Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam Çiçek Pazarı
Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam gezisi sırasında görmenizi tavsiye ettiğim yerlerden bir de Amsterdam Çiçek Pazarı’dır. Seyahatimin sonuna doğru yaklaşırken Hollanda’nın en meşhur pazarını dolaşma fırsatı buldum.

Burası Bloemenmarkt olarak da biliniyor. Onlarca çeşit çiçek, suyun üstünde yüzen tezgahlarda veya şirin, küçük dükkanlarda pazarlanıyor. Kanalın üstüne tezgâh açmaları oldukça dikkatimi çekti. Elbette bunun bir sebebi olmalı dedim ve biraz bilgi edindim.

1862’den beri, taze çiçekler ve bitkiler Hollanda kırsalından Amsterdam’a mavna adı verilen teknelerle ile getiriliyormuş. Dünyanın tek yüzen çiçek pazarı olan Bloemenmarkt’a artık tekne ile değil minibüsle çiçekler geliyor. Singel’de kalıcı olarak demirleyen yüzen tezgahlardaki çiçeklere mutlaka göz atmalısınız. Hollanda’nın en tanınmış çiçek pazarı olan bu renkli pazar, güneşli hafta sonları turistlerle doluyor. Burası çiçek çeşitlerinin yanı sıra diğer birçok tohum, kesme çiçek ve ev bitkisi türünde Hollanda lale soğanlarını almak için harika bir yerdir. 

Amsterdam Çiçek Pazarında Satılan Ürünler

Amsterdam Çiçek Pazarında Satılan Ürünler
Amsterdam Çiçek Pazarında Satılan Ürünler

Laleler uzun bir süredir Amsterdam’ın sembolü olmuş, bu yüzden onları Çiçek Pazarında mümkün olan tüm renklerde bulabilmeniz gayet doğaldır. Ancak sadece lale değil, en sevdiğiniz diğer çiçekleri burada bulacaksınız. Menekşe, orkide, gül ve şakayık, hepsi var! Yanınızda eve götürmek için çiçek tohumları veya lale soğanları alabilirsiniz. Ancak onlarla birlikte seyahat ettiğinizi satıcıya bildirmelisiniz. Çünkü ambalajı ona göre yapıyorlar. Satın alma işleminizin, sorunsuz bir şekilde gümrükten geçmeye hazır ve paketlenmiş olduğundan emin olmalısınız.

Eğer bağ, bahçe ile uğraşıyorsanız burası mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Birçok tohum türü çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. Yolda ne kadar çok ilerlerseniz, tezgâhları tek tek dolaşırsanız tohumları o kadar ucuza alabilirsiniz. Bu yüzden son masaya kadar gitmek için zaman ayırın. 

En sevdiğiniz çiçek ne olursa olsun, onu burada bulabilirsiniz. Birçok ev bitkisi, tohum ve bahçe vazgeçilmezleri vardır. Bazı mağazalar eğlenceli, uygun fiyatlı hediyelik eşyalar ve Hollanda peyniri gibi yerel lezzetler de satmaktadır. Kışın, serada yetişen çiçeklerin yanı sıra, çok çeşitli Noel ağaçları ve tatil dekorasyonları da bulacaksınız. 

Satın alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satın alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Satın alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hollanda lalelerinin ve diğer çiçeklerinin ne kadar meşhur olduğunu biliyoruz. Ben de farklı türlerde çiçek tohumu aldım. Siz de geziniz sırasında tohum ya da lale soğanı alacaksanız bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Aksi halde yanlık seçim yapıp paranız boşa gidebilir.

Doğru mevsimde satın almak şüphesiz lalelerinizin büyüme şansını artıracaktır. İlkbaharda çiçek açan laleler istiyorsanız, sonbaharda soğanı satın alın. Yaz aylarında glayöl veya zambak gibi çiçek açan soğanlar istiyorsanız, erken ilkbaharda satın alın. Satıcılar bilgileri gönüllü olarak vermeyeceği için onlardan ayrıntıları isteyin. Ve yumuşak, küflü veya hasarlı olmayan büyük ve sağlam soğanlar arayın.

Hollanda Lalesi

Hollanda Lalesi
Hollanda Lalesi

Hollanda seyahatini bahar aylarında yaparsanız sıra sıra rengarenk lale tarlaları ve bahçelerini görebilirsiniz. Fotoğrafa karşı özel bir hobiniz varsa mutlaka buralar ziyaret edilmeli. Her ne kadar Hollanda’nın meşhur lalesi desek de kökeni yine bize dayanıyor. Laleler 400 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu’ndan ilk ithal edildikleri Hollanda Altın Çağı’ndan beri Hollanda ve özellikle Amsterdam ile eş anlamlıdır. Bugün, büyüyen lale üretimi ve diğer çiçekler büyük bir endüstridir. Her bahar, çiçek tarlaları canlı renk sıralarına girdiğinden, Hollanda’daki laleler önemli bir turistik cazibe merkezidir. Aalsmeer’deki Keukenhof çiçek bahçeleri ve FloraHolland çiçek müzayedesi, Amsterdam’da her bahar kendi Lale Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Lale bahçelerinin en iyi ziyaret edilmesi gereken ayları Mart, Nisan veya Mayıs aylarıdır. Amsterdam’daki yüzen Çiçek Pazarı yılın herhangi bir zamanında lale bulmak için en önemli yerdir.

Amsterdam Çiçek Pazarı Fiyatları

Amsterdam Çiçek Pazarı Fiyatları
Amsterdam Çiçek Pazarı Fiyatları

Turistler için hediyelik eşyaların satıldığı büyük bir çiçek pazarı olan bölgede 3 ile 50 Euro arasında değişen fiyatları görebilirsiniz. Genellikle lale soğanları farklı adette paketlenip satılıyor. Satılan diğer bitki tohumları da buna benzer boyutlarda satışa sunuluyor. Küçük boy tohum paketlerinin fiyatı 3 Euro civarındadır. Çiçeğin dışındaki hediyelik eşyalar da bu fiyatlardan başlıyor. Buradan aldığınız çiçekleri veya tohumları Türkiye’ye getirmek isterseniz, satış sırasında gümrükten geçeceğini belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde gümrük memurları bu eşyalara el koyabilir veya sizi bir müddet havaalanında bekletebilir.

Çalışma Saatleri ve Yeri

Çalışma Saatleri ve Yeri
Çalışma Saatleri ve Yeri

Amsterdam Çiçek Pazarı pazartesiden cumartesiye 09: 00-17: 30 ve pazar günleri 11: 30-17: 30 saatleri arasında açılır. Amsterdam Çiçek Pazarı, Koningsplein ve Muntplein arasındaki Singel kanalında yer almaktadır. Amsterdam’da kışın ne yapılır yazımızı incelemeyi unutmayın.

Amsterdam Çiçek Pazarı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Amsterdam Çiçek Pazarı Nerede ve Nasıl Gidilir?
Amsterdam Çiçek Pazarı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Singel Kanalı kıyısında kurulu olan Amsterdam Çiçek Pazarı şehir merkezinde yer almaktadır. Yürümeyi sevenler, şehir merkezine yakın konumda olanlar rahatlıkla buraya yürüyerek ulaşabilir. Ayrıca oldukça yaygın olan bisiklet ile bu pazarı gezebilirsiniz. Şehir dışından veya havalimanından gelenler için tren seferleri şehir merkezinde yolcuları indiriyor. Şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda çok sayıda ulaşım servisi hizmet vermektedir. Ayrıca amsterdam’da nerede kalınır içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here