Amsterdam Dam Meydanı

Amsterdam Dam Meydanı
Amsterdam Dam Meydanı

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en önemli meydanıdır. Benim gibi buraya gelen ziyaretçilerin çoğunluğu bir şekilde Amsterdam Dam Meydanı’ndan geçiyor. Amsterdam Merkez İstasyonu’na yakın, şehrin kalbinde, Damrak’a 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.  Turistik merkezlere giderken yolunuzun üzerinde kalıyor. Çevresinde bulunan kültürel yerleri, tarihi eserleri ve görülmesi gereken turistik bölgeleri yazımın devamında bulacaksınız.

Dam Meydanı Tarihi

Dam Meydanı Tarihi
Dam Meydanı Tarihi

Başlangıçta Amstel nehri üzerinde 13. yüzyıldan kalma bir baraj olan Dam Meydanı, gemilerin demir attığı ve malları boşaltabildiği bir balık pazarı olarak kullanılmış. Zamanla yeni kilise, belediye binası ve yakındaki borsa binası ile meydan büyümüş ve önem kazanmış.

Bugün Damrak ve Rokin ana caddelerini birleştiriyor ve aynı zamanda Kalverstraat ve Nieuwendijk’in büyük alışveriş caddelerine erişim sağlıyor.

Amsterdam’ın kökenleri Dam Meydanı’nda yer alır ve buradaki yapılara bakarken tarihi hakkında bir fikir edinirsiniz. Bugün meydan aynı zamanda kitlesel etkinlikler, eğlence fuarları ve pandomim sanatçıları için bir mekandır.

Dam Meydanı Gezilecek Yerler

Dam Meydanı Gezilecek Yerler
Dam Meydanı Gezilecek Yerler

Dam Meydanı, gelen birçok ziyaretçi için yoğun bir odak noktasıdır. Sokak sanatçıları meydanın Arnavut kaldırımı taşlarında gösteriler yaparken, turistler fotoğraf çekmek ve güvercinleri beslemekle uğraşır. Tramvaylar ise sık ​​sık buradan geçer. Kuzey tarafında bulunan kafeler, barlar ise güneşli günlerde, kahve ve bira içenlerle doluyor.

Meydan Kraliyet Sarayı, Ulusal Anıt, Madame Tussauds ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çiçek pazarını görmek isteyenler de Amsterdam çiçek pazarı içeriğimizi inceleyebilirler.

Ulusal Anıt

Ulusal Anıt
Ulusal Anıt

Dam Meydanı’nda gördüğünüz Ulusal Anıt 1956’da inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ve o zamandan beri kayıpları anmak için yapılmış, meydanın karşı tarafında, 22 metre yüksekliğindeki bir dikilitaştır. Anıt, 1947’de savaştan hemen sonra inşa edilen yarım yuvarlak duvarla entegre edilmiş. Hollanda’da Anma Günü her yıl 4 Mayıs’ta yapılıyor. Ulusal Anıtın etrafındaki Dam Meydanı’nda gerçekleşen törenlerde, Kraliyet Ailesi, bakanlar ve askeri temsilcileri çelenkleri bırakıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında tüm sivil ve askeri hayatın kaybedilmesi için iki dakikalık saygı duruşu düzenleniyor.

Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı


İnşaası bittikten sonra neoklasik bu yapı Dünya’nın Sekizinci Mucizesi olarak adlandırılmıştır. İnsanların neden böyle düşündüğünü görmek için içeri girmeniz gerekiyor. Dış kısım kahverengimsi bir görünüme sahip olsa da içeride bir zengin güzelliği göreceksiniz. Bina 1655’te Amsterdam Belediye Binası olarak kullanılmaya başlanmış, ancak 1808 yılında Napolyon’un kardeşi tarafından yeniden saray olarak tasarlanmış. Kesin görülmesi gereken bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)
Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)


1814’ten beri Hollanda hükümdarlarının resmi taç giyme töreninin yapıldığı yer olan Yeni Kilise (Nieuwe Kerk), Amsterdam’ın kalbinde Kraliyet Sarayı’nın yanında yer almaktadır. 15. yüzyıldan kalma bu gotik bina, kraliyet taç giyme törenlerinin yanı sıra düğünlerin ve sanat sergilerinin yapıldığı yerdir.

Madame Tussauds

Madame Tussauds
Madame Tussauds


Benim görüşüme göre ünlü balmumu müzesinin bu şubesini ziyaret etmek Amsterdam’da yapılmaması gereken şeylerden biridir. Pahalı ve çoğu zaman oldukça kalabalıktır. Eğer giderseniz, en üst kattaki yuvarlak resim penceresinden Dam Meydanı ve Damrak’ın muhteşem panoramik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Dam Meydanı’ndaki Kafeler, Barlar ve Restoranlar

Dam Meydanı’ndaki Kafeler, Barlar ve Restoranlar
Dam Meydanı’ndaki Kafeler, Barlar ve Restoranlar
 • Nieuwe Kafe
  Nieuwe Kerk’e (Yeni Kilise) bağlı bir binada yer almakta. Saray tarafında, mükemmel Dam Meydanı manzarasına sahiptir. Turistlere ve yerlilere hitap ediyor. Harika kahvesi, kahvaltı sepetleri, sandviçleri ve hamur işleri bulunuyor. Mükemmel servisi ve iyi fiyatları ile biliniyor. 
 • Majestic
  Daha çok turist odaklı bir kafe. Anıt tarafında Dam Meydanı’nın muhteşem manzarasına sahip. Yemekleri, kahve ve biralerı harika ama fiyatları çok yüksek. Çoğunlukla yerli halk pahalı olduğu için buraya uğramıyor. Ancak yine de her zaman turist yoğunluğu bulunuyor
 • Yip Fellows
  Hotel Krasnapolsky’nin yanında yer alan küçük bir bardır. Burada da fiyatlar oldukça pahalı. Fazla yaklaşmayın derim.
 • Café Zwart 

Güler yüzlü personeli ile iyi bir yer. Küçük bir yer ama burada pahalı. Majestic kafe sahibi insanlar tarafından işletiliyor.

 • Reflet Restoran
  1885 yılında “De Witte Kamer” (Beyaz Oda) olarak kurulan Reflet, Amsterdam’ın en eski orijinal restoranıdır. Hotel Krasnapolsky içinde birinci sınıf yemekler sunuyor. Klasik Fransız ve Hollanda mutfağının menüleri servis ediliyor. Burada da fiyatlar oldukça yüksek. Ortalama menü fiyatı 50 EUR civarında.

Dam Meydanı’nda Neler Yapılır?

Dam Meydanı’nda Neler Yapılır?
Dam Meydanı’nda Neler Yapılır?
 • Atlı arabalara binmek

Sarayın önünde, Yeni Kilise’nin yakınında, genellikle birkaç atlı araba bulacaksınız. Farklı tur güzergahları bunuyor: Eski Şehir’den, Kanallar boyunca, Red Light Bölgesi veya Jordaan mahallesi gezdiriliyor. 20 dakikalık bir tur için 35 €, 60 dakika için 85 €’ ya kadar (taşıma başına maksimum 4 kişi) tarifeler bulunuyor.

 • Hatıra fotoğrafı çekinmek

Dam Meydanı’nda hatıra eşyası olan dev bir tahta ayakkabı ile fotoğraf çekinebilirsiniz.

 • Ulusal Anıt’ta vakit geçirmek

Dam Meydanı’na gelince insanların Ulusal Anıt’ın etrafında oturduğunu gördüm. Ben de onlara katılıp uzun bir süre etrafı izledim. Gerçekten burada çok farklı insan türlerini görebiliyorsunuz. Amsterdam’ın kendisi 170’den fazla ulustan insanlara ev sahipliği yapıyor ve şehir tam anlamıyla dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor. Dam Meydanı’na gelen turistler olsun, yerli halk olsun Ulusal Anıt’ın etrafında saatlerce oturup etrafı seyrediyor.

 • Sokak sanatçılarını izlemek

Meydan’ın her köşesinde farkı sanat türlerini icra eden sokak sanatçıları bulunuyor. Biraz bozuk para atarak çok keyifli gösterileri seyredebilir ya da canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Amsterdam nerede kalınır içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here