Amsterdam’da Gezilecek Yerler

amsterdam gezilecek yerler

Avrupa’nın incisi Hollanda’nın başkenti Amsterdam tarih kokan daracık sokakları, rengarenk evleri, asırlık müzeleri, modern ve özgür atmosferi ile hepimizi kendine hayran bırakan şehirlerin başında geliyor. Çılgın gece hayatından, dinlendirici kanallara ve yok yok diyebileceğimiz pazarlarına kadar detaylı bir Amsterdam rehberi hazırladık.  Özgürlükler şehri Amsterdam’da nereye gidilir, ne yenir, ne yapılır, nerede kalınır ve çok daha fazlası ve amsterdam gezilecek yerler için okumaya devam edin!

Amsterdam’da Görülmesi Gerekenler

Dam Meydanı

Dam Meydanı
Dam Meydanı

Amsterdam’a gelen herkesin ilk durağı Dam Meydanı oluyor. Şehir 12. yüzyıldan itibaren Dam Meydanı’nın etrafında genişlemiş. Centraal Tren İstasyonu, Kraliyet Sarayı ve Nieuwe Kerk yani yeni kilise şehrin kalbi olan bu meydanda bulunuyor. Dam Meydanı’nın sağında bulunan yolu takip ederek Bloemenmarkt, solundaki yolu takip ederek ise Red Light District’e ulaşabilirsiniz. Dam Meydanı çoğu zaman çeşitli etkinliklere ve festivale ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda meydanda bisiklet kiralama yerleri de bulunuyor.

Amsterdam Kanalları

Amsterdam Kanalları
Amsterdam Kanalları

1800’den fazla köprü ve 160’tan fazla kanalıyla Amsterdam, dünyanın en fazla köprü ve kanala sahip şehri unvanını koruyor. Bu kanal ve köprülerin yaklaşık %90’ı iklim şartlarından ve ülkenin toprak yapısından ötürü sürekli taşan barajlardan korunmak adına elle yapılmış. Bu tarihi yapılardan oluşan ve Kuzeyin Venedik’i olarak anılan şehri kanalları gezerek görmek ayrı bir keyif veriyor. Amsterdam’ın korunmuş yapısına, kültürüne ve yemyeşil sokaklarına dışarıdan bir gözle bakınca bir kez daha hayran kalıyoruz. Hatta yerel halktan bazıları kanallarda sevme işini abartmış, küçük teknelerde yaşamayı tercih ediyorlarmış.

Keizergracht (Krallar Kanalı), Prinsengracht (Prensler Kanalı) ve Herengtacht (Soylular Kanalı) kanallarının yapımı ise çok eskilere orta çağa kadar dayanıyor. Tabii bu kanallar şehri baraj sularından korumanın yanı sıra tacirlerin ve gezginlerin uğrak noktası haline getirmiş. Günümüz modern Amsterdam’ın çok kültürlü yapısı da bu şekilde oluşmuş.

Red Light District

Red Light District
Red Light District

Amsterdam denilince ilk akla gelen yer olan Red Light District yani Kırmızı Fener Yolu, seks işçilerinin yasal olarak çalışabildiği bir sokak. Bu sokakta fotoğraf ve video çekimi yapmak, ayrıca alkol almak yasak. Tüm dünyadan birçok turistin özellikle bu sokağı görmek için geldikleri Red Light District’te gay barlardan, seks müzelerine, striptiz şovlarından, erotic shoplara ve çok daha fazlasıyla yetişkinlere yönelik birçok eğlence mekanı barındırıyor. Red Light District’e ulaşmak için Dam Meydanı’nın solundaki sokaktan ilerlemeniz yeterli olacaktır.

Quede Kerk (Eski Kilise)

Quede Kerk (Eski Kilise)
Quede Kerk (Eski Kilise)

Hollanda’nın en eski ve en büyük kilisesi olan Quede Kerk, Red Light Caddesinin içerisinde bulunuyor. Eski kilise ülkenin ileri gelelerinin mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca mimari yapısı ve 16. yüzyıldan kalma tabloları ile de bir sanat müzesi gibi gezilebiliyor. Kiliseyi ziyaret ederseniz meşhur Büyük Org’undan çıkan ilahileri dinlemeden dönmeyin deriz.

Begijnhof Kapel

Begijnhof Kapel
Begijnhof Kapel

Begijnhof Şapeli, 15. yüzyılda Katolik Kardeşler Birliği’nin toplanma merkezi olarak kullanılmaya başlanmış. İçerisinde Amsterdam’ın en eski evi olan Het Houten Huis, İngiliz kilisesi ve şapel bulunuyor. Hollanda halkının Protestan olup, Katolikliğin krallık tarafından yasaklandığı dönemde; Katolik rahipler ve rahibeler burada gizledikleri kütüphanelerinde ibadet etmişler.

Het Houten Huis

Het Houten Huis
Het Houten Huis

Amsterdam’ın en eski evi olan Het Houten Huis 1500’lü yıllarda, Begijnhof Şapeli’nin bahçesine inşa edilmiş ve halen kullanılır durumda. Red Light Caddesinden ilerleyerek, rengarenk yapılara sahiplik yapan Amsterdam’ın en eski evini görmeniz de mümkün. Hemen birkaç ilginç bilgi verelim; Amsterdam’da 1400’lü yılların sonunda büyük bir yangın çıkıyor ve şehrin neredeyse tamamı yanıyor. Yangından sonra ilk inşa edilen ev olan Het Houten Huis’te günümüze kadar dayanıyor.

Siz de fark edeceksiniz ki evlerin yapısı girişlerin küçük ve camların büyük olması üzerine kurulu. Ayrıca evlerin üst kısımlarına baktığınızda kancalar görmeniz mümkün. Kanallar şehri olan Amsterdam özellikle 19. yüzyılda tüccarların uğrak noktasıydı. Alınacak ve satılacak malların binalara konulması için de eşyaları pencerelerden geçiriyorlardı. Hatta birçok bina bu nedenle yamulmuş halde kullanılıyor.

Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı)

Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı)
Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı)

Yüzen Çiçek Pazarı olarak da bilinen Bloemenmarkt hem Hollandalıların hem de turistlerin Amsterdam’da uğrak noktaları arasında yer alıyor. Birçok bit pazarı bulunan bu şehirde Bloemenmarkt için görüp görebileceğiniz en renkli ve en güzel kokan pazar desek abartmış olmayız herhalde. Dam Meydanı’nın sağında kalan Çiçek Pazarında yüzlerce bitkinin tohumundan hediyelik eşyalara, meşhur kişlerinden sağlıklı içeceklerine kadar birçok şey bulmanız mümkün. Taze olarak hazırlanan yiyeceklerden tatmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ayrıca buradan alacağınız hediyelik eşyalar, Amsterdam’ın birçok bölgesinden çok daha ucuz olacaktır bilginize.

Leidsestraat

Leidsestraat
Leidsestraat

Amsterdam’ın en renkli pazarı için Bloemenmarkt demiştik. Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız Leidsestraat’a uğramadan dönmeyin. Leidsestraat’ta yüksek standartta birçok dünya markasından küçük butiklere, son moda kıyafetlerden vintage aksesuarlara alışveriş yaparken kaybolmamaya dikkat edin.

Leidseplein

Leidseplein
Leidseplein

Leidseplein için Amsterdam’ın eğlence caddesi desek yeridir. Leidesestraat alışveriş caddesinin hemen sonunda yer alan bu cadde, özellikle Amsterdam yerel halkının gitmeyi tercih ettiği gece kulüpleri, barlar ve ünlü coffe shoplaraq ev sahipliği yapıyor. Red Light District’i turladıktan sonra gece eğlenceniz için bir de bu caddeye bakmanızı tavsiye ederiz.

Coffee Shop

Coffee Shop
Coffee Shop

Amsterdam denilince akla gelenlerde başı çeken Coffee Shoplar, bildiğimiz sıradan kahvecilerden biraz farklı. Kenevir tüketimi yasal olan Hollanda halkı, bu coffee shoplardan alışveriş yapabiliyor. Ancak gözlemlerimize göre coffee shoplar turistlerin çok daha fazla ilgisini çekiyor. Bu coffee shoplara 18 yaşından küçükler kesinlikle giremiyor. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi ve satışı tamamen yasak. Meraklısına Hollanda’nın ilk coffee shopu olan Bulldog’u görmesini öneririz. Sadece tatlı ve kahve içerek de bu dükkanlarda oturabilirsiniz.

Vondelpark

Vondelpark
Vondelpark

Hem turistlerin hem de yerel halkın favorisi olan Vondelpark, şehrin merkezinde yer alan oldukça 47 hektarlık alana yayılmış yemyeşil bir park. Haftanın her günü dolu göreceğiniz bu parkta piknik yapanlardan bisikletle gezenlere, güneşlenenlerden spor yapanlara, sokak sanatçılarından performans sanatçılarına herkesi görmek mümkün. Şehrin içerisindeki kaçamak noktalarından olan bu parka gitmeden Amsterdam’ı görmüş sayılmazsınız.

Museumplein

Museumplein
Museumplein

Museumplein yani Müzeler Meydanı, aslında sanat şehri Amsterdam’ın üç büyük müzesine ev sahipliği yapan bir park. Vondelpark’la birlikte şehirlilerin en sık ziyaret ettiği diğer park olan Museumplein’in etrafı Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum ve Stedelijk Müzesiyle çevrili. Birçok ülkeden sanatseverlerin akın ettiği bu müzelerin önlerinde saatlerce süren sıralar oluyor. Dilerseniz online bilet alabilir ve bilet sırasını geçerek müzelere direkt olarak giriş yapabilirsiniz.

Gelmiş geçmiş en ünlü ressamlardan Van Gogh’un hayatı ve sanat eserlerini görmek için Van Gogh Müzesine; Hollanda tarihi ve kültürünü anlatan eserler için Rijksmuseum’a ve çağdaş sanat eserlerini görmek için de Stedelijk Müzesine girebilirsiniz. Özellikle Stedelijk Müzesini ziyaret etmeden dönmemenizi öneririz. Çağdaş sanatı teknolojiyle buluşturan bu ilginç eserleri görmek oldukça ilgi çekici olacaktır.

Heineken Experience

Heineken Experience
Heineken Experience

Dünyanın en bilinir bira markalarından Heineken’in 1867 yılında kurulan fabrikası günümüzde müze haline getirilmiş durumda. Ancak bu müze bildiğiniz gibi değil, Heineken Experience adıyla bira severlere keyifli bir deneyim sunuyor. Ziyaretçiler tur boyunca bira yapımının ve pazarlanışının aşamalarını görürken Heineken biralarından tadabiliyor.

Anne Frank’ın Evi

Anne Frank’ın Evi
Anne Frank’ın Evi

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi subaylarından kaçan Anne Frank, 1940 – 1942 yılları arasında Jordaan bölgesinde yer alan bu evde saklanmış ve bu ev 1960 yılında devlet tarafından sembolik bir müze haline getirilmiş. Yalnızca 2 yıl saklanabilen ve toplama kampına götürülerek katledilen Anne Frank’ın saklandığı evin içerisinde hatıralarını yazdığı günlükleri okuyup, kütüphanesinin arkasında bulunan gizli odayı görünce dönemin karanlığının içine çekilmemek mümkün değil. Anne Frank’ın evi hala Amsterdam’ın en sık ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle biletinizi online olarak web sitesinden satın alıp, sıraya girmeden giriş yapmanızı öneriyoruz.

Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri
Yel Değirmenleri

Amsterdam’ın rengarenk yel değirmenleri su taşkınları sırasında şehrin zarar görmemesi için kanal ve köprülerle birlikte yapılmış. Bu yel değirmenleri Hollanda için o kadar önemli ki 11 Mayıs gününü Ulusal Yel Değirmeni Günü ilan etmişler. Farklı renklere boyanan yel değirmenleriyle sanatsal çalışmalar yapan graffiticiler ve ressamlar da var. İkonik Amsterdam fotoğraflarınızın arasına bir yenisini eklemek isterseniz, Hollanda’nın en uzun ve ahşap olan yel değirmeni De Gooyer’e uğramanızı öneririz.

Amsterdam’da Yapılması Gerekenler

Bisiklet Kiralama

Bisiklet Kiralama
Bisiklet Kiralama

Dünyanın bisiklet sürmeye en uygun şehirlerinden Amsterdam’da araçtan çok bisiklet trafiği görüyoruz. Öyle ki devlet arabası olmayan ya da satan kişilere ücretsiz bisiklet temin ediyor. Şehir düz yapısıyla ve bisiklet yollarıyla yaklaşık 900 bin bisiklete sahip. Çok uygun fiyatlara günlük ve saatlik olarak bisiklet kiralayabilir, şehrin tadını bir Amsterdamlı gibi çıkarabilirsiniz.

Kanallarda Tekne Turu

Kanallarda Tekne Turu
Kanallarda Tekne Turu

Amsterdam’da kesinlikle yapılması gereken aktivitelerden biri de kanal turu. Şehrin korunmuş mimarisine keyifli bir bakış atmanızı sağlayacak bu tur tekneleri ve içerikleri bütçenize göre değişiklik gösteriyor. Ortalama 1 saat süren turlarda en uygun fiyat genellikle 15 Euro ile başlıyor. İçkili ve yemekli kanal turları ise 100 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

I Amsterdam

I Amsterdam
I Amsterdam

Rijksmuseum’un önünde yer alan “IAmsterdam” yazısını bilmeyeniniz yoktur. Tabii ki bir turist aktivitesi olarak biz de Instagram pozunuzu hazırlayıp, meşhur fotoğraf karesini yeniden canlandırmanızı bekliyoruzJ

King’s Day Festivali

King’s Day Festivali
King’s Day Festivali

27 Nisan’da kutlanan King’s Day festivali şehrin kültleşmiş Dam Meydanı ve Vondelpark gibi yerlerinde eğlenceli etkinlikler ile kutlanıyor. Bir kermes havasında geçen bu ve coşkuyla kutlanan bu ulusal tatil gününde tüm Amsterdam halkı sokaklara dökülüyor. Amsterdam’a gelmek isteyenlerin seyahatlerini bu festivale göre planlamasını öneririz.

Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam Gece Hayatı
Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam’da geceler bitmiyor desek yeridir. Özgürlük şehri unvanını sonuna kadar hak eden Amsterdam dünyanın en iyi gece kulüplerine de ev sahipliği yapıyor. Özellikle de günlerce süren müzik festivalleri ile de adından sıkça söz ettiriyor. Dünyanın en ünlü DJ’lerini çok uygun fiyatlara, birbirinden büyüleyici mekanlarda dinlemek istiyorsanız Amsterdam sizin için biçilmiş kaftan demektir. Eskiden bir kilise olarak kullanılan Paradiso ve eski bir süt fabrikası olan Melkweg gibi daha bir çok bar ve gece kulübünün olduğunu söylesek bizce yeterli olacaktır.

Amsterdam gece hayatı makalemizde gece hayatı ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yenir?

Amsterdam’da Ne Yenir?
Amsterdam’da Ne Yenir?

Hollanda, ticaret kanalları ile birlikte geçmişten günümüze yüzyıllardır farklı milletten insanların uğrak noktası halini almış. Küresel ve çok uluslu yapısı ile Hollanda birçok farklı milletin gastronomisinden izler bulmak mümkün. Hollanda’da pratik yapımlı ve besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşan bir mutfak kültürü var.

Hollanda mutfağı denilince aklımıza tabiki peynir geliyor. Gerçekten de büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin bu kadar ilerlemiş olması, yüzlerce çeşit peynire ulaşabilmemizi sağlıyor. Amsterdam’da birçok sokakta bulabileceğiniz ve sadece peynir satan dükkanların birçoğunda aynı zamanda şarap tadımları da ya yapılıyor.

Amsterdam’da kahvaltı kültürü çoğunlukla Amerika’da yaygın olan bagel üzerine. Bizdeki simite benzeyen bagel’lerin içerisine krem peynir, humus, avokado gibi ezmeler sürülerek yeniyor.

Öğle yemeği için çoğunlukla İspanyol mutfağından gelen ve küçük sandviçler olan tapas ve külahta patates kızartması satan dükkanlar tercih ediliyor. Ayrıca bit pazarları ve Çiçek Pazarında da ev yapımı yiyecekler satılıyor.

Amsterdam’daki restoranlarda mimariye ve yemeklerin sunumuna verilen önem oldukça fazla. Başarılı şeflerin ellerinden tadacağınız yemeklerin yanı sıra, restoranın havası ve müziklerinin de unutamayacağınız bir etki yaratacağına eminiz.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

Amsterdam Schiphol Havaalanı
Amsterdam Schiphol Havaalanı

Amsterdam’a gitmenin en kolay yolu THY, Pegasus gibi havayollarının direkt uçuşlarıdır. Havayollarının genellikle her gün 3 farklı saatte direkt Amsterdam seferi bulunur ve yolculuk yaklaşık 4 saat sürer. Havayollarının web sitelerini düzenli olarak takip ederseniz birçok kampanyalı Amsterdam gidiş dönüş uçak bileti olduğunu göreceksiniz. Uçak biletinizi aldıktan sonra vizenizi temin ederek Amsterdam’a giriş yapabilirsiniz.

Amsterdam Schipol Havalimanı’na indikten sonra Amsterdam şehir merkezine gelmek için otobüs ya da tren tercih edebilirsiniz. Her iki seçenekte sizi Dam Meydanında yer alan Amsterdam Centeraal Tren İstasyonu’na ulaştıracaktır.

Amsterdam’da Ulaşım

Amsterdam City Card
Amsterdam City Card

Amsterdam’da toplu taşımadan faydalanmak için “I Amsterdam City Card” almanız gerekiyor. Bu kartlar 1, 2, 3, ve 4 günlük olarak satılıyor. Şehir içi toplu taşımayı ücretsiz kullanabildiğiniz gibi bazı müze biletlerini ve kanal turlarını da indirimli ya da ücretsiz alabilmenizi sağlıyor.

I Amsterdam City Card güncel fiyatlarına ve kampanyalarına ulaşmak için www.iamsterdam.com/en/i-am/i-amsterdam-city-card sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca havalimanındaki ve tren istasyonundaki turist bilgi ofislerinden kartı temin edebilirsiniz.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?
Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Amsterdam aslında her mevsimde gezilebilir. Ancak zaman zaman eksilere inebilen soğuk havaya ve bitmeyen yağmurlara yakalanmak istemiyorsanız, nisan sonundan eylül sonuna kadar olan süreci tercih etmenizi öneririz.

Tabii Amsterdam özellikle başta müzik olmak üzere daha birçok festivale ev sahipliği yapıyor. 27 Nisan’da düzenlenen King’s Day, ağustosun ilk haftası düzenlenen Gay Pride, mayısta düzenlenen Lale Festivali gibi birçok festival yapılıyor. Bu nedenle dilerseniz biletinizi almadan önce festival tarihlerini kontrol edebilir ve zaten çılgın olan bu şehri daha da unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

Amsterdam’da kalabileceğiniz en iyi konum Dam Meydanı’nın çevresi olacaktır. Bu sayede hem birçok bölgeye yürüyerek ya da bisikletle ulaşabilir, ayrıca toplu taşıma masrafınızı da azaltabilirsiniz. Bütçenize göre Booking.com’dan otelde ya da hostelde oda tutabilir ya da oldukça popüler olan AirBnb’den bir oda ya da tüm evi kiralayıp bir lokalin evinde kalabilirsiniz. Ayrıca AirBnb’nin Amsterdam’da yiyecek içecek turları, bisiklet turları ve tekne turları yaptığını da hatırlatalım. Dilerseniz uygun fiyatlarda yapılan rehber eşliğindeki bu turlara da katılabilirsiniz.

Amsterdam da kalacak yer arıyorsanız Amsterdam’da nerede kalınır yazımızı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here