Amsterdam Kanal Turu

Amsterdam Kanal Turu
Amsterdam Kanal Turu

Amsterdam kanal turu, seyahatim sırasında en keyifli aktivitelerden biriydi. Hollanda gezilerinizde buraya yolunuz düşerse mutlaka rehberli bir tekne turuna katılmalısınız. Birçok dilde hizmet verilmesi turunuzu daha anlamlı hale getirecektir.

Amsterdam’ın tarihi su yollarında kanal gezintisi yapmak, şehri keşfetmenin en iyi yollarından biridir.  Rehberli tekne turları, asırlık mimarinin, büyüleyici kanal evlerinin ve anıtların eşsiz manzaralarını görmenizi sağlıyor.  Bilgilendirici bir rehber, bir kadeh şarap, hatta akşam yemeği de eklerseniz keyfinize diyecek olmaz.

Bu kanallardaki turlar yaklaşık 1 saat sürüyor. Amsterdam, yaklaşık 80 km su kanalı ve 1.250’den fazla köprüsü olan bir su şehridir. Cam tepeli bir teknede kanal gezisi yapmak, Amsterdam’ı ziyaret ederken gerçekten bir ihtiyaçtır.

Amsterdam Kanal Turu Seçenekleri

Amsterdam Kanal Turu Seçenekleri
Amsterdam Kanal Turu Seçenekleri

Kanal turu yaparken birçok alternatifiniz bulunuyor. İster grupla rehberli turlara katılabilir ister tekne kiralayıp kendi başınıza gezebilirsiniz. Bunun yanında güzergahlar seçenekleri, konsept çeşitleri de tercihe sunuluyor. 1 saatlik gündüz yolculuklarından akşam yemeği yolculuklarına kadar farklı tipte turlar sunan birçok kanal tekne turu operatörü var. Normalde çok dilli anlatım kayıtları mevcut. Bütçenize, zevkinize göre bir tura katılabilirsiniz. Bazı seçenekleri aşağıda sıraladım:

  • Amsterdam Işık festivali Tekne Gezisi
Amsterdam Işık festivali Tekne Gezisi
Amsterdam Işık festivali Tekne Gezisi

Bir teknede Amsterdam ışık festivali için özel olarak düzenlenen turda nedeyse tüm sanat eserlerini keşfedebiliyorsunuz. Işıkların suya yansıması sanatçıların çalışmalarına başka bir boyut kazandırıyor. Bir rehber size her bir sanat eserinin özelliğini açıklıyor, böylece hiçbir şeyi kaçırmıyorsunuz.

  • Mum Işığında Amsterdam Kanal Gezisi
Mum Işığında Amsterdam Kanal Gezisi
Mum Işığında Amsterdam Kanal Gezisi

Kanallarda büyüleyici bir manzara izlerken mum ışığında romantik Amsterdam kanal gezisini mutlaka deneyimleyin. Yüzen tekneler, akşam vakti Amsterdam ışıkları, kanal kıyısındaki evler ve köprüleri ile oldukça romantik oluyor. Tur, ayrıca rehberli şehir içi yürüyüşü ve gemide çeşitli dillerde hizmetler de sunuyor. Gezi sırasında Hollanda peynirleri, fındık, portakal suyu, kırmızı veya beyaz şarap gibi yiyecek ve içeceklerin tadına bakma imkânı bulacaksınız.

  • Açık Tekne Turu
Açık Tekne Turu
Açık Tekne Turu

Açık Tekne Turu size Amsterdam’ın pastoral manzarasının ve Altın Çağ mimarisinin en iyi manzarasını sunmakla kalmaz, aynı zamanda ilgi alanlarınıza göre özelleştirmenizi sağlıyor. Tur rehberiniz Amsterdam’ın keşfedilmemiş mücevherleri ve daha az bilinen manzaraları gezi sırasında anlatıyor. Kanallar arasında ilerlerken şehrin tarihini tekrar öğreniyorsunuz.

  • Hop-on hop-off Amsterdam Kanal Gezisi
Hop-on hop-off Amsterdam Kanal Gezisi
Hop-on hop-off Amsterdam Kanal Gezisi

Hop-On Hop-Off Amsterdam kanal gezisini şiddetle tavsiye ederim. Amsterdam’ın ünlü turistik yerlerinin çoğundan geçen bu tekneler şehrin etrafında dolaşırken, istediğiniz yerde inip inebilirsiniz.

  • Klasik Kanal Gezisi
Klasik Kanal Gezisi
Klasik Kanal Gezisi

Klasik Amsterdam kanal gezisi birçok operatör tarafından sunulmakta. Aşıklar, Kanal Şirketi, Mavi Tekne veya Holland International’ı seçebiliyorsunuz. Konforlu, şık ve modern teknelerde hoş bir deneyim olacaktır. Bu tekneler hem gündüz hem de akşam hizmet veriyor. Amsterdam kanal yolculuklarını yaklaşık bir saat kadar bir sürede tamamlıyorlar. Gezi sırasında tarihi binaların ve manzaraların genel bir görünümünü seyrediyor, arka planını farklı dillerde dinleyebiliyorsunuz.

Amsterdam Kanal Turu Fiyatları

Amsterdam Kanal Turu Fiyatları
Amsterdam Kanal Turu Fiyatları

En çok tercih edilen tekne turu şirketlerinden bazılarının fiyatlarını burada listeledim:

  • Rederij Lovers – Merkez istasyonun yakınındaki Prins Hendrikkade 25’te yer alan Lovers, 1 saat gündüz ve akşam yolculukları 16 € ‘dan, peynir ve şarap ile 2 saatlik mum ışığı gezisi 42.50 €, pizza gezisi 42.50 € ve içecekler ile 2 saatlik akşam yemeği gezisi 92.50 €’dan başlıyor. Firma ayrıca şehrin etrafında 7 duraktan oluşan “City Sightseeing Amsterdam” teknesini de işletiyor. 24 saat bilet ücreti 22 €, çocuklar 11 €.
  • Stromma – Prins Hendrikkade 37’deki merkez istasyonu ile Victoria oteli arasındaki Stromma (eski adıyla Canal Company) iskelesinden 1 saatlik 100 Önemli Noktalar Gezisi yapıyor. Fiyat 16.50 € (yüksek sezon) veya 15 € (düşük sezon), çocuklar ise yarı fiyatıdır. Kişisel ses 19 dilde kullanılabiliyor. Stromma’da pizza, peynir / şarap ve akşam yemeği yolculukları bulunmaktadır.
  • Stromma Hop On / Hop Off – Stromma, şehirdeki 6 kanal durağı ile Amsterdam’ın başlıca turistik yerleri etrafında bir hop on / hop off otobüs ve tekne turuna sahiptir. Yaklaşık 10.00 ile 18.00 arasında çalışır. Güniçi bilet ücreti 24 €, 24 saat bilet 26 €, 48 saat bilet 37 €; çocuklar 4-12 yaş yarı fiyatına.
  • Blue Boat – Hard Rock Cafe’nin karşısında bulunan Stadhouderskade 30’da bulunuyor. 21 dakikalık ses kaydı ile 75 dakikalık şehir kanalı gezisi 16,50 €, 5-12 yaş arası çocuklar için 8 €. Diğer yolculuklar ise 90 dakikalık akşam gezisi 19,50 €, çocuklar 1için 6,50 € ve kişiye özel grup yemeği yolculukları da bulunmaktadır.
  • Rederij Kooij – Rokin’de (Spui yakınında) bir ana iskelesi bulunan bu şirket 1922’den beri çalışıyor ve yıllar boyunca teknelerinde birçok ünlü yüzü ağırlamış. Düzenli 1 saatlik turu yetişkinler için 11 €, 4-12 çocuk için 7 €’dur.

Amsterdam Kanal Pedalosu

Amsterdam Kanal Pedalosu
Amsterdam Kanal Pedalosu

Amsterdam’ın merkezindeki birçok noktadan 2 veya 4 kişilik deniz bisikleti bisikletleri kiralanabilir. Özellikle aileler için uygun olan pedallı botlar dört kişiye kadar taşıyabilir ve kanallarda kolayca manevra yapabilir. Heyecanlı olmanın, önemli yerleri ziyaret etmenin ve Amsterdam deneyiminizi daha unutulmaz kılmanın harika bir yoludur. Kişi başı maliyet: 1 saat için 10 € ve 1,5 saat için 15 €. Pedalo başına 20 € depozito bırakmak zorundasınız.

Stromma, Rijksmuseum (Stadhouderskade 520), Leidseplein (Leidsebosje 2), Westerkerk (Prinsengracht 279) ve Keizersgracht 512’de pedallı deniz bisikleti kiralanabilir. Kötü havalarda tekneler yağmur kalkanlarına takılabilir. Kanallarda seyahat ederken daima sağda kalmayı unutmayın!

Amsterdam Kanal Otobüsü

Amsterdam Kanal Otobüsü
Amsterdam Kanal Otobüsü

Albert Cuyp gibi önemli turizm merkezlerinde durarak Amsterdam’ın kanallarından geçer. Merkezi sesli rehber sistemi, çevreyi daha iyi anlayabilmenizi sağlar.

İsterseniz İngilizce, Felemenkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca sesli anlatımı tercih edebilirsiniz. Bir şeyi ilgi alanlarınızı belirlediğinizde, inip gezebilir işiniz bittiğinde otobüse binin ve yolculuğunuza devam edin. Amsterdam Kanal Otobüsü’ nün üç hattı ve 16 durağı vardır, bu nedenle şehrin büyük bir kısmını görmek mümkündür.

Günlük bilet için 23 €, 24 saatlik bilet için 25 € ve 48 saatlik bilet için 35 € ödemeniz gerekiyor. 4-12 yaş arası çocuklar bu fiyatın yarısını öderler ve 4 yaşından küçük çocuklar ücretsizdir. İndirimli biletler için internet satışı yapılmaktadır. Amsterdam türk otelleri hangileridir ve amsterdam nerede kalınır içeriklerimizi incelemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here