Amsterdam Red Light Nasıldır?

Amsterdam Red Light Nasıldır?
Amsterdam Red Light Nasıldır?

“Amsterdam Red Light nasıldır” sorusuna en güzel cevap bölgenin en hareketli en meşhur yeridir diyebilirim. Red Light District dilimizde “kırmızı fener mahallesi” anlamına gelmektedir. Amsterdam’dan daha meşhur bir yer olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Burayı meşhur yapan yasaklı maddelerin serbest bir şekilde kullanılması, çok sayıda disko, bar ve genelevin bulunmasıdır. Gördüğüm kadarıyla dünyanın birçok yerinde yasak olan bu yerlerin Amsterdam’da yasal olarak faaliyet göstermesi, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. 

İzlenimlerimi birkaç başlıkta hazırladım. Yazımın devamında bu caddenin tüm özelliklerini bulacaksınız.

Red Light District Nerededir?

Red Light District Nerededir?
Red Light District Nerededir?

Amsterdam’ın tam kalbinde olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Merkez tren istasyonu ile Dam Meydanı arasında merkezi bir konumda bulunan büyük bir mahalledir. Küçük bir sokak diye etrafta aramanıza gerek yoktur. De Wallen olarak da bilinen bu bölge, şehrin en eski mahallesidir. Yapılacak, görülecek ve yenilecek şeyler ile doludur. Amsterdam’ın merkezinde, Merkez Tren İstasyonu’na sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

Red Light District (De Wallen) Tarihi Geçmişi

Red Light District (De Wallen) Tarihi Geçmişi
Red Light District (De Wallen) Tarihi Geçmişi

Şehir merkezinde bulunan De Wallen Amsterdam’ın en eski semtlerinden biridir. 1270 yılında Dam Meydanı’nda Rokin ve Damrak yollarını bağlamak için bir köprü inşa edilmiş. Duvarlı kanalları nedeniyle bu yeni mahalleye De Wallen adı verilmiştir. Bölgede, kırmızı ışıklı pencerelerde reklamlarını yapan fahişelerin kiraladığı üç yüz odalı kabin bulunması nedeniyle kırmızı ışık bölgesi olarak da bilinir. Gördüğüm kadarıyla De Wallen’de kırmızı ışık odalarından çok daha fazlası var. Semt, tarihi kiliseler, eski mimari yapılar, restoranlar, barlar ve gece kulüpleriyle dolu. İlginç mağazalar, müzeler, eğik çatılı evler ve şehrin en büyüleyici kanallarına sahiptir. 

Red Light District’te Ziyaret Edilecek Yerler

Red Light District'te Ziyaret Edilecek Yerler
Red Light District’te Ziyaret Edilecek Yerler

Gün içerisinde restoranlar, uyuşturucu ve erotik malzemelerin satıldığı mağazalar dışında Red Light District’te ziyaret edeceğiniz müzeler butikler ve erotik performans sergileyen tiyatrolar bulunuyor. 

Bölgede en popüler tiyatrolar arasında ilk sırada Casa Rosso bulunmaktadır. Giriş ücreti 45 Euro olan tiyatroda sex temalı oyunlar sergilenmektedir. 

Kırmızı Işık Mahallesi’ndeki en gözde ziyaret yerlerinden biri de Sex Müzesi’dir. 16 yaşından büyüklerin girişine izin verildiği müzede ilginç eserler bulunuyor. 

Sıkça ziyaret edilen diğer bir müze ise Red White Secrets’tır. Hayat kadınlarının nasıl çalıştığını ve hangi ortamlarda hizmet verdiğini gösteren içeriklerle doludur. 

Red Light District’in Çalışma Saatleri Var Mı?

Red Light District'in Çalışma Saatleri Var Mı?
Red Light District’in Çalışma Saatleri Var Mı?

Hayır, sadece halka açık bir mahalle olduğundan bölgeye her zaman serbestçe erişilebilir. Belli bir zamanda kapanmıyor. Ancak, bir seks kadınının hizmetlerini kullanmak istiyorsanız, pencerelerin kapanmaya başladığı saat 04: 00’ten önce orada bulunmanız en iyisidir. Burada bağımsız olarak çalışan kadınlar istedikleri zaman hizmeti durabiliyorlar.

Red Light District’te Fiyatlar Nasıldır?

Red Light District'te Fiyatlar Nasıldır?
Red Light District’te Fiyatlar Nasıldır?

Bölgenin halka açık olması nedeniyle giriş ücreti diye bir şey yoktur. Hayat kadınları, müşterilerin isteklerine göre kendi fiyatlarını belirlemekte özgürdür. Ancak, size bir fikir vermek için çoğu genelevde, tarifeler 50 € ‘dan başlar. Belirli istekleriniz varsa veya daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, çoğunlukla ekstra ücretlendirilirsiniz. Bu bilgilerin tamamen gösterge olduğunu ve hayat kadınlarının kendi kurallarını ve tarifelerini belirleyebileceğini unutmayın.

Red Light Bölgesinde Kadınlar Nasıl Çalışır?

Red Light Bölgesinde Kadınlar Nasıl Çalışır?
Red Light Bölgesinde Kadınlar Nasıl Çalışır?

Red Light Bölgesi’ndeki kadınlar sabah 8:00 ile 06:00 saatleri arasında pencerelerinin arkasında oturur ya da ayakta dururlar. 1811’den beri Hollanda’da yasaldır ve 18 yaşın üzerindeki herkes, vergilerini ödediği ve pencerelerini bırakmadıkları sürece yasal olarak bir fahişelik yapabiliyor.

Sokakta fuhuş hizmetlerini tanıtmak yasa dışıdır ve hem işçi hem de müşteri için para cezası uygulanabilir. Red Light Bölgesi’nde hizmet almak için, fiyat pazarlığı yapmak gerekiyor. Hizmet ve fiyat üzerinde mutabık kalındıktan sonra, hayat kadını ve müşteri cam kaplı izleme alanının arkasındaki bir odaya gidiyorlar. Ülkenin rıza yasalarına göre müşteriler 16 yaşında veya daha büyük olmalıdır.

Red Light Bölgesi’nde nasıl davranılır?

Red Light Bölgesi'nde nasıl davranılır?
Red Light Bölgesi’nde nasıl davranılır?

Pencerelerinin arkasında fotoğraf veya video çekmek kesinlikle yasaktır. Her pencereye hatırlatma olarak bir işaret yapıştırılmış. Burada çalışan kadınlar çok agresif olabileceğinden fotoğraf çekmeye çalışırsanız başınıza dert açarsınız. Aynı kural bir striptiz kulübünde, peep şovunda veya seks tiyatrosunda da geçerlidir. En iyisi telefonunuzu veya kameranızı cebinize koymaktır. Aksi halde fedailer tarafından kovulma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aşağıda yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıraladım. Seyahatiniz sırasında size yardımcı olacağından eminim. 

Redlight’ta Yapılması Gerekenler:

  • Seks işçilerine saygılı olun.
  • İhtiyacınız olmayan değerli eşyaları otelinizde bırakın.
  • Bağırmayın, şarkı söylemeyin veya başka bir şekilde halka sıkıntı çıkarmayın. Bölgede yaşayan insanlar olduğunu unutmayın.
  • Bölgede en az bir coffee shop dükkanını ziyaret edin 
  • Sokak satıcılarından uzak durun. Ne satın aldığınızı asla bilemezsiniz. En iyi senaryo ile aldığınız bir ağrı kesici daha zararlı bir şey olabilir!

Redlight’ta Yapılmaması gerekenler:

  • Sokaklarda alkol içmeyin, yasak.
  • Seks işçilerinin fotoğrafını çekmeyin
  • Ne sokakları ne de kanalları kirletmeyin.
  • Pencerelere dokunmayın.
  • İçeri girme niyetiniz yoksa pencerelerin önünde çok uzun süre durmayın. Siz de işinizi yaparken insanların size bakmasını istemezsiniz.

Coffeeshop nedir?

Coffeeshop nedir?
Coffeeshop nedir?

Amsterdam yaklaşık 250 coffee shop dükkanına sahiptir ve çoğu Red Light District’te bulunmaktadır. Psychedelic’ten hipster-ish’e, aynı zamanda yerel olanlardan daha turistik yerlere kadar, Amsterdam coffee shop dükkanlarının her birinin kendi atmosferi vardır. Kesinlikle size en uygun olanı bulacaksınız. Sadece ot içmek, esrar kullanmak için değil. Bunlar, insanlarla kolayca tanışabileceğiniz ve arkadaşlarınızla iyi vakit geçirebileceğiniz sosyal yerlerdir. Tv izlemek, satranç veya kart oyunları oynamak ve çok daha fazlası burada yapılabilir. Ve her zaman çok rahatlatıcı bir ortamdır.

Esrar tüketimine izin verildiği için Hollanda’nın çok özgürlükçü bir ülke olduğu biliniyor. Bu doğrudur, ancak Hollanda yasalarının ve bir kafenin içindeki kuralların farkında olmalısınız.

Red Light Bölgesi’ni gece ziyaret etmek güvenli mi?

Red Light Bölgesi'ni gece ziyaret etmek güvenli mi?
Red Light Bölgesi’ni gece ziyaret etmek güvenli mi?

Evet, bölge hem gündüz hem de gece güvenlidir. Amsterdam Red Light bölgesi alanı tehlikeli görünebilir, ancak kesinlikle tehlikeli bir yer değildir. Aslında, Amsterdam’ın gece eğlencesinin kalbi olan Red Light Bölgesi şehrin oldukça güvenli ve iyi kontrol edilen bir parçasıdır. Bölgedeki tek gerçek tehdit yankesiciliktir. Turistlerle dolu alan ve dikkat dağıtıcı olması nedeniyle bölge yankesiciler arasında çok popülerdir. Amsterdam otel tavsiyeleri yazımıza ve Amsterdam’da yemek yazımızı inceleyi unutmayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here