Beyrut’ta Nerede Kalınır?

Beyrut’ta Nerede Kalınır?
Beyrut’ta Nerede Kalınır?

Akdeniz’in incisi şehirlerden birisi olan Beyrut, etnik yapısı ve tarihi mekânlarıyla popüler turistik noktalardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Beyrut’ta konaklama ve Beyrut’ta popüler yerler gibi konulara değindiğimiz bu rehber, sizlere şehir hakkında geniş bir bilgi verecek. Böylelikle Beyrut’ta geçirmeyi düşündüğünüz bir tatilde benzersiz anılara sahip olabileceksiniz.

Beyrut Nerededir?

Beyrut Nerededir?
Beyrut Nerededir?

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, deniz kıyısında bulunan liman kentlerinden birisidir. Lübnan’da genel olarak hâkim olan Akdeniz iklimi Beyrut’ta da kendini göstermektedir.

Lübnan’da bulunan en büyük şehir olma özelliği taşıyan Beyrut, ülkedeki en büyük limanlardan birine sahiptir. Bu sayede ülkenin ekonomisine ithalat ve ihracat ile can verilmektedir. Sık sık Orta Doğu’nun Paris’i olarak anılan şehir, gelişmiş bir yapılanma ve mimariyle ön plana çıkmaktadır.

Kentin doğu kenarından başlayarak güneye doğru uzanan Beyrut Nehri, şehre eşsiz bir görünüm katmaktadır. Lübnan’ın Akdeniz kıyılarındaki yarımadası olan şehrin kültürel ve tarihsel yapısı da 5.000 yıl öncesine dayanıyor.

Tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olması, günümüzdeki Beyrut’un kozmopolit bir yapıya kavuşmasına zemin hazırlamıştır. Bankacılık, lojistik, finans gibi alanlarda şehrin oldukça gelişmiş bir global merkez olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellikleriyle Lübnan’ın ekonomisine büyük bir katkı sağlayan şehir son yıllarda turizm sektöründe de bir hayli gelişmiştir. Günümüzde bu gelişimin de bir etkisi olarak şehirde 1.5 milyondan fazla nüfus bulunduğu görülmektedir.

Beyrut’taki En İyi Bölgeler

Beyrut’taki En İyi Bölgeler
Beyrut’taki En İyi Bölgeler

Orta Doğu’da Akdeniz kıyısında konumlanan Beyrut, birçok farklı bölgesiyle tarihi turizm açısından son derece elverişli bir turistik noktadır. Şehirde merkez, doğu Beyrut, batı Beyrut ve Raouché Bölgesi’nin popüler yerler olduğunu söyleyebiliriz.

M.Ö. 15. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip olan şehir, dört farklı ana kültürün etkisiyle günümüze tarihi birçok mirasın kalmasını sağlamıştır. Osmanlı, Mısır, Fransa ve Lübnan’ın bu etnik ve kültürel miraslarını yakından görmek isteyen gezginler, Beyrut’un birbirinden güzel bölgelerinde konaklama imkânlarından yararlanabilirler.

Beyrut Şehir Merkezi

Şehir Merkezi
Şehir Merkezi

Şehir merkezi Beyrut’ta Central Bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Turistik aktivitelere dair birçok seçenek bulabileceğiniz şehir merkezinde tarihi pek çok kalıntıyı görmeniz ve ziyaret etmeniz mümkündür.

İç Savaş’ın etkilerinin henüz geçmediği şehir merkezi, ayrıca Fransız mimarisine odaklanan binalarıyla ve caddeleriyle de dikkat çekmektedir. Şehrin en ideal konaklama alanlarına yer veren şehir merkezinden aynı zamanda şehirdeki birçok turistik mekâna da ulaşımınız kolay olacaktır.

Şehir merkezinde dikkat çeken turistik lokasyonlardan bazıları ise Beyrut Ulusal Müzesi, Yıldız Meydanı, Sursock Müzesi ve Monot Caddesi’dir.

East Beirut Bölgesi

East Beirut Bölgesi
East Beirut Bölgesi

East Beirut veya Doğu Beyrut Bölgesi, Hristiyan mahallelerinin çoğunlukta olduğu bir bölgeyi içine almaktadır. Ermenilerin topluluklar halinde yaşadıkları bu bölgede genel olarak yaşantının yön verdiği bir kültürle karşılaşabilirsiniz.

Sergiler, galeriler, müzeler gibi etkinliklerin sık sık düzenlendiği bölgede Achrafieth semtinin son derece popüler bir lokasyon olduğunu söyleyebiliriz.

West Beirut Bölgesi

West Beirut Bölgesi
West Beirut Bölgesi

Şehrin Akdeniz kıyı şeridini içeren West Beirut veya Batı Beyrut Bölgesi, sahil yaşamını ön plana çıkaran bir bölge olduğu için oldukça popülerdir. Turistik olan birçok semte ev sahipliği yapan bölgenin aynı zamanda otellerin konumlandığı odak noktalarından birisi olduğu da görülüyor.

Beyrut’taki Müslüman nüfusun yoğun bir şekilde bulunduğu Hamra’yı da ziyaret etmeden geçmemeniz gerekiyor. Hamra’da birçok noktada son derece uygun fiyatlı oteller bulunduğundan, Beyrut’ta ekonomik bir tatil geçirmek isteyenler bu lokasyonu göz önünde bulundurabilirler.

Raouché Bölgesi

Raouché Bölgesi
Raouché Bölgesi

Raouché Bölgesi, şehrin limana yakın olan alanlarını kapsamaktadır. Güvercin Kayaları, deniz kenarında yürüyüş yapmayı sevenlerin ziyaret etmesi gereken bölgedeki turistik noktalardan birisidir. Burada birçok otel bulunmaktadır ve deniz turizmi odaklı tatillerinizde bu bölgede konaklamayı tercih etmeniz ideal bir seçim olacaktır. Fakat belirtmeliyiz ki Raouché Bölgesi lüksün ön plana çıktığı bir bölge olduğundan konaklama imkânları da buna göre yüksek fiyatları içermektedir.

Bölgenin önemli bir önemli diğer noktası, Ain Al Mraiseh’tir. Burada marinalar ve lüks yatların yanı sıra plajlar da bulunmaktadır.

Beyrut’ta Hava Durumu

Beyrut’ta Hava Durumu
Beyrut’ta Hava Durumu

Akdeniz ikliminin bütün karakteristik özelliklerini taşıyan Beyrut’ta hava genellikle yıl boyunca sıcaktır. Zaman zaman kuru rüzgârlar ve yoğun yağışlarla karşılaşmak da mümkündür.

Şehrin hava sıcaklığı genellikle çok sıcak veya orta derecede soğuk gibi şartlar arasında değişkenlik göstermektedir. Yaz aylarında 35 dereceye kadar ulaşan sıcaklık, kimi zaman 35 derecenin üzerine çıkabilmektedir. Bu durumda deniz turizmi turistlerin kurtarıcısı olmaktadır.

Şehirde kar yağışları dağlık kesimlere düştüğü için, şehir merkezinde kar yağışı görmek hemen hemen imkânsızdır. Bu elverişli iklimi sayesinde Beyrut’u yılın birçok zamanında ziyaret edebilme şansınız olacaktır.

Sahil şeridinde sonbahar aylarında hava sıcaklığı 15-25 derece arasındayken, dağlık kesimlerde kar yağışının da etkisiyle 5-15 derece arasında hissedilir. Kış aylarında ise gündüzleri hava sıcaklığının şehir merkezinde 10-15 dereceye düştüğünü görebilirsiniz. Dağlık kesimlerde kış aylarında kayak yapabileceğiniz merkezler bulunmaktadır.

Beyrut’ta Kiralık Ev Tavsiyesi

Beyrut’ta Kiralık Ev Tavsiyesi
Beyrut’ta Kiralık Ev Tavsiyesi

Beyrut’ta hostel tarzı konaklama henüz gelişmediğinden, kiralık dairelerde veya evlerde kalma olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Merkezi konumda bulabileceğiniz birçok kiralık daire ve evde konaklayarak tatilinizi ortalama maliyetlere düşürebilirsiniz. Bu konaklama türünde fiyatlar 100 TL ile 400 TL aralıkta değişebilmektedir. Seçtiğiniz mekânın konforuna göre daha yüksek fiyatlar talep edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Beyrut’ta ev kiralamak için airbnb nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Beyrut Lüks Oteller

Beyrut’un merkezi lokasyonlarında lüks bir tatil geçirmek isteyen gezginler listelediğimiz lüks otel ve süit olanaklarını gözden geçirerek benzersiz anılara sahip olabilecekleri konforlu bir tatil için yerlerini şimdiden ayırtabilirler. Listemizdeki bu lüks otellerin genel fiyatları 1.000 TL’nin üzerindedir. Daha uygun fiyatlı seçenekler için Beyrut ucuz otelleri listemize göz atabilirsiniz.

Four Seasons Hotel Beirut

Four Seasons Hotel Beirut
Four Seasons Hotel Beirut

Zaitunay Koyu’nda konumlanan ve Beyrut Yat Limanı’nda ihtişamlı bir şekilde yükselen Four Seasons Hotel Beirut, şehrin muhteşem manzaralarını yakından görebileceğiniz mükemmel bir yerde bulunuyor.

360 derecelik açısıyla son derece zarif ve modern bir yapı olan tesis, odalarında tabandan tavana kadar uzanan pencereleriyle manzaranın tadına doyasıya varmanızı sağlıyor. Restoran, bar, fitness salonu, ücretsiz Wi-Fi, yüzme havuzu, spa gibi olanaklarından faydalanarak keyifli ve sağlıklı bir tatil geçirebilirsiniz.

Yemeklerde ziyaret edebileceğiniz restoranlar Lübnan, Asya, Japon, Akdeniz gibi çeşitli mutfaklardan spesiyalitelerle müşterilerine bir lezzet şöleni yaşatıyor. Barda hafif atıştırmalıklar veya kokteyl servislerinden de faydalanabilirsiniz.

Saifi Suites

Saifi Suites
Saifi Suites

5 yıldızlı şık bir otel olan Saifi Suites, Beyrut’un şehir merkezindeki konumuyla son derece uygun bir konumda bulunmaktadır. Otelden Gemmayzeh Caddesi’ne yaklaşık 3 dakika yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz.

Şık bir dekorasyona sahip otel odaları deniz ya da şehir manzarasını görebileceğiniz balkonlara sahiptir. Oturma odası ve özel mutfak gibi özelliklerle donatılan süit odaların konfora özen gösteren bir dizayna sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sabahları açık büfe kahvaltıdan yararlanabileceğiniz restoran, öğle ve akşam yemeklerinde çeşitli milletlerin yemeklerine yer verilmesini sağlıyor. Şarap salonu bulunan tesiste şarapların ve değişik kokteyllerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca tesiste spor salonu, spa ve ücretsiz Wi-Fi hizmetleri konuklara sunulmaktadır.

1866 Court & Suites Hotel

1866 Court & Suites Hotel
1866 Court & Suites Hotel

El Hamra’daki lokasyonuyla Monot Caddesi ve Nemjeh Meydanı gibi merkezi yerlere kolay bir şekilde ulaşabilme imkânı sunan tesis, lüks bir tatil arayanlar için son derece uygun seçeneklerden bir tanesidir.

Panoramik şehir ve deniz manzarasına sahip olan ve modern konaklama imkânları sunan tesis fitness salonu, iki yüzme havuzu ve ücretsiz Wi-Fi hizmetleri veriyor.

Eksiksiz ve modern bir dekorasyonla donatılan odalar mini bir mutfak içeriyor. Aynı zamanda tesisin birbirinden özel lezzetler sunan restoranından da gün içerisinde farklı menüler eşliğinde faydalanabilirsiniz.

Louis V Hotel Beirut

Louis V Hotel Beirut
Louis V Hotel Beirut

Gemayzeh Caddesi’ndeki konumuyla turistik yerlere uygun bir uzaklıkta bulunan tesis, birbirinden özel olanaklarıyla lüks bir tatil için birebirdir.

Zevkli, modern dekorasyonlu ve ferah bir ortama sahip olan odalarda rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Açık havada yemek imkânı sunan yemek bölümünde continental kahvaltı olanaklarına yer veriliyor.

Fitness salonu, 24 saat açık resepsiyon, iş merkezi, ortak salon, bar, ücretsiz otopark ve ücretsiz Wi-Fi bağlantısı gibi olanakları tesiste bulabilirsiniz.

The Smallville Hotel

The Smallville Hotel
The Smallville Hotel

Şehrin hareketli bir semti olan Badaro’da bulunan The Smallville Hotel, kısa veya uzun süreli konaklama imkânlarına yer veren tek kentsel tasarımlı yaşam ve iş oteli olarak ön plana çıkmaktadır. Böylelikle turistik amaçlarla veya iş amaçlı olarak seyahat edenler lüks bir konaklamanın keyfini çıkarabilirler. Beyrut Ulusal Müzesi otele yürüme mesafesindedir.

Fitness merkezi, iki yüzme havuzu, bar, toplantı salonları, ücretsiz Wi-Fi gibi hizmetleri barındıran tesisin aynı zamanda sezonluk kayak pistlerine bedava servis avantajları da bulunuyor.

Beyrut Ucuz Oteller

Beyrut’ta Hamra veya Jounieh gibi lokasyonlarda düşük bir bütçeyle konaklayabileceğiniz tesisler ve oteller bulabilirsiniz. Listemizde yer verdiğimiz otellerin gecelik fiyatlar 200-300 TL arasında değişmektedir. Bu otelleri tercih ederek konforlu ve uygun maliyetli bir tatil geçirme olanağına sahip olabilir, merkezi konumlarda konaklayarak da gezinizi istediğiniz gibi planlayabilirsiniz.

Loft 29 Residence

Loft 29 Residence
Loft 29 Residence

Hamra Caddesi’nde bulunan tesisin ücretsiz havaalanı servisi, 24 saat açık resepsiyonu, ücretsiz Wi-Fi bağlantısı ve çamaşırhane hizmetleri bulunuyor.

Klimalı ve konforlu bir şekilde döşenmiş odalarda oturma alanı ve küçük bir mutfak alanına sahip olabiliyorsunuz. Temiz ve ferah bir ortamda konaklayabilir, Beyrut’u gezmeye daha geniş bir bütçe ayırabilirsiniz.

Hayali Suites

Hayali Suites
Hayali Suites

Holy Spirit Üniversitesi’ne yakın bir konumda yer alan Hayali Suites, restoran ve spor salonu gibi imkânlara yer veriyor.

Konforlu odalar ahşap ağırlıklı dekorasyonuyla konforlu bir hal almaktadır. Günlük oda temizliği, ücretsiz Wi-Fi, 24 saat oda servisi gibi hizmetlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Ayrıca restoranda deniz ürünleri, Lübnan mutfağı gibi birbirinde güzel lezzetleri de tatma seçeneğiniz de vardır.

Coral Beirut Al Hamra Hotel

Coral Beirut Al Hamra Hotel
Coral Beirut Al Hamra Hotel

Hamra’da bulunan tesis, merkezi konumuyla tercih edilebilecek bir diğer uygun fiyatlı konaklama yeridir.

Ahşap ağırlıklı bir dekorasyona sahip olan odalar mini bir mutfak bulunuyor. Tesisin nargile terasında akşamın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca Lübnan spesiyalitelerini içeren restoranda yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Vista Del Mar Hotel

Vista Del Mar Hotel
Vista Del Mar Hotel

Sakin ve şehrin gürültüsünden uzak konumuyla tercih edebileceğiniz tesis, konforlu odalarda uygun maliyetlerde konaklama imkânlarını misafirlerine sunuyor.

Ücretsiz otopark, spor salonu, teras, bahçe, bagaj muhafazası gibi hizmetler tesisi tercih etmeniz için birer neden olabilir.

Grand Gabriel

Grand Gabriel
Grand Gabriel

Mina el Hadid’e yakın bir konumda yer alan tesis, doğayla iç içe olmak isteyenlerin ilk tercihi olmalıdır. Dağ manzaralı olan tesiste bu manzarayı odanızdan veya terastan seyredebilirsiniz.

Continental ya da açık büfe kahvaltı, ücretsiz Wi-Fi, oda servisi, bar, fitness salonu, otopark ve 24 saat açık resepsiyon otelin öne çıkan özelliklerinden bazılarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here