Dünyadaki İlginç Festivaller

Eğlence denilince kaçınılmaz olan festivaller mevsim fark etmeden dünyanın dört bir köşesinde gerçekleşiyor. Müzik festivallerinden sanat festivallerine milyonlarca kişinin sabırsızlandığı festivallerde ülkelerin kültürlerinden parçalar bulmak mümkün. Peki her yıl gerçekleşen ve birbirinden farklı hikayelere sahip dünyadaki ilginç festivaller hangileri?

Dünyanın En İlginç Festivalleri

Dikkat, bu festivallerin her biri ölmeden önce görülme koşuluyla gerçekleştiriliyor! Kısa bir süreliğine de olsa bambaşka bir diyardaymış gibi hissedeceğiniz bu festivallerde binlerce anı biriktirip belki de bir sonraki sene tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Burning Man

Burning Man
Burning Man

Dünyadaki ilginç festivaller listesinin başına artık adını duymayan kalmayan Burning Man Festivalinin yakışacağını düşündüm. Her yıl ağustos ayı sonu ve eylül ayının başında gerçekleşen Burning Man yani Yanan Adam Festivali, Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölünde düzenleniyor. Tam 9 gün süren dünyanın en büyük müzik ve sanat festivali adını, bitiminde yakılan adam şeklindeki devasa ahşap maketten alıyor. Burning Man her sene değişen festival konseptiyle dünyanın en iyi DJ ve performans sanatçılarının sahnelerine ev sahipliği yapsa da aslında sadece bir müzik festivali olmanın ötesinde. 1986 yılında beri düzenlenen festival sınırsız özgürlük, eşitlik, ekolojik bilinç ve yaratıcılığın istenildiği gibi ifade edilebilmesi prensiplerine dayanıyor.

Kuralların olmadığı ütopik bir dünya olan Burning Man festivaline katılmak istiyorsanız bilet alırken acele etmeniz gerekiyor. Her sene sınırlı sayıda satılan ve fiyatları 500 ila 1500 dolar arasında değişen biletler saatler içerisinde tükeniyor. Burningman.org adresinden sitesine ulaşabilirsiniz.

Dia de Los Muertos (Ölüler Günü Festivali)

Dia de Los Muertos (Ölüler Günü Festivali)
Dia de Los Muertos (Ölüler Günü Festivali)

Ölüler Günü Festivali yüzyıllardan beri gelen kültürü, rengarenk kostümleri, birbirinden farklı gelenekleri ile görebileceğiniz en etkileyici festivallerden. Meksika’da her yıl 1-2 Kasım tarihlerinde kutlanan Ölüler Günü, aslında Azteklerden beri gelen ve bölgenin yerel halkının ölülerini andığı bir ağıt günü. Tabii Meksikalılar ölmüşleri için olabildiğince farklı bir anma düzenliyor. Gündüzleri herkes en şık kıyafetlerini giyip yüzlerine iskeleti andıran makyaj yapıyor ve sokaklara çıkıyor. Her caddede rengarenk çiçeklerle süslenmiş kıyafetleriyle kostümlü binlerce kişi görmeniz mümkün. Sokaklar boyunca içkiler içiliyor, tapaslar yeniyor ve müzik hiç durmuyor. Geceleri ise bu eğlence lokal halk için duygusal bir ana dönüşüyor. Meksikalılar yakınlarının mezarlarına giderek onlara ağıtlar okuyor ve Ölüler Gecesinde ruhları için dua ediyor.

Ölülerin canlandığı ve hangi duyguyu hissedeceğinizi şaşırırken bitmesini asla istemeyeceğiniz Ölüler Günü festivaline gitmek için bilet almanız gerekmiyor. Ancak Ölüler Günü’ne denk gelen tarihler için otel rezervasyonlarının yaklaşık 5-6 ay öncesinden bittiğini de hatırlayım. 

Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri

Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri
Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri

Loi Krathong, Tayland’ın yerel takvimine göre yılbaşı gecesinde yapılan ve bölgenin Tai inançlarına göre birçok milletten oldukça farklı kutlanan bir festival. Her sene Tai ay takvimine göre 12. ayın dolunay gecesinde kutlanan Loi Krathong festivalinde yerel halk hazırladıkları minik nilüfer çiçeği şeklindeki sepetleri üzerine bir mum yakarak suya bırakıyor. Suyun içerisinde giden nilüferle problemlerinizin de gideceğine inanılıyor.

Yi Peng Festivali de yine Tayland’da aynı tarihlerde kutlanıyor. 1989 tarihinde düzenlenen festivalde insanlar dileklerini tutarak kağıttan bir fener yakıyor ve gökyüzüne salıyor. Hem gökyüzünde hem de suyun içerisinde binlerce ışık huzmesinin birlikte hareket etmesiyle de ortaya büyüleyici görüntüler çıkıyor.

Rio Karnavalı

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

Dünya üzerinde en fazla ziyaretçinin katıldığı festival olan Rio Karnavalı, ölmeden önce gidilmesi gereken yerlere adını altın harflerle yazdırmış. 1973 yılından beri her sene Brezilya’nın Rio de Jenerio kentinde düzenleniyor ve eğlence tam 1 hafta devam ediyor. Rio Karnavalı’nın düzenlenme tarihi her sene Paskalya zamanında tutulan büyük oruçtan önce düzenleniyor olması. Büyüleyici kostümleri ve devasa tasarımları ve hiç durmayan orkestrasıyla samba kraliçelerinin gösterileri hafta boyunca devam ediyor. Her yıl milyonlarca turist çeken bu görsel şölende yer almak istiyorsanız otel rezervasyonlarınızı en erken 6 ay öncesinden yapın derim.

Holi Festivali

Holi Festivali
Holi Festivali

Rengarenk boyaların havada uçuştuğu Holi Festivalini bilmeyen yok. Hindistan ve Nepal’de baharın gelişini kutlamak için her sene mart ayında Holi festivali düzenleniyor. Hindu takvimine göre 11. ayın dolunay gecesinde başlayan Holi festivali 2 gün sürüyor ve Hindistan’ın her yerinde kutlanıyor. Gece duaların okunup dini ritüellerin yerine getirilmesi ile doğaya baharın gelişi için teşekkür ediliyor. Sonraki gün ise Holi festivalinin tüm dünya tarafından tanınmasını sağlayan beyazlar içerisindeki halkın rengarenk boya savaşları ve bitmeyen danslarıyla devam ediyor.

Takanakuy Festivali

Takanakuy Festivali
Takanakuy Festivali

Peru’da düzenlenen Takanakuy, gerçek anlamda ‘Dünyanın En İlginç Festivali’. Her yıl 25 Aralık tarihinde gerçekleşen Takanakuy, yeni yıla girmeden önce problemlerini çözmek isteyen lokal halkın aslında dövüştüğü bir arena. Bugün birbiriyle problem yaşayanlar hiçbir alet kullanmaksızın içerisindeki şiddeti ortaya çıkartıp yılın bir günü streslerini atabiliyorlar.

La Tomatina (Domates Festivali)

La Tomatina (Domates Festivali)
La Tomatina (Domates Festivali)

İspanyolların çılgın festivallerinden en popüleri özellikle son yıllarda tüm dünya tarafından tanınan La Tomatina yani Domates Festivali. 1944 yılında başlayan ve günümüze kadar dünyanın her yerinden katılımcılarla devam eden domates festivale her yıl yaklaşık 50 bin kişi geliyor ve 50 ton domates harcanıyor. Ağustos ayının son çarşambası Bunol şehrinde gerçekleştirilen festival boyunca sokaklar domatesten geçilmiyor, hatta kamyonlarla yanaşılarak kiloyla domatesler atılıyor. Domates banyosu yapmak istiyorum derseniz adres belli ancak festivale giriş için 10 Euro’luk bir bilet almanız gerekiyor.

Oktoberfest

Oktoberfest
Oktoberfest

Oktoberfest, Türkiye’ye sadece 2 saatlik bir uçuş uzaklığında Avrupa’nın merkezi Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen ikonikleşmiş bira festivali. Her yıl eylül ayının son haftası ile ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilen ve ortalama 10 milyon kişinin akın ettiği Oktoberfest tam 2 hafta sürüyor. Dünyanın en büyük içki festivali olan Oktoberfest’te ünlü Alman biralarına asla unutamayacağınız sahne performanslarıyla birçok sanatçı eşlik ediyor. Özellikle meraklısıysanız biraya doyacağınız ve Alman kültürünü doyasıya yaşayacağınız bu festivalin günlük biletleri yaklaşık 10 Euro. Ekşisözlükten oktoberfest yorumlarını inceleyebilirsiniz tık tık.

Boryeong Mud Fest (Çamur Festivali)

Boryeong Mud Fest (Çamur Festivali)
Boryeong Mud Fest (Çamur Festivali)

Güney Kore’nin Boryeong şehrinde 1998 yılından bu yana her yıl Çamur Festivali gerçekleşiyor. Yerli ve yabancı on binlerce kişi aynı anda Boryeong’da bulunan çamur havuzlarına giriyor ve çamur savaşları başlıyorJ Temmuz ayının ilk iki haftasında gerçekleşen festival için yaklaşık 3 milyon kişi Boryeong kentine akın ediyor. Boryeong Çamur Festivali herhangi bir geçmişe dayanmasa da çamur banyosunda yıllık mineralinizi alırken bir yandan da Güney Kore’nin en ünlü şarkıcılarını dinleme fırsatı bulacaksınız.

Kanamara Matsuri Festivali

Kanamara Matsuri Festivali
Kanamara Matsuri Festivali

Kökeni 17. yüzyıla uzanan bir Şinto geleneği olan Kanamara Matsuri Festivali Japonya’nın Kawasaki şehrindeki Kanayama Tapınağı’nda gerçekleştiriliyor. Her yıl nisan ayının ilk Pazar günü kutlanan Kanamara Matsuri Festivali’nin daha önce duyduğunuz hiçbir festivale benzemediğine eminim. Günümüzde AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen Kanamara Matsuri’de binlerce kişi penis figürlü yiyecekler, heykeller, resimler ile birlikte dua ediyor. Bu edilen bu dua sayesinde hastalıklardan korunulduğuna inanılıyor.

Peynir Yuvarlama Festivali (Cheese Rolling Festival)

Peynir Yuvarlama Festivali (Cheese Rolling Festival)
Peynir Yuvarlama Festivali (Cheese Rolling Festival)

Yaklaşık 200 yıllık bir gelenek olan Peynir Yuvarlama Festivali, İngiltere’nin Cooper’s Tepesinde gerçekleşiyor. Oldukça dik bir tepeden dev bir peynir tekerleğinin peşinden koşan insanlar desem belki tanıdık gelir. Her yıl 25 Mayıs tarihinde düzenlenen bu festivalin ödülü ise şaşırtmayacağı gibi tabii ki tam 4 kiloluk bir peynirJ

Boğa Festivali (San Fermin Festivali)

Boğa Festivali (San Fermin Festivali)
Boğa Festivali (San Fermin Festivali)

Dünyanın köklü tarihiyle bilinen en eski ve aynı zamanda tartışmalı olan festivallerinden San Fermin yani Boğa Festivali, her sene 6-14 Temmuz tarihleri arasında İspanya’nın Pamplona şehrinde gerçekleştiriliyor. San Fermin, sabah 8’de sokaklara boğaların salınması ve etraftakilerin kaçışı ile gerçekleşiyor. 14. yüzyıldan beridir gerçekleştirilen Boğa Festivali oldukça tehlikeli olmasına karşın her yıl milyonlarca ziyaretçi çekiyor.

Harbin Buz ve Kar Festivali (Harbin Ice and Snow Fest)

Harbin Buz ve Kar Festivali (Harbin Ice and Snow Fest)
Harbin Buz ve Kar Festivali (Harbin Ice and Snow Fest)

Çin’in Harbin şehrinde gerçekleştirilen Harbin Buz ve Kar Festivali, insan eliyle hazırlanmış devasa buzdan mimari yapılara ve heykellere ev sahipliği yapıyor. Dünya üzerindeki önemli yapıların birer replikası olan buzdan heykeller rengarenk ışıklandırmasıyla da sosyal medya paylaşımlarınızı coşturmak için bire bir. Her sene 5 Ocak’ta başlayan ve bir ay süren festivalle ilgili detaylı bilgi almak için web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bebek Üzerinden Atlama Festivali (El Salto del Colacho)

Bebek Üzerinden Atlama Festivali (El Salto del Colacho)
Bebek Üzerinden Atlama Festivali (El Salto del Colacho)

Yanlış okumadınız! Bu festivalde bebeklerin üzerinden atlanıyor. 17. yüzyılın başlarından kalma bir İspanyol geleneği olan Şeytanın Atlayışı ya da Bebek Üzerinden Atlama Festivali, günümüzde İspanya’nın Castrillo de Murcia kentinde yapılıyor. Festivalde bir yaşını doldurmamış olan bebekler sokakta yer yatakları üzerine konuyor ve şeytan kıyafeti giydirilmiş bir erkek bebeklerin üzerinden atlıyor. Bu sayede bebeğin hem vaftiz edildiğine hem de sağlıklı bir hayata sahip olacağına inanılıyor.

Ateş Festivali (Up Helly Aa)

Ateş Festivali (Up Helly Aa)
Ateş Festivali (Up Helly Aa)

Dünyanın en ilgin festivalleri listesinin sonuna Vikinglerin şanına yakışır biçimde her sene İskoçya’da gerçekleştirilen Up Helly Aa yaniAteş Festivali’ni ekledim. Kuzeydeki yerel halkın yıllardır sürdürdüğü gelenek özellikle son beş yıldır dünyanın dört bir tarafından turist çekiyor. Ateş Festivali her sene Ocak ayının son Salı gününde İskoçya’nın Lerwick kentinde düzenleniyor. İlk olarak 1880 yılında gerçekleşen festivalde İskoçlar ataları Vikinglere selam sunuyor ve binlerce kişinin taşıdığı meşaleler ile devasa bir ateş çemberi oluşturuyorlar.

Dünyadaki ilk festival hangisidir?

Dünyadaki ilk festivalin tarihi bilinmesede manevi teşekkür amaçlı gerçekleştirildiği düşünülüyor. “Festival” kelimesi ise dilimize Latince’deki festa kelimesinden 1200’lü yılların başında girmiş.

Türkiye’deki ilginç festivaller hangileri?

İlginç festivallere katılmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Bağbozumu, Tekirdağ Kiraz Festivali, Manisa Mesur Macunu Festivali ve Edirne Kakava Festivalleri de ülkemizin ilginç gelenekleri arasında.

Dünyadaki festivallerin fiyatları ne kadar?

Dünyada her sene binlerce festival kutlanıyor ve bunlardan bir kısmı için para ödemeniz gerekirken Ölüler Günü, Rio Karnavalı gibi en meşhurları da ücretsiz. Gitmek istediğiniz festivalin resmi internet sitesinden varsa bilet fiyatını görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here