İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler
İstanbul’da Gezilecek Yerler

Tarih boyunca pek çok medeniyetin beşiği olan ve stratejik konumu sayesinde hem İslam hem de Hristiyan toplumları için son derece önemli kabul edilen İstanbul, sayısız nokta ile gezilmeye ve görülmeye değer illerimizden birisidir. İstanbul’un farklı yerlerini, müzelerini ve eğlence mekânlarını İstanbul gezilecek yerler listemizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler
İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Avrupa ve Anadolu Yakası olarak ayrılan İstanbul’un bu yakalarda toplamda 39 ilçesi bulunuyor. Avrupa Yakası’nda bulunan ilçe sayısı 25’tir. Her biri birbirinden güzel eserlere ve gezilecek yerlere yer veren Avrupa Yakası, İstanbul yerleri ve tarihini daha yakından tanıyabilmeniz için son derece önemlidir. Avrupa Yakası gezilecek yerler listemizde ise yer alan bazı mekânlar aşağıda bulunuyor.

EMİNÖNÜ

EMİNÖNÜ
EMİNÖNÜ

Fatih ilçesinin bir semti olan Eminönü, Haliç’in batı kesiminde liman kıyısında bulunuyor. Turistlerin İstanbul’da en çok rağbet gösterdiği noktalardan birisi olmasının yanı sıra, hatıra ve hediyelik eşya bulabileceğiniz en uygun nokta Eminönü’dür. Eminönü çevresinde Mısır Çarşısı, Süleymaniye Camii, Rüstem Paşa Camii gibi pek çok turistik ve tarihi İstanbul’un yerleri bulunduğunu hatırlatmamızda da fayda vardır. Avrupa Yakası gezilecek yerler İstanbul sıralamasının ilk durağı olan bu nokta vapur iskelesi kıyısında yer aldığı için, yolcu taşıyan tekneler devamlı limanda hareket halindedir.

Adres: Eminönü, Rüstem Paşa, Fatih/İstanbul

GALATA KULESİ

GALATA KULESİ
GALATA KULESİ

Beyoğlu’nda bulunan ve İstanbul’un simgelerinden bir tanesi olan Galata Kulesi’nin orijinal hali 528 senesinde Bizans İmparatoru Anasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Deniz feneri olması amacıyla ahşap bir yapı olarak inşa ettirilen Galata Kulesi, ilerleyen yıllarda II. Mahmut döneminde restorasyondan geçirilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. 70 metre yüksekliği bulunan yapı, İstanbul’un gezilecek yerleri arasında gözlem alanı ve kahvaltı mekânı olarak ziyaretçilere hizmet veriyor.

Adres: Bereketzade Mahallesi, Beyoğlu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 15 TL

RUMELİ HİSARI

RUMELİ HİSARI
RUMELİ HİSARI

İstanbul yerler arasında tarihi önemiyle ön plana çıkan Rumeli Hisarı, İstanbul’un fethi hazırlıkları sırasında Anadolu Hisarı’nın karşısına Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Bu fethin seyrini değiştiren önemli bir rol oynadığını ve İstanbul Boğazı’ndan geçişleri kontrol etmeye olanak sağladığını söyleyebiliriz. Sarıyer’de bulunan Rumeli Hisarı’nın inşasında yaklaşık 300 usta ile 800 işçi çalıştığı biliniyor. İstanbul tarihi yerler gezilecek listenize eklemeniz gereken önemli bir tarihi yapı olduğunu söyleyebiliriz.

Adres: Yahya Kemal Caddesi, Sarıyer/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 25 TL

YEDİKULE HİSARI

YEDİKULE HİSARI
YEDİKULE HİSARI

Fatih ilçesinde yer alan ve ilin en eski açık hava müzesi olarak bilinen Yedikule Hisarı veya diğer adıyla Yedikule Zindanları, pek çok etkinliğin düzenlendiği bir yapıdır. Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınan yapının hala kapıları ziyaretçilere açık olmadığından, İstanbul’da gezilmesi gereken yerler listenize dahil etmeniz mümkün olmayacaktır.

Adres: Yedikule Meydanı Sokak, Fatih/İstanbul

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ HATIRA ORMANI

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ HATIRA ORMANI
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ HATIRA ORMANI

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminde yaşamını yitiren ve şehit mertebesiyle onurlandırılan vatandaşlarımızın anısına Sarıyer’de yaptırılan 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı, yaklaşık 16.000 m2’lik bir alanda bulunuyor. Şehitlik anıtlarının, tören yerinin, meydan alanının ve seyir terasının bulunduğu alanda ücretsiz otopark hizmetlerinin sunulduğunu da belirtelim. İstanbul’da gezilecek yerler arasına ekleyebileceğiniz bu nokta 2017 senesinde inşa edilmiştir.

Adres: Garipçe, Sarıyer/İstanbul

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul’un Anadolu topraklarında yer alan Anadolu Yakası, farklı güzellikler ile dikkat çeken bir noktadır. Asya Yakası olarak da bilinen Anadolu Yakası’nda ile bağlı toplamda 14 ilçe yer alıyor. Anadolu Yakası gezilecek yerler listesine dahil olan bazı mekânları aşağıda bulabilirsiniz.

KIZ KULESİ

KIZ KULESİ
KIZ KULESİ

İstanbul denildiği zaman akla gelen en belirgin noktalardan bir tanesi olan Kız Kulesi, Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Çeşitli efsanelere dayandırılan ve geçmişinin yaklaşık 2500 yıl öncesine kadar uzandığı düşünülen Kız Kulesi’nin Yunanlılar tarafından inşa ettirildiği görüşü hâkimdir. Yapı günümüze dek deniz feneri, radyo istasyonu, karantina hastanesi ve ticari gemilerden vergi toplanması gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde Kız Kulesi, ziyaretçilere müthiş bir boğaz manzarası sunmasının yanı sıra, restoran ve müze amacıyla işletiliyor. Anadolu Yakasın’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alması gereken Kız Kulesi’ni sahil tarafından devamlı olarak işletilen tekneler aracılığıyla ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Salacak Mahallesi, Üsküdar/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 30 TL

ANADOLU HİSARI

ANADOLU HİSARI
ANADOLU HİSARI

İstanbul Boğazı’nın dar bir kısmında inşa ettirilen ve Rumeli Hisarı ile karşı karşıya olan Anadolu Hisarı’nın tarihi 1300’lü yıllara kadar uzanıyor. 1395 senesinde Osmanlı hükümdarı Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilen Anadolu Hisarı, Göksu Deresi’nin İstanbul Boğazı’na döküldüğü yerde bulunuyor. Boğaz’da gezilecek yerler arasında karşınıza çıkacak yapı, 7.000 m2’lik alanda bulunmaktadır. Yapının inşaatının temel amacı ise, İstanbul’un fethinin ardından Bizanslılara Karadeniz üzerinden gelecek yardımın engellenmesiydi. İstanbul’da gidilmesi gereken yerler arasına eklemeniz gereken Anadolu Hisarı, Beykoz’da yer alıyor.

Adres: Körfez Caddesi, Beykoz/İstanbul

ANADOLU KAVAĞI / YOROS KALESİ

ANADOLU KAVAĞI / YOROS KALESİ
ANADOLU KAVAĞI / YOROS KALESİ

Beykoz çevresindeki tarihi bakımdan son derece önemli yapılardan bir tanesi olan Yoros Kalesi, hem İstanbul Boğazı’nı hem de Karadeniz’i gören bir tepeye inşa ettirilmiştir. Diğer adı Ceneviz Kalesi olan Yoros Kalesi’nin inşaatı 14. yüzyıl dolaylarında tamamlanmıştır ve Bizans İmparatorluğu eserlerinden birisidir. Manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz bu nokta, İstanbul’da gidilecek mekanlar arasında oldukça popülerdir.

Adres: Anadolu Kavağı, Beykoz/İstanbul

ÇAMLICA TEPESİ

ÇAMLICA TEPESİ
ÇAMLICA TEPESİ

İstanbul’un tepelerinden bir tanesi olan ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında oldukça fazla ziyaret edilen noktalardan birisidir Çamlıca Tepesi. Denizden 260 metre kadar yüksekte bulunan bu nokta, günümüzde seyir terası olarak sık sık ziyaretçi alıyor. Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çamlıca Tepesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri tarafından işletiliyor. İstanbul gezilecek yerler arasına ekleyebileceğiniz Çamlıca Tepesi’nin hafta sonlarında son derece kalabalık olduğunu belirtmemizde yarar vardır.

Adres: Kısıklı, Üsküdar/İstanbul

HZ. YUŞA TEPESİ & TÜRBESİ

HZ. YUŞA TEPESİ & TÜRBESİ
HZ. YUŞA TEPESİ & TÜRBESİ

İstanbul’da ilk yerleşim etkilerinin görüldüğü uzak geçmişten bu yana kutsal olarak kabul edilen Hz. Yuşa Tepesi & Türbesi, ilk zamanlarda Zeus Tapınağı’nın yer aldığı fakat Bizans İmparatorluğu döneminde tapınağın kiliseye dönüştürüldüğü topraklar üzerinde yer alıyor. Boyu oldukça uzun olduğu düşünülen Hz. Yuşa’nın türbesinin bulunduğu tepedeki mezarın boyu ise 17 metredir. Bunun nedeninin Hz. Yuşa’nın naaşının kabrin hangi tarafında yattığının bilinmemesinden kaynaklanıyor.

Türbe ve tepe, günümüze dek topraklarımızda hüküm süren her millet tarafından saygı görmüştür ve hala İstanbul’daki en çok ziyaretçi alan türbelerin başında yer almaktadır. İstanbul’da nereye gidilir için ilin tarihi dokusunu daha yakından tanımanıza yardımcı olacak bu noktayı ziyaret etmekte yarar vardır.

Adres: Anadolu Kavağı, Beykoz/İstanbul

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul'da Gezilecek Tarihi Yerler
İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’un tarihi açıdan oldukça geriye uzanan bir geçmişi bulunuyor. Onlarca medeniyetin yerleştiği ve uzun yıllar hüküm sürdüğü bu topraklarda bu nedenle farklı kültürel ve tarihsel eserler bulunmaktadır. İstanbul’da nereye gitsem sorusu için, İstanbul’un tarihini yakından tanımanıza yardımcı olacak tarihi mekânları gezmenizde fayda vardır. İlin popüler tarihi mekânları için İstanbul’un tarihi yerleri listemize göz atabilirsiniz.

AYASOFYA MÜZESİ

AYASOFYA MÜZESİ
AYASOFYA MÜZESİ

İstanbul’da gezilecek görülecek yerler denildiğinde herkesin aklına gelen en önemli yer, Ayasofya Müzesi’dir. Bizans eserlerinden bir tanesi olan Ayasofya Müzesi, I. Justinianus tarafından 532 – 537 yıllarında inşa ettirilmiştir. İstanbul’daki en büyük Bizans kilisesi olma özelliğini taşıyan Ayasofya veya diğer ismiyle Hagia Sophia, İstanbul’un fethinden sonra camii olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İstanbul’un fethini takip eden 1 Haziran 1453 günü, Ayasofya’da Fatih Sultan Mehmet tarafından Cuma namazı kılınmıştır. Bu nedenle Ayasofya’nın İstanbul’daki tarihi yerler arasında büyük bir önemi bulunduğunu belirtmemiş gerekiyor. 1934’te Atatürk’ün emriyle müzeye dönüştürülen Ayasofya, günümüzde İstanbul’da gezilecek mekanlar arasındaki en popüler noktadır.

Adres: Sultan Ahmet, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 72 TL

YEREBATAN SARNICI

YEREBATAN SARNICI
YEREBATAN SARNICI

Bizans eserlerinden olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru I. Justinianus döneminde su deposu olması amacıyla inşa ettirilmiştir. İnşaatı 532 senesinde başlayan ve yaklaşık 100.000 ton su depolama hacmine sahip olan bu yapının 9800 m2’lik bir alanda inşa edildiği biliniyor. Günümüzde müze amacıyla kullanılan Yerebatan Sarnıcı’nın, 52 basamağa sahip bir merdiveni ve 336 adet mermer sütunu bulunuyor. İstanbul içi gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bu göz alıcı yapı, Bizans mimarisini de yakından tanımanıza olanak sağlayacaktır.

Adres: Alemdar, Yerebatan Caddesi, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 20 TL

DOLMABAHÇE SARAYI

DOLMABAHÇE SARAYI
DOLMABAHÇE SARAYI

Osmanlı İmparatoru I. Abdülmecid tarafından 1839 – 1861 arası inşa ettirilen Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazı kıyısında konumlanmıştır. 110.000 m2’lik bir alanda bulunan yapı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı koruması altındadır. Sarayı oluşturan üç ayrı bölüm Mabeyn-i Hümayun, Muayede Salonu ve Harem-i Hümayun adlarını almaktadır. Mabeyn-i Hümayun veya diğer ismiyle Selamlık, devlet işlerinin görüşüldüğü bölümdür. Muayede Salonu veya tören salonu, resmi törenler veya bayramlaşmalar için kullanılmaktaydı. İstanbul’da gorulmesi gereken yerler arasında listenize eklemeniz gereken bu nefes kesici yapıyı turlar eşliğinde gezmeniz mümkündür.

Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Caddesi, Beşiktaş/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 60 TL

BEYLERBEYİ SARAYI

BEYLERBEYİ SARAYI
BEYLERBEYİ SARAYI

1865 senesinde Osmanlı İmparatoru Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı, inşa ettirildiği dönemde yazlık ve sarayın konuk evi olarak kullanılıyordu. 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nün altında bulunan yapı, hem Doğu hem de Batı mimarisinin sentezinin oldukça ihtişamlı bir örneğidir. Yapıda 24 odaya, iki hamama ve bir banyoya yer verilmiştir. İstanbul’da gezilecek yerler Avrupa Yakası kesimindeki bu yapıyı, mimarisi ve döneminin ihtişamını yakından görmek için ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Beylerbeyi, Abdullahağa Caddesi, Üsküdar/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 50 TL

TOPKAPI SARAYI

TOPKAPI SARAYI
TOPKAPI SARAYI

700.000 m2’lik bir alanda Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa ettirilen Topkapı Sarayı, 1460 – 1478 seneleri arasında yapılmıştır. Günümüzde bir müze olarak hizmet veren bu yapıda 300.000 arşiv belgesine, Osmanlı döneminden kalma silahlara ve araçlara, kutsal emanetlere ve Kaşıkçı Elması’na yer verilmektedir. Sergilenen bunca eserle birlikte Topkapı Sarayı, dünya üzerindeki en büyük saray müzesi olarak tanınıyor. Bu eserleri görmek için İstanbul gezilmesi gereken yerler listesine Topkapı Sarayı Müzesi’ni mutlaka eklemenizi belirtiyoruz.

Adres: Cankurtaran, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 72 TL

HİDİV KASRI

HİDİV KASRI
HİDİV KASRI

1907 senesinde Mısır’daki son hidivi II. Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan Hidiv Kasrı, döneminin mimari özelliklerini taşımaktadır. Delfo Seminati tarafından tasarlanan bu yapının art nouveau tarzı, günümüzde de yapının son derece estetik bir özellikle ziyaretçi çekmesine olanak tanıyor. 1.000 m2’lik bir alana kurulan yapı, konumu itibariyle de İstanbul en güzel yerler listesinde sık sık yer alıyor. Günümüzde yapı genellikle nişan veya düğün gibi organizasyonlar için sık sık kullanılmaktadır.

Adres: Çubuklu Mahallesi, Beykoz/İstanbul

IHLAMUR KASRI

IHLAMUR KASRI
IHLAMUR KASRI

Kesme taşlardan inşa edilen dikdörtgen şekilli Ihlamur Kasrı, 1849 – 1855 arasında Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilmiştir. Adını çevresindeki pek çok ıhlamur ağacından alan yapı, inşa edildiği dönemde bir dinlenme evi olarak kullanılıyordu. Günümüzde bu tarihi yapı sabah kahvaltısı için tercih edebileceğiniz oldukça nezih bir mekândır diyebiliriz. İstanbul’da pazar günü nereye gidilir için Pazar kahvaltınızı burada yapabilmeniz mümkündür.

Adres: Teşvikiye, Şişli/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 20 TL

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul’un merkezi konumları olduğu kadar, İstanbul’a yakın mevkileri de bir hayli ziyaretçi almaktadır. İstanbul’a yakın yerler ve gezilecek görülecek noktalar arasında bu konuda ön plana çıkan yer ise, Adalar’dır. Şehrin kalabalığından kaçmak isteyen İstanbullular için bulunmaz bir yer olan Adalar bölgesi, en güzel gezilecek yerler arasında listenize eklemeniz gereken yerlerden birisidir. Ayrıca yine İstanbul yakınlarında yer alan Şile’de bulunan bazı turistik noktaları ziyaret etmeniz de mümkündür. İstanbul’da neler var için sizlerle paylaştığımız bu gezilecek mekânları inceleyebilirsiniz.

ADALAR (BÜYÜKADA – HEYBELİADA)

ADALAR (BÜYÜKADA – HEYBELİADA)
ADALAR (BÜYÜKADA – HEYBELİADA)

Adalar, İstanbul’un çevresindeki yaklaşık 9 adadan oluşan bir bölgeyi kapsamına almaktadır. Bu bölgeye Prens Adaları ismi de verilmektedir ve 5.5 km2’lik bir alanda yer alan en büyük adalardan birisi Büyükada’dır. İstanbul’un karmaşasından kaçmak isteyenler, özellikle hafta sonunda Adalar’ın sakinliğiyle iç içe olmayı tercih ediyorlar. Ailenizle veya sevgiliyle gezilecek yerler arayışındaysanız, Adalar’da kaçamak bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Adres: Adalar/İstanbul

SAKLI GÖL

SAKLI GÖL
SAKLI GÖL

İstanbul’un Şile sınırı yakınlarında yer alan Saklı Göl, muhteşem doğasıyla huzurlu bir gün geçirebileceğiniz gezilecek güzel yerler arasında mutlaka yer vermeniz gereken bir noktadır. Şehrin bunalım ve stresinden uzakta, sakinleşmek ve dinlenmek isteyenlerin doğayla iç içe olmak için tercih ettikleri Saklı Göl, yeşilin capcanlı tonlarını ziyaretçileriyle buluşturuyor. Tertemiz havasıyla İstanbul’un çevre kirliliğiyle bozulan havasından kurtulabilir, ferahladığınızı hissedebilirsiniz. Alan çevresinde yer alan self-servis lokantalarında piknik yapmanız veya akşam yemeği yemeniz mümkündür. Bu nedenle Saklı Göl, akşam gezilecek yerler arasında yerini almaktadır.

Adres: Karamandere, Şile/İstanbul

ŞİLE DENİZ FENERİ

ŞİLE DENİZ FENERİ
ŞİLE DENİZ FENERİ

1859 senesinde Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Şile Deniz Feneri, Kırım Harbi sırasında İstanbul Boğazı’na giren gemilere yol göstermesi amacıyla inşa ettirilmiştir. Yaklaşık 60 metre yükseklikte bulunan sarp kayaların üzerine yapılan bu yapı, Türkiye’deki en büyük deniz feneri olmasıyla biliniyor. Fener, 19 metre yüksekliğe sahiptir ve 110 cm kalınlıktaki taşlarla örülmüştür. İstanbul’un manzarasını izleyebileceğiniz eşsiz güzelliğe sahip bu nokta, İstanbul gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor.

Adres: Balibey Mahallesi, Şile/İstanbul

İstanbul’da Güzel Mekanlar

İstanbul'da Güzel Mekanlar
İstanbul’da Güzel Mekanlar

İstanbul’u gezerken, farklı birçok güzel ve etkileyici mekânla karşılaşmanız mümkündür. İlin doğası ve doğal güzellikleriyle hayat bulan bu mekânlar, hafta içi gezilebileceği gibi pazar günü gidilecek yerler arasında da listelenebilir. Ailenizle, arkadaşlarınızla, sevgilinizle veya tek başınıza gezebileceğiniz İstanbul’da güzel yerler listemiz aşağıda bulunuyor.

TAŞHAN

TAŞHAN
TAŞHAN

Bir diğer ismiyle Kuruçeşme Hanı olarak adlandırılan Taşhan, III. Mustafa zamanında atların barınması amacıyla inşa ettirilmiştir. 1763 senesinde yapılan bu yapı, ilerleyen dönemlerde kereste deposu olarak kullanılmaktaydı. Yakın bir tarihte restorasyondan geçirilen Taşhan, günümüzde şirin kafelerin yer aldığı bir kahvaltı mekânı olarak kullanılıyor. İstanbul’un ünlü yerleri arasında bulunan Taşhan’da keyifli bir kahvaltı yapabilir ve yapının mimari özelliklerini yakından gözlemleyebilirsiniz.

Adres: Balabanağa, Fethibey Caddesi, Fatih/İstanbul

NAKKAŞTEPE MİLLET BAHÇESİ

NAKKAŞTEPE MİLLET BAHÇESİ
NAKKAŞTEPE MİLLET BAHÇESİ

50 dönümlük bir arazide bulunan Nakkaştepe Millet Bahçesi, keyifli zaman geçirebileceğiniz mekânlardan birisidir. Yakın zamanda ziyaretçilere açılmış olan bu alan, sabah 09:00 ile akşam 18:00 arasında ziyaretçilere açıktır. İstanbul Boğazı manzarasını seyredebileceğiniz alanda 250 piknik masası bulunuyor. Alanı, İstanbul’da hafta sonu gezilecek yerler listenize alabilir ve piknik yapmak veya kahvaltı etmek için ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Nakkaştepe, Kuzguncuk, Üsküdar/İstanbul

GÖZTEPE 60. YIL PARKI

GÖZTEPE 60. YIL PARKI
GÖZTEPE 60. YIL PARKI

2013 senesinde bir tema parkı olarak düzenlenen Göztepe 60. Yıl Parkı, Anadolu Yakası’ndaki en gözde mekânlardan bir tanesidir. Hemen hemen her yaştan çocuk için oyun alanları, tik ağacından yapılmış oyun teknesi, çiçek bahçeleri, doğal göleti ile İstanbul Asya Yakası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz muhteşem bir parktır.

Adres: Caddebostan, Bağdat Caddesi, Kadıköy/İstanbul

HÜRREM SULTAN HAMAMI

HÜRREM SULTAN HAMAMI
HÜRREM SULTAN HAMAMI

1557 senesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın nikâhlı eşi Hürrem Sultan tarafından inşa ettirilen Hürrem Sultan Hamamı, günümüze ulaşana dek birçok restorasyon işleminden geçirilmiştir. Yakın bir tarihe kadar kamusal halı satışı yapılan bu yapıda, günümüzde belli fiyatlar çerçevesinde hamam ve masaj terapi hizmetleri verilmektedir. Dinlendirici bir gün geçirmek için İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz ilgi çekici bir mekândır.

Adres: Ayasofya Meydanı, Fatih/İstanbul

KILIÇ ALİ PAŞA HAMAMI

KILIÇ ALİ PAŞA HAMAMI
KILIÇ ALİ PAŞA HAMAMI

Osmanlı donanmasının en önemli Kaptan-ı Deryalarından birisi olan Kılıç Ali tarafından yaptırılan Kılıç Ali Paşa Hamamı, Mimar Sinan’ın eserlerinden birisidir. Günümüzde rezervasyon usulüyle ziyaretçilerini kabul eden bu hamam, Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler arasında bulunuyor. İç yapısı son derece özenli bir şekilde korunan hamamın iç yapısı sayesinde dinlendirici bir gün geçirmeniz mümkündür.

Adres: Hamam Sokak, Beyoğlu/İstanbul

CAĞALOĞLU HAMAMI

CAĞALOĞLU HAMAMI
CAĞALOĞLU HAMAMI

I. Mahmut tarafından 1741 senesinde inşa ettirilen Cağaloğlu Hamamı, Ayasofya Kütüphanesi ile Ayasofya Külliyesine ek gelir sağlayabilmek amacıyla yaptırılmıştır. Günümüzde İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listesinde yer alan en gözde hamamlardan bir tanesi olduğu için, sık sık ziyaretçi aldığını söyleyebiliriz.

Adres: Alemdar, Fatih/İstanbul

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler
İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin tarihi ve kültürel açıdan en zengin ili olması nedeniyle, İstanbul görülecek yerler listesi de bir hayli detaylı olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul görülmesi gereken yerler arasında yerini alan ve mutlaka ziyaretlerinizde yer vermeniz gereken yerlere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ
BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ

İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan Boğaz Köprüsü, ilde trafik akışının sağlandığı en önemli köprülerden bir tanesidir. Cumhuriyet döneminin belki de en önemli projesi olarak ön plana çıkan Boğaz Köprüsü’nün temelleri, 1970 senesinde dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakanı Süleyman Demirel tarafından atıldı. 1973 senesinde kullanıma açılan köprü, 3 gidiş ve 3 geliş olarak toplamda 6 şeritli bir yol ile hizmet veriyor. İstanbul’un en güzel yerleri arasında yer alan Boğaz Köprüsü, kuşkusuz şehir manzarasını en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz noktadır.

Adres: Ortaköy, Beşiktaş/İstanbul

KAPALI ÇARŞI

KAPALI ÇARŞI
KAPALI ÇARŞI

Temelleri 1461 senesinde atılan Kapalı Çarşı, ilin en çok ziyaretçi çeken noktalarından bir tanesidir. Tarihi açıdan değerinin yanı sıra, Kapalı Çarşı’nın turistik değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle çarşının turizm dönemlerinde günlük 300.000’in üzerinde ziyaretçi aldığı düşünülmektedir. İstanbul’da gezilecek yerler ve adresleri arasında sık sık karşınıza çıkacak olan Kapalı Çarşı, mimarisiyle de sizleri oldukça etkileyecek bir yapıdır. İstanbul’da nereye gitsek ve ne alsak diyorsanız, bu noktayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Adres: Beyazıt, Fatih/İstanbul

MISIR ÇARŞISI

MISIR ÇARŞISI
MISIR ÇARŞISI

Kapalı Çarşı’nın yanında yer alan Mısır Çarşısı, İstanbul’daki en köklü ve en popüler pazarlardan bir diğeridir. 1664 senesinde inşa edilen Mısır Çarşısı, özellikle baharat ve kuruyemiş gibi ürünlerin satışının yapıldığı bir noktadır. İstanbul Avrupa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu pazar alanı, geçmişten günümüze İstanbul’un önemli bir ticari merkezi olma özelliğini hala korumaktadır.

Adres: Rüstem Paşa, Fatih/İstanbul

FENER BALAT CİBALİ

FENER BALAT CİBALİ
FENER BALAT CİBALİ

Atatürk Köprüsü’nün batı kesiminde kalan Fener Balat Cibali, bu semtlerin kültürünü yansıtan ve İstanbul’un tarihinde önemli bir yere sahip olan bir noktadır. İstanbul’u ziyaret etmeyi planlıyorsanız, İstanbul’da gidilebilecek yerler günlük gezilerinize eklemeniz gereken Fener Balat Cibali, geçmişte oldukça değerli bir tiyatro eseri olan “Cibali Karakolu” ile bir hayli ünlenmiştir. Bölge adını Fatih Sultan Mehmet’in ordusunda yer alan Cebe Ali’den almaktadır ve bu dervişin İstanbul’un fethi sırasında birçok mucize gerçekleştirdiği düşünülmektedir.

Adres: Cibali, Fatih/İstanbul

İSTİKLAL CADDESİ

İSTİKLAL CADDESİ
İSTİKLAL CADDESİ

İstanbul’un kalabalık ve hareketli bölgelerinden bir tanesi olan İstiklal Caddesi, İstanbul’da gece gezilecek yerler listenize bile ekleyebileceğiniz bir noktadır. Bölgede birçok eğlence mekânı bulunduğu için, keyifli bir gece geçirmek isteyenlerin uğrak noktasıdır diyebiliriz. Tarihi açıdan önemli bir bölge olan İstiklal Caddesi’ndeki nostaljik tramvayla bölgeyi gezebilir ve farklı kültürlerin bir araya geldiği bu turistik noktayı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Adres: Gümüşsuyu, Beyoğlu/İstanbul

KADIKÖY

KADIKÖY
KADIKÖY

Avrupa Yakası’ndaki İstiklal Caddesi gibi popüler bir turistik bölge olan Kadıköy, Anadolu Yakası’nda yer alıyor. İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu Yakası listesinin popüler yerlerinden bir tanesi olan Kadıköy, eğlence mekânlarıyla da bir hayli renklidir. İstiklal Caddesi’nden sonra İstanbul’da eğlence mekânlarına ve turistik noktalara en çok rastlayabileceğiniz Kadıköy, şehrin önemli bölgelerinden bir tanesidir diyebiliriz. İstanbul’un meşhur yerleri arasında bulunan ve Anadolu Yakası’nın en çok turist çeken bu bölgesini ziyaret etmeden geçmemelisiniz.

Adres: Osmanağa, Kadıköy/İstanbul

KUZGUNCUK EVLERİ

KUZGUNCUK EVLERİ
KUZGUNCUK EVLERİ

Türkiye’de geçmiş dönemlerde çekilen birçok dizinin geçtiği bir semt olan Kuzguncuk Evleri, Üsküdar’da bulunuyor. İstanbul’da gezilecek semtler arasında tarihi açıdan önemiyle öne çıkan bu semtte, birbirinden göz alıcı ve tarihi değere sahip evler bulunuyor. Dilerseniz Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla nostaljik bir hava sunan ve İstanbul’un güzel yerleri listenize ekleyebileceğiniz Kuzguncuk Evleri’ni ziyaret ederek bol bol fotoğraf çekinebilirsiniz.

Adres: Kuzguncuk, Üsküdar/İstanbul

İstanbul’da Akşam Gezilecek Yerler

İstanbul'da Akşam Gezilecek Yerler
İstanbul’da Akşam Gezilecek Yerler

Günün her saatinde gezilmesi ve görülmesi gereken yerleriyle Türkiye’nin önemli illerinden bir tanesidir İstanbul. Gün içerisinde turistik mekânları ziyaret edebileceğiniz gibi, akşam saatlerinde gezip görebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz birçok farklı nokta da İstanbul’da bulunuyor. İstanbul akşam gezilecek yerler listenize dahil edebileceğiniz yerleri aşağıda bulabilirsiniz.

GALATA KÖPRÜSÜ

GALATA KÖPRÜSÜ
GALATA KÖPRÜSÜ

Beyoğlu ilçesinde yer alan Galata Köprüsü, Haliç üzerinde inşa edilmiştir. Karaköy ve Eminönü noktalarını birbirine bağlayan köprünün 1845 senesinde yaptırıldığı biliniyor. Eski adı Yeni Köprü olan bu yapı, I. Abdülmecit’in annesi Bezmiâlem Valide Sultan tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiştir. 19. yüzyıl dolaylarında yapılan bir restorasyon çalışmasında bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında hasar gören köprü, 1992 senesinde yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır. Günümüzde Galata Köprüsü, balık tutanların veya balık ziyafeti çekmek isteyenlerin İstanbul’da gezilecek yerler Avrupa yakası konumunda en uğrak noktalarından birisi halini almıştır.

Adres: Kemahkeş Karamustafa Paşa, Beyoğlu/İstanbul

CADDEBOSTAN SAHİLİ

CADDEBOSTAN SAHİLİ
CADDEBOSTAN SAHİLİ

İstanbul’daki hareketli ve renkli görüntüleriyle en sevilen noktalardan birisi Caddebostan Sahili’dir. Akşam saatlerinde sahil kenarında oturabilir ve deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde spor veya farklı etkinlikler yapabileceğiniz bir bölge olduğunu da söyleyebiliriz. İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler arasında yer alan Caddebostan Sahili, İstanbulluların piknik yapmak veya güneşin tadını çıkarmak için tercih ettikleri yerlerden bir tanesidir.

Adres: Caddebostan, Park İçi Yolu, Kadıköy/İstanbul

ULUS PARKI

ULUS PARKI
ULUS PARKI

İstanbul’un kalabalık ve hareketli yaşamından kaçmak ve kafa dinlemek isteyenlerin ziyaret ettikleri eşsiz güzellikteki bir bölgedir. Yaklaşık 20.000 m2’lik bir alanda bulunan Ulus Parkı’nın bünyesinde süs havuzları, çocuk parkları, kahvaltı mekânları ve spor alanları bulunuyor. Hafta sonu İstanbul’da gezilecek yerler arasında sıklıkla tercih edilen bu alanı akşam 19:00 saatine kadar ziyaret edebilirsiniz. Üstelik alana giriş ise tamamen ücretsizdir.

Adres: Kuruçeşme, Ahmet Adnan Saygun Caddesi, Beşiktaş/İstanbul

JAPON BAHÇESİ

JAPON BAHÇESİ
JAPON BAHÇESİ

Japonya’nın Shimonoseki şehri ile kardeş şehir olan İstanbul’da son derece göz alıcı bir Japon bahçesi oluşturulmuştur. 2003 yılından bu yana ziyaretçilere açık olan Japon Bahçesi, Japonların geleneksel bahçe düzenleme sanatından ilham alarak tasarlanmıştır. İstanbul Boğazı manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen bu bahçeyi, İstanbul’da gezilecek en güzel yerler listenize eklemenizde fayda vardır.

Adres: Emirgan Mahallesi, Sarıyer/İstanbul

İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

İstanbul'da Sevgiliyle Gezilecek Yerler
İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

İstanbul, tarihi ve kültürüyle zengin bir il olmasına karşın dünya üzerindeki en romantik yerlerden bir tanesi de olduğu açıktır. Bu yüzden İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler sayısı bir hayli fazladır demek yanlış olmaz. Sevgilinizle veya eşinizle gezebileceğiniz bazı noktaları İstanbul sevgiliyle gezilecek yerler listemizde bulabilirsiniz.

EMİRGAN KORUSU

EMİRGAN KORUSU
EMİRGAN KORUSU

472.000 m2’lik bir alanda bulunan Emirgan Korusu, Sarıyer ilçesine bağlı bir korudur. Çevresi yüksek duvarlarla çevrelenmiş olan bu korunun adı, geçmişte İran valisi olan ve Revan Kalesi’ni IV. Murat’a teslim ettikten sonra padişahın vezirliğine yükselen Emigûn’dan gelmektedir. Daha sonra Emiguneoğlu Yusuf Paşa olarak anılan bu tarihi kişilik, koruda yaptırdığı konağında İstanbul’un en gözde eğlencelerini düzenlemiştir.

Sevgiliyle gidilecek yerler İstanbul arasında yer alan Emirgan Korusu’nda 120’den fazla ağaç ve bitki türü bulunmakta, bahar dönemlerinde lale festivalleri düzenlenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen 3 ayrı köşkte sevdiklerinizle hafta sonunun veya güzel bir kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sokak, Sarıyer/İstanbul

FATİH KORUSU

FATİH KORUSU
FATİH KORUSU

İstanbul Boğazı manzaralı olan Fatih Korusu, Otağtepe Parkı adıyla da biliniyor. İstanbul’un fethinden önce Fatih Sultan Mehmet ve ordusunun bu bölge üzerinde kamp yaptığı da bilinmektedir. Yakın bir geçmişte TEMA Vehbi Koş Vakfı’na bağışlanan ve doğal güzellikleri çeşitlendirilen alanda 16.500’den fazla bitki çeşidi bulunuyor. İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler arasına ekleyebileceğiniz bu eşsiz koruda keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Anadolu Hisarı, Beykoz/İstanbul

MİHRABAT KORUSU

MİHRABAT KORUSU
MİHRABAT KORUSU

Osmanlı Devleti’nin yıkılışından kısa bir süre önce II. Abdülhamid’in Berlin Büyükelçisinin eşi tarafından Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızlarından birisi olan Rukiye Hanım’a yüzgörümlüğü olarak hediye edilmiş Mihrabat Korusu, 210.000 m2’lik bir alan üzerinde yer alıyor. Kanlıca’da bulunan koru günümüzde restoran, organizasyon ve özel davetler gibi etkinlikler için hizmet vermektedir. Şehrin manzarasını izleyebileceğiniz İstanbul’un en güzel yeri konumunda olan Mihrabat Korusu, sevgilinizle gezebileceğiniz ve özel bir gün geçirebileceğiniz bir noktadır.

Adres: Kanlıca, Mihrabat Caddesi, Beykoz/İstanbul

GÜLHANE PARKI

GÜLHANE PARKI
GÜLHANE PARKI

400 sene süresince Osmanlı Devleti’nin saray bahçesi olan Gülhane Parkı, 1912 senesinde Cemil Paşa tarafından park haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır. 100.000 m2’lik bir alanda yer alan Gülhane Parkı, zaman zaman düzenlenen etkinlikler ve festivallerle İstanbul’un en guzel yeri seçenekleri arasında yerini alıyor. Özellikle lale festivalleri, parkın dikkat çeken etkinliklerinden birisidir. Ayrıca Gülhane Parkı, ünlü Avustralyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılmış olan Atatürk’ün Türkiye’deki ilk heykeline de ev sahipliği yapıyor.

Adres: Cankurtaran, Fatih/İstanbul

İstanbul’da Gezilecek Müzeler

İstanbul'da Gezilecek Müzeler
İstanbul’da Gezilecek Müzeler

Tarihi geçmişi bir hayli zengin olan İstanbul, bünyesinde onlarca müze ve tarihi yapıya yer veriyor. İstanbul gezilecek müzeler arasında çok çeşitli seçeneklerin olması, turistlerin de ilgisini çekmektedir. Şehrin tarihini ve kültürünü daha yakından keşfedebileceğiniz tarihi gezilecek yerler için listemizi inceleyebilirsiniz.

SULTANAHMET CAMİİ

SULTANAHMET CAMİİ
SULTANAHMET CAMİİ

Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar ulaşan en önemli mimari eserlerden birisi olan Sultanahmet Camii, aynı adı taşıyan meydanda yer almaktadır. Osmanlı padişahı I. Ahmet tarafından yaptırılan camii, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’nın çalışmasının bir ürünüdür. 1609 – 1616 arasında tamamlanan camiinin Mimar Sinan’ın tasarladığı bir projenin büyük ölçekli versiyonu olduğu da düşünülmektedir. Bu yüzden Mimar Sinan’ın eserlerinden pek çok detay barındırmaktadır.

Sultanahmet Camii’nde kapalı çarşı, hamam, hastane, kervansaray, okul, aşevi ve I. Ahmet’in türbesi bulunmaktadır. İstanbul’da görülmesi gereken mekanlar arasında bulunan camii, geleneksel İslam mimarisinin en gözde eserlerindendir.

Adres: Sultanahmet, Fatih/İstanbul

SÜLEYMANİYE CAMİİ

SÜLEYMANİYE CAMİİ
SÜLEYMANİYE CAMİİ

Mimar Sinan’ın kalfalık eserlerinden bir tanesi olan Süleymaniye Camii, Osmanlı Devleti’nden kalan en görkemli mimari eserler arasında yer almaktadır. 1551 – 1557 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman adına yapılan Süleymaniye Camii, günümüze kadar hasarsız bir şekilde ulaşmayı başarabilmiş mimari harikalardan birisidir. Mimar Sinan’ın ustalığını mükemmel bir şekilde işlediği bu eser, bugün pek çok kişinin hala ziyaret ettiği en görkemli yapıdır. İstanbul’da gezilmesi gereken mekanlar içinde ön plana çıkan bu yapıyı ziyaret etmeli ve Mimar Sinan’ın dizayn yeteneklerini yakından gözlemlemelisiniz.

Adres: Süleymaniye Mahallesi, Fatih/İstanbul

FATİH CAMİİ

FATİH CAMİİ
FATİH CAMİİ

1469 senesinde Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yapılan Fatih Camii, dönemin en gözde mimarlarından olan Sinaüddin Yusuf bin Abdullah tasarlanmıştır. İstanbul’un fethinin ardından yapılan ilk en büyük büyük camii olma özelliğini taşıyan Fatih Camii, pek çok defa restorasyondan geçirilmiştir. Özellikle 1776 senesinde yaşanan bir deprem sonucunda büyük zarar gören caminin, III. Mustafa döneminde Mimar Mehmed Tahir Ağa tarafından geniş çaplı bir restorasyondan geçirildiği biliniyor. İstanbul gezilecek yerler Avrupa Yakası seçeneklerinden olan Fatih Camii, günümüzde ziyaretçi çeken İslam mimarisi öğelerinden birisidir.

Adres: Ali Kuşçu, Fatih/İstanbul

EYÜP SULTAN CAMİİ

EYÜP SULTAN CAMİİ
EYÜP SULTAN CAMİİ

Haliç kıyısında yer alan ve İstanbul’un fethini takip eden 1458 senesinde inşa edilen Eyüp Sultan Camii, caminin yapımından önce Eyüp Sultan Hazretleri’nin Türbesi’nin bulunduğu bir noktadır. İslamiyet’i ilk kabul edenlerden olan Arapların İstanbul’u kuşatmaları esnasında şehit düşen Hz. Eyyub El-Ensari’nin kabrine yer verdiği için caminin önemi tarihi açıdan büyüktür. Geçmişte harap hale gelen caminin III. Selim zamanında yıktırılarak yeniden yaptırıldığı biliniyor. İstanbul’da nerelere gidilir için bu camiyi ziyaret edebilir ve geçmişten günümüze olan mimarisini yakından görebilirsiniz.

Adres: Merkez Mahallesi, Eyüp/İstanbul

YENİ CAMİİ

YENİ CAMİİ
YENİ CAMİİ

Osmanlı saray erkânı tarafından yaptırılan ve İstanbul’un tarihi camilerinden olan Yeni Camii, İstanbul Boğazı kıyısında bulunuyor. Valide Sultan Camii olarak da anılan bu caminin inşaatı süresince 8 padişah değişikliği yaşanmıştır. 500 yıllık bir geçmişe sahip olan bu camiyi, İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Rüstem Paşa, Yeni Cami Caddesi, Fatih/İstanbul

ORTAKÖY CAMİİ

ORTAKÖY CAMİİ
ORTAKÖY CAMİİ

Neo Barok tarzının temsilcilerinden olan Ortaköy Camii veya diğer adıyla Büyük Mecidiye Camii, İstanbul Boğazı kıyısında yer alıyor. 1853 senesinde Sultan I. Abdülmecid tarafından yaptırılan caminin mimari ise Mimar Nigoğos Balyan’dır. Son derece zarif bir tasarıma sahip olan caminin Barok üslubu, Batı esintilerinden eşsiz bir sentezi gözler önüne seriyor. İstanbul sahil gezilecek yerler listenizde yer alması gereken Ortaköy Camii, mimarisi nedeniyle yakından görmeye değer bir yapıdır. Aynı zamanda bu bölgede İstanbul’un en şık ve boğaz manzaralı restoranlarında yemek yeme şansınız da bulunuyor.

Adres: Mecidiye, Beşiktaş/İstanbul

MİHRİMAH SULTAN CAMİİ

MİHRİMAH SULTAN CAMİİ
MİHRİMAH SULTAN CAMİİ

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan için yapılan Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan’ın erken dönemdeki eserlerinden birisi olma özelliğini taşıyan caminin, aynı zamanda Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a beslediği karşılıksız aşkın simgesi olduğu da düşünülüyor. İstanbul gezilecek yerleri arasına eklenebilecek bu görkemli yapı, günümüzde pek çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir.

Adres: Karagümrük, Fatih/İstanbul

ÇAMLICA CAMİİ

ÇAMLICA CAMİİ
ÇAMLICA CAMİİ

Cumhuriyetin ilanından bu yana yapılan en ihtişamlı ve en büyük camii olma özelliğini taşıyan Çamlıca Camii’nin yapımına 2013 senesinde başlanmıştır. Mimarisinde Selçuklu ve Osmanlı özellikleri taşıyan caminin 34 metrelik kubbesi ve 63.000 kişi kapasiteye sahip bir iç hacmi bulunuyor. 6 minareye ve 3 şerefeye sahip olan yapının 4 adet minaresi Malazgirt Zaferi’ni simgelemek için 107.1 metre yüksekliğe sahiptir. İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu Yakası eserlerinden olan bu yapıyı listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Ferah, Üsküdar/İstanbul

ÇIRAĞAN SARAYI

ÇIRAĞAN SARAYI
ÇIRAĞAN SARAYI

III. Ahmet döneminde Lale Devri’nin yaşandığı zamanlarda inşa ettirilen Çırağan Sarayı, dönem içerisinde yaşanan zevk ve sefanın en simgesel örneklerinden birisidir. Adını Çırağan adı verilen meşale şenliklerinden alan bu yapı, günümüzde farklı pek çok etkinlik için kullanılan önemli bir yapı haline gelmiştir. Nişan, düğün, davet ve organizasyonlara ev sahipliği yapan Çırağan Sarayı aynı zamanda bir sahil oteli olarak da hizmet veriyor. İstanbul’da gidilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu görkemli yapı, İstanbul’da görmeniz gereken bir noktadır diyebiliriz.

Adres: Yıldız, Çırağan Caddesi, Beşiktaş/İstanbul

YILDIZ SARAYI

YILDIZ SARAYI
YILDIZ SARAYI

Geçmiş dönemlerde Kazancıoğlu Bahçesi adıyla anılan, ardından padişahın has bahçelerinden bir tanesi olan koruluk içerisine yaptırılan Yıldız Sarayı, III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için inşa edilmiştir. Zaman içerisinde farklı padişahların yaptığı eklemelerle büyüyen yapı, II. Abdülhamit zamanında devletin ana sarayı olarak kullanılmıştır. 500.000 m2’lik bir alanda yer alan saray, Türk-Osmanlı saray mimarisinin son örnekleri arasında yer alıyor. Günümüzde Yıldız Sarayı, bünyesinde bir tiyatro barındıran tek saray olma özelliğini koruyor. İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasına ekleyebileceğiniz son derece zarif bir mimariye sahip bir yapıdır.

Adres: Yıldız Mahallesi Barbaros Bulvarı, Beşiktaş/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 20 TL

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ
PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 senesinde şehre kazandırılan değerlerden bir tanesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, dünyadaki ilk tam panoramik müzelerden bir tanesidir. İstanbul’un fethini konu edinen müzede tarihi yakından yaşama imkânınız vardır. Ses efektleriyle daha canlı bir hale gelen bu müze, İstanbul’da nereler gezilir arayışı içerisinde olanların görmesi ve gezmesi gereken bir mekândır.

Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Zeytinburnu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 10 TL

MADAME TUSSAUDS İSTANBUL

MADAME TUSSAUDS İSTANBUL
MADAME TUSSAUDS İSTANBUL

İlk olarak Londra’da yer verilen ve daha sonra dünya üzerinde farklı pek çok noktada açılan balmumu koleksiyonlarının sergilendiği bir müzedir Madame Tussauds Müzesi. Balmumu heykel ustası Marie Tussaud tarafından yapılan eserlerin bulunduğu bir diğer nokta da İstanbul’dadır. 2016 senesinde İstanbul’da da açılan müze, gerçeğe oldukça yakın balmumu çalışmalarıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor. Türkiye’nin önemli tarihi kişiliklerinin, sanatçıların, dünya starlarının ve iş adamlarının balmumu heykellerini müzede görebilir ve etkileyici çalışmaları yakından inceleyebilirsiniz. İstanbul’da keşfedilmesi gereken yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken müze, sizi tarihte ve günümüzde görkemli bir yolculuğa çıkaracak.

Adres: Grand Pera, İstiklal Caddesi, Beyoğlu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 75 TL

SAKIP SABANCI MÜZESİ

SAKIP SABANCI MÜZESİ
SAKIP SABANCI MÜZESİ

1925 senesinde Mısır hidivi ailesinden olan Prens Mehmet Ali Hasan tarafından inşa ettirilen yapının mimarı, İtalya’nın ünlü sanatçılarından olan mimar Edoardo De Nari’dir. Bahçede yer alan at heykeli nedeniyle Atlı Köşk adıyla da anılan bu yapıda 14. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki önemli tarihi eserlere yer verilmektedir. Bu eserler arasında hat koleksiyonları, Kuran-ı Kerim nüshaları, el yazması kitaplar yer alıyor. İstanbul’da gezilebilecek yerler listenize bu önemli eserler nedeniyle ekleyebileceğiniz müze, sizi tarihsel bir yolculuğa çıkaracak.

Adres: Emirgan, Sarıyer/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 40 TL

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ
RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ

1994 senesinde 27.000 m2’lik bir alana kurulan Rahmi M. Koç Müzesi, dünya çapındaki mühendislik ve endüstriyel eserlerin sergilendiği ve incelendiği bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Osmanlı Devleti zamanından kalma birkaç binanın restorasyonu sonrasında müze eserlerle birlikte sergiye açılmıştır. İstanbul gezilecek yerler arasında bulunması gereken bu müze, 3 ayrı ana bölüme yer veriyor. Müzede Açık Hava Sergisi, Mustafa V. Koç Binası ve Tarihi Hasköy Tersanesi alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Piri Paşa, Hasköy Caddesi, Beyoğlu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 21 TL

BARIŞ MANÇO MÜZESİ

BARIŞ MANÇO MÜZESİ
BARIŞ MANÇO MÜZESİ

Türk müziğinde önemli bir yere sahip olan ve 1999 senesinde hayatını kaybeden Barış Manço anısına açılan Barış Manço Müzesi, onun müzikleriyle büyüyen ve onun müziklerini tanıyan herkes tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Barış Manço’nun özel eşyalarından geniş bir koleksiyonun da sergilendiği üç katlı müzede, bu değerli müzisyenin hayatını daha yakından tanıyabilirsiniz. İstanbul Anadolu gezilecek yerler listenize bu müzik ustasına ithafen açılan müzeyi eklemenizi öneriyoruz.

Adres: Caferağa, Yusuf Kamil Paşa Sokak, Kadıköy/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 10 TL

HİSART CANLI TARİH VE DİORAMA MÜZESİ

HİSART CANLI TARİH VE DİORAMA MÜZESİ
HİSART CANLI TARİH VE DİORAMA MÜZESİ

Nejat Çuhadaroğlu’nun ilk başlarda koleksiyon amacıyla bir araya getirdiği, daha sonra da müzecilik anlayışıyla parçaları sergilediği Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, İstanbul’da yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz bir mekândır. Osmanlı Devleti zamanından kalma birçok tarihi, askeri ve etnografik esere yer verilen müzede tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Adres: Hürriyet Mahallesi Cemil Bengü Caddesi, Çağlayan/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 35 TL

İSTANBUL DENİZ MÜZESİ

İSTANBUL DENİZ MÜZESİ
İSTANBUL DENİZ MÜZESİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak açılan İstanbul Deniz Müzesi, 1897 senesinde kurulmuştur. İlk kurulduğu yer olan Kasımpaşa’dan çeşitli sebepler nedeniyle Beşiktaş’taki yerine 1961 senesinde taşınan müze, Türkiye’deki ilk deniz müzesidir. Müze bünyesinde 20.000’in üzerinde esere yer veriyor. Denizciliğe meraklıysanız, İstanbul gidilecek mekanlar arasında bu müzeye de yer verebilirsiniz.

Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 12 TL

TÜRVAK SİNEMA VE TELEVİZYON MÜZESİ

TÜRVAK SİNEMA VE TELEVİZYON MÜZESİ
TÜRVAK SİNEMA VE TELEVİZYON MÜZESİ

Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden ve senaryo yazarlarından olan Türker İnanoğlu tarafından kurulan TÜRVAK Sinema ve Televizyon Müzesi, Türkiye’de bu alanda kurulan ilk müze olma özelliğini taşıyor. 1885 senesinde Paris’te ilk sinema gösteriminin ardından Türkiye’ye gelen sinemacılık, Türkiye sinemasının gelişmesinde de büyük bir rol oynamıştır. Nereye gidelim İstanbul sorusunu soranlar için, sanatı ve sinemayı yaşatan bu müzenin son derece uygun bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.

Adres: Yeni Çarşı Caddesi, Beyoğlu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 10 TL

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

Ülkemizde müzecilik alanında atılan en büyük adımlardan birisi olan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin yaklaşık 600 yıllık bir geçmişi bulunuyor. 1 milyonu geçkin esere yer veren müze, Fatih Sultan Mehmet zamanına dek uzanan koleksiyonları içeriyor. Geniş çaplı bir koleksiyon görmek ve tarihte bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, İstanbul gidilmesi gereken yerler arasında İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne de yer vermelisiniz.

Adres: Cankurtaran, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 50 TL

AYA İRİNİ MÜZESİ

AYA İRİNİ MÜZESİ
AYA İRİNİ MÜZESİ

Topkapı Sarayı’nın avlusu içerisinde yer verilen Aya İrini Müzesi, Bizans İmparatorluğu döneminden kalma bir kilisedir. Bizans mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan yapı, 330’lu yıllarda Roma tapınak kalıntıları üzerine yapılmıştır. 532’de yaşanan Nika ayaklanması sonrasında yanmış olan yapı, daha sonra restorasyondan geçirilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Topkapı Sarayı’nı ziyaret edenlerin İstanbul’da gidilmesi gereken mekanlar arasına eklemeleri gereken bir müzedir.

Adres: Cankurtaran, Topkapı Sarayı, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 30 TL

İSTANBUL FETHİYE MÜZESİ

İSTANBUL FETHİYE MÜZESİ
İSTANBUL FETHİYE MÜZESİ

Geçmiş dönemlerde kilise olan ve adı o dönemde Pammakaristos Kilisesi olarak bilinen İstanbul Fethiye Müzesi, 1261 senesinde Latin hâkimiyetinin topraklardaki egemenliğinin sona erişinden sonra yapılmıştır. Osmanlı Devleti zamanında III. Murat tarafından camiye çevrilen yapı, günümüzdeki adını o dönemde almıştır. Yapı defalarca restorasyon görmesine karşın, en geniş çaplı restorasyon 1845’li yıllarda gerçekleştirilmiştir. İstanbul gezilecek yer listenize ekleyebileceğiniz bu tarihi yapı günümüzde müze olarak hizmete açıktır.

Adres: Fethiye Caddesi, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 6 TL

ÇİNİLİ KÖŞK MÜZESİ

ÇİNİLİ KÖŞK MÜZESİ
ÇİNİLİ KÖŞK MÜZESİ

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1472 senesinde yaptırılan Çinili Köşk Müzesi, Topkapı Sarayı’nın surları içerisinde yer alıyor. Selçuklu mimarisinden esinlenilen bu yapı, Osmanlı sivil mimarisinin şehirdeki tek ve en önemli eseridir. Geçmiş dönemde yazlık olarak kullanılan Çinili Köşk Müzesi, günümüzde müze olarak kullanılıyor ve İznik yapımı çiniler müzede ziyaretçilere sergileniyor. Ayrıca 13. yüzyıl ile 19. yüzyıl dönemlerine ait seramik ve çini eserlerine de müzede yer veriliyor. Geçmişteki sanatsal çalışmalara ilginiz varsa, İstanbul gezecek yerler listenize ekleyebileceğiniz son derece zengin bir sanat koleksiyonuna yer veren bir mekândır.

Adres: Alemdar Caddesi Osman Hamdi Bey Yokuşu, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 50 TL

İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ

İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ
İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ

Türkiye’deki ve İstanbul’daki ilk modern sanat kategorisine dahil olan müzelerinden bir tanesi olan İstanbul Modern Sanat Müzesi, 2004 senesinden bu yana ziyaretçilere açıktır. Çağdaş sanat akımlarına ait birçok eserin sergilendiği müzede, pek çok eseri inceleyebilir ve sanatla dolu bir gün geçirebilirsiniz. İstanbul’da gezilecek yerler arasında sanatla yakından ilgilenenlerin uğrak noktalarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Adres: Meşrutiyet Caddesi, Beyoğlu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 37 TL

HARBİYE ASKERİ MÜZESİ

HARBİYE ASKERİ MÜZESİ
HARBİYE ASKERİ MÜZESİ

İsmini yer aldığı semt olan Harbiye’den alan Harbiye Askeri Müzesi, 15. yüzyıldan bu yana müze olarak kullanılmaktadır. Yakın geçmişte yeni bölümlerle daha geniş çaplı koleksiyonların sergilendiği müzede I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı gibi önemli tarihi olaylar için ayrılan salonlar bulunmaktadır. Aynı zamanda Kara Harp Okulu tarafından spor faaliyetlerinde elde edilen kupaların da müze bünyesinde sergilendiğini söyleyebiliriz. İstanbul’da gezilecek değişik yerler arasında bulunan müze, ziyaretçilerin sık sık ziyaret ettikleri önemli bir mekândır.

Adres: Halaskargazi, Valikonağı Caddesi, Şişli/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 6 TL

TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ
TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

İbrahim Paşa Sarayı’nda yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, geçmişten günümüze kadar taşınan pek çok eseri bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında el yazması Kuran-ı Kerim nüshaları, antik halılar ve minyatürler bulunuyor. Müzede 40.000’den fazla esere yer veriliyor ve 661 senesinden bu yana Türk ve İslam sentezinde gelişen sanat ve eserler ziyaretçilerle buluşuyor. Ayrıca müzenin sergileme teknikleri sebebiyle dünyanın önde gelen müzelerinden birisi olduğunu da söyleyebiliriz. İstanbul’da gezilmesi gereken bu noktayı tarihe yakından bir bakış atmak için listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Binbirdirek, At Meydanı Caddesi, Fatih/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 50 TL

GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ

GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ
GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ

Bir diğer ismiyle Kulekapı Mevlevihanesi olarak anılan Galata Mevlevihanesi Müzesi, 13. yüzyıl dolaylarına kadar uzanan Tasavvuf felsefesini günümüzde de yaşatan bir müzedir. 1925 senesinde tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması konusunda yürürlüğe giren kanunun ardından kapatılmış ve 2010 senesinde müzeye dönüştürülmüştür. Bu mekânda her Pazar günü sema gösterilerinin düzenlendiğini ve sema gösterilerinin gerçekleştirildiği salonun 150 kişi kapasiteli olduğunu belirtmemizde de yarar vardır. İstanbul hafta sonu gezilecek yerler listenize bu noktayı ekleyebilir ve sema gösterilerini izleyebilirsiniz.

Adres: Şahkulu Mahallesi, Beyoğlu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 18 TL

İTFAİYE MÜZESİ

İTFAİYE MÜZESİ
İTFAİYE MÜZESİ

1928 senesinde İtfaiye Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve 1932 yılında hizmete açılan İtfaiye Müzesi, teşkilatın geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişimleri gözler önüne seren bir müzedir. Çeşitli nedenlerden veya restorasyon nedeniyle zaman zaman kapatılsa da, 1992 senesinden bu yana ziyaretçilere açık durumdadır. Sergilenen eserler arasında tulumbalar, itfaiyeci ekipmanları, kıyafetler ve temsili görüntüler bulunuyor. Müzedeki eserlerin yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe kadar uzandığını söyleyebiliriz. İstanbul’da görülecek yerler listesine ekleyebileceğiniz İtfaiye Müzesi, tarihe farklı bir noktadan ışık tutmanızı sağlayacaktır.

Adres: Yıldız Mahallesi, Çitlembik Yokuşu, Beşiktaş/İstanbul

İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler

İstanbul'da Hafta Sonu Gidilecek Yerler
İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Yerler

İstanbul’da genellikle hafta sonu denildiğinde akla, deniz ve kahvaltı keyfi geliyor. İstanbul’da hafta sonu nereye gidilir için insanlar şehrin karmaşasından uzaklaşmak için belli turistik noktaları ziyaret ediyor veya kahvaltı keyfi yaparak güne güzel bir başlangıç gerçekleştiriyorlar. Hafta sonu gezilecek yerler İstanbul listesine göz atabilir ve günü keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz bazı yerler bulabilirsiniz.

RUMELİ FENERİ

RUMELİ FENERİ
RUMELİ FENERİ

Sarıyer ilçesine bağlı Garipçe Köyü’nde bulunan Rumeli Feneri, deniz seviyesinin 65 metre üzerinde bulunan bir fenerdir. Fenerin yapılış amacı, İstanbul Boğazı’ndan savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişini kolaylaştırmaktır. Hafta sonu İstanbul’da nereye gidilir sorusu için ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Adres: Garipçe Köyü, Sarıyer/İstanbul

PİERRE LOTİ TEPESİ

PİERRE LOTİ TEPESİ
PİERRE LOTİ TEPESİ

İsmini 1850 – 1923 seneleri arasında Türkiye’de yaşayan ve ülkemize gönülden bağlı olan Fransız romancı Pierre Loti’den alan tepe oldukça ünlü bir gezi noktasıdır. İstanbul’da hafta sonu gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu noktada kahvaltı mekânlarında eşsiz bir manzara eşliğinde kahvaltınızı edebilirsiniz.

Adres: İdris Köşkü Caddesi, Eyüp/İstanbul

ORTAKÖY SAHİLİ

ORTAKÖY SAHİLİ
ORTAKÖY SAHİLİ

Avrupa Yakası’nda yer alan Ortaköy Sahili, denizin ve doğallığın keyfini çıkarabileceğiniz bir noktadır. İstanbul’da arabayla gezilecek yerler arasında yer alan bu noktada dilerseniz sahilde gezebilir, dilerseniz de sahil boyunca sıralanan lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca çarşıları ziyaret etme ve hediyelik eşyalar bulma şansınız da vardır. Hafta sonu gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alan Ortaköy Sahili, enfes deniz manzarasıyla dinlendirici bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.

Adres: Yıldız, Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Gece Gezilecek Yerler

İstanbul Gece Gezilecek Yerler
İstanbul Gece Gezilecek Yerler

İstanbul’da geçirilecek her saatin keyfini çıkarmak isteyenler sık sık İstanbul’da gece nereye gidilir araştırması yapmaktadırlar. Genellikle gece eğlence mekânlarının yoğunlukta olduğu bazı caddeleri ziyaret edebilir veya bir değişiklik yaparak, İstanbul’da gece gidilecek yerler konusunda farklı noktaları ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Gece geç saatlerde de açık olan bazı parklar bu konuda iyi birer seçim olabilir.

YILDIZ PARKI

YILDIZ PARKI
YILDIZ PARKI

17. yüzyıl civarlarında Kazancıoğlu ailesinin özel mülkleri arasında yer aldığından Kazancıoğlu Bahçesi adıyla da bilinen Yıldız Parkı, günün 24 saati ziyaretçilere açıktır. IV. Murat’ın kızına armağanı olan bu park, 46 hektarlık bir alanda yer alıyor. İçerisinde süz havuzları, kır kahveleri, çocuk oyun parkları, yürüyüş yolları gibi pek çok seçeneğe yer veriyor. Dilerseniz İstanbul gezme yerleri arasına dahil edebileceğiniz Yıldız Parkı’nda hafta sonlarınızda keyifli bir kahvaltının veya akşam yemeğinin tadını çıkarabilir, parkta dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Çırağan Caddesi, Beşiktaş/İstanbul

2020 Araçlı Giriş Ücreti: 8 TL

FETHİ PAŞA KORUSU

FETHİ PAŞA KORUSU
FETHİ PAŞA KORUSU

İstanbul Boğazı kıyısında yer alan Fethi Paşa Korusu, İstanbul gezilecek yerler Anadolu Yakası seçenekleri arasındaki en gözde mekânlardan birisidir. II. Mahmut ve I. Abdülhamid dönemleri sırasında vali, elçi ve nazırlık görevlerinde bulunan Tophane Müşhiri Fethi Ahmet Paşa’nın adını taşıyan bu koru, geniş bir alana yayılmıştır. Koruda bol oksijeni soluyarak keyifli bir gün geçirebilir ve gecenin geç saatlerine kadar alanı ziyaret edebilirsiniz. İstanbul Anadolu Yakası keşfedilmemiş yerler arasında yer alan koru, İstanbul Boğazı’ndan Kuzguncuk Tepesi ile Paşalimanı’na kadar uzanıyor.

Adres: Kuzguncuk, Üsküdar/İstanbul

POLONEZKÖY TABİAT PARKI

POLONEZKÖY TABİAT PARKI
POLONEZKÖY TABİAT PARKI

Yaklaşık 3.000 hektarlık bir alanda yer alan Polonezköy Tabiat Parkı, Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında bulunuyor. Şehirdeki en büyük tabiat parkalarından olması nedeniyle pek çok ziyaretçi çeken alan 1994 senesinde tabiat parkı olma özelliği kazanmıştır. Bu tarihten sonra ağaçlandırma işlemleri hız kazanmış ve parkta pek çok yabani hayvan barınmaya başlamıştır. Şehrin bunaltıcı atmosferinden kaçmak isteyen İstanbullular, İstanbul’un keşfedilmemiş yerleri arasında bulunan bu parkı ziyaret etmeyi seçiyorlar. Parkı ziyaret ederek keyifli ve doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Polonezköy, Beykoz/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 5 TL

İstanbul’da Ailecek Gidilecek Yerler

İstanbul'da Ailecek Gidilecek Yerler
İstanbul’da Ailecek Gidilecek Yerler

İstanbul’da ailenizle ziyaret edebileceğiniz farklı birçok yer bulunmaktadır. İsterseniz çocuklarınızla, isterseniz de ailenizin diğer fertleriyle bayramda gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu mekânlar, eğlenceli ve eğitici bir gün geçirmenize de imkân tanıyacaktır. Özellikle listemizde çocukların oldukça ilgisini çekecek İstanbul civarı gezilecek yerler seçeneklerini bulabilirsiniz.

BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

BAKIRKÖY BOTANİK PARKI
BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

2013 senesinde ziyaretçilere açılan Bakırköy Botanik Parkı, 100.000 m2’lik bir alanda yer alıyor. Park girişte sizleri etkileyici dinozor heykelleriyle karşılıyor. Aynı zamanda su parkları, tematik bahçeler ve oyun parkaları gibi çocukların eğlenceli bir gün geçirmesini sağlayacak pek çok olanak sunulduğunu da belirtmeliyiz. İstanbul gezilecek yerler Avrupa Yakası seçeneklerinden biri olan park, hem eğlenceli hem de keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Adres: Osmaniye, Bakırköy/İstanbul

MİNİATÜRK

MİNİATÜRK
MİNİATÜRK

600.000 m2’lik bir alan üzerinde kurulan MiniaTürk, 2003 senesinde ziyaretçilere açılmıştır. 2001 senesinde temelleri atılan bu alanda pek çok ünlü yapının minyatür hallerine yer veriliyor. Özenli bir işçiliğin ürünü olan mimari yapılar, Türkiye’deki en kapsamlı serginin tek bir noktada toplanmasına imkân tanıyor. 100’den fazla mimari yapının yer verildiği MiniaTürk, çocukların ve yetişkinlerin bir hayli ilgisini çekiyor. 10 ayrı dilde hizmet veren MiniaTürk, İstanbul’da en güzel yerler sırasında hiç kuşkusuz en üst sıralarda yer alıyor.

Adres: Örnektepe, Beyoğlu/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 10 TL

PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ

PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ
PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ

Çikolatayı seven her yaştan insanın dikkatini çeken Pelit Çikolata Müzesi, özellikle çocukların oldukça sevdikleri bir mekândır. Türkiye’de bulunan ilk çikolata müzesi olma özelliği taşıyan müze, 1957 senesinde kurulmuştur. Ailenizle gezebileceğiniz ve gezerken çikolatadan yapılmış birçok eserin tadına bakabileceğiniz müze, bayramda İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir noktadır.

Adres: Koza Mahallesi, Esenyurt/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 50 TL

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ
İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

İstanbul Oyuncak Müzesi, 2005 senesinde Türk edebiyatının önemli kalemlerinden olan şair, yazar, gazeteci ve araştırmacı Sunay Akın tarafından kurulmuştur. Türkiye’deki ilk oyuncak müzesi olan bu yapıda oyuncakların yapılışına ve geçmişine ışık tutmaktadır. 18. Yüzyıldan günümüze kadar oyuncakların tarihini yakından inceleyebileceğiniz müze, İstanbul gezilecek yerler haritası içerisinde ziyaret noktası olarak işaretleyebileceğiniz keyifli bir mekândır.

Adres: Göztepe Mahallesi, Kadıköy/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 18 TL

İSTANBUL AKVARYUM

İSTANBUL AKVARYUM
İSTANBUL AKVARYUM

100 dönümlük büyük bir alanda inşa edilen İstanbul Akvaryum, 2003 – 2011 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde tamamlanmıştır. Aqua Florya Alışveriş Merkezi bünyesinde yer alan İstanbul Akvaryum, 17.000’in üzerinde canlının sergilendiği 18 farklı temayla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İstanbul’da değişik yerler arayışındaysanız, ailenizle birlikte İstanbul Akvaryum’u ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Şenlikköy, Bakırköy/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 71 – 320 TL

VİALAND (İSTANBUL) TEMA PARK

VİALAND (İSTANBUL) TEMA PARK
VİALAND (İSTANBUL) TEMA PARK

Gürsoy Grup tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’deki en büyük tema park olma özelliğine sahip olan Vialand, 650 milyon dolarlık bir yatırımın ürünü olarak ortaya konmuştur. 2013 senesinde ziyaretçilerine kapılarını açan bu park, 600.000 m2’lik geniş bir arazi üzerinde yer alıyor. 25’in üzerindeki etkinlik alanı ve konser salonlarıyla hem çocukların hem de yetişkinlerin eğlenceli zaman geçirebilecekleri Vialand, ziyaretçilerin bayramda gezilecek yerler İstanbul listesinde sık sık yer verdikleri bir noktadır.

Adres: Yeşilpınar, Eyüp/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 130 TL

KİDZANİA

KİDZANİA
KİDZANİA

Çocuklara meslek dallarını eğlenceli bir şekilde öğretmeyi hedefleyen KidZania, 2009 senesinde Meksika’da kurulan bir şirketin çalışmalarının ürünüdür. Bu fikir ve çalışma kısa sürede dünya çapına yayılmış, KidZania 14 ülkede ve 17 farklı şehirde kendine yer edinmiştir. Bugün Türkiye’de İstanbul’da bulunan KidZania 8.000 m2’lik bir alanda yer alıyor. Çocuklara pilotluk, itfaiyecilik, aşçılık, ajanlık ve daha pek çok meslek dalında eğlenceli eğitimler veriliyor. Bugün nereye gitsem İstanbul için son derece uygun bir seçenek olan KidZania, çocukların eğlenirken öğrenebilecekleri ilgi çekici bir faaliyet alanı sunuyor.

Adres: Acıbadem, Üsküdar/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 45 – 125 TL

KİDZMONDO

KİDZMONDO
KİDZMONDO

Tamamen çocuklara özel olarak tasarlanmış olan KidzMondo, çocuklara özel bir şehirdir adeta. Çocukların boylarına göre tasarlanan detaylarla, onların eğlenceli zaman geçirmesini mümkün kılan bu alanda çocuklar eğlenirken yeni şeyler keşfediyorlar. Trump Alışveriş Merkezi bünyesinde yer alan KidzMondo, çocukların mesleki beceriler edindikleri ve pek çok şeyi keşfettikleri çocuklara özel bir dünyadır. İstanbul’da gezilecek yerler 2020 tarihinden bu yana oldukça popüler olan bu mekânı ziyaret edebilir, çocuğunuzun yeni şeyler keşfetmesine imkân tanıyabilirsiniz.

Adres: Mecidiyeköy, Şişli/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 35 – 85 TL

JURASSİC LAND

JURASSİC LAND
JURASSİC LAND

10.000 m2’lik bir alanda kurulan Jurrasic Land, Türkiye’deki tek ve Avrupa çapındaki en büyük dinozor temalı parktır. 65 milyon yıl öncesinde soyları tükenen ve dünya üzerindeki en görkemli yaratıklar olan dinozorları yakından tanıyabileceğiniz bu park, çocukların eğitici ve eğlenceli zaman geçirmesini sağlıyor. Çocuklarınızla İstanbul’da eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız, sizlerin de ilgisini çekecek olan Jurassic Land’i ziyaret edebilirsiniz. İstanbul’da yazın gezilecek yerler arasında bulunan bu parkı çocukların bir hayli ilginç bulacaklarını söyleyebiliriz.

Adres: Kocatepe, Bayrampaşa/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 40 – 50 TL

İSTANBUL HAVACILIK MÜZESİ

İSTANBUL HAVACILIK MÜZESİ
İSTANBUL HAVACILIK MÜZESİ

Ailenizle birlikte İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer durak, İstanbul Havacılık Müzesi’dir. Türk havacılık tarihine ışık tutan bu müze, geçmişten günümüze kadar üretilen pek çok model uçağın sergilendiği modern bir müzedir. 15.000 m2’lik bir alanda bulunan müze, 1985 senesinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer’in çalışmaları sayesinde ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Türkiye’de yer alan ve havacılık konusunda en kapsamlı müzelerden birisi olan İstanbul Havacılık Müzesi, İstanbul’da tarihi gezilecek yerler arasındadır diyebiliriz.

Adres: Yeşilköy Mahallesi, Bakırköy/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 10 TL

LEGOLAND

LEGOLAND
LEGOLAND

Yalnızca çocuklu ailelerin ziyaretine açık olan Legoland, İstanbul’daki şubesini 2015 senesinde açmıştır. Lego temalı bir eğlence merkezi olan Legoland, İstanbul’daki şubesiyle Avrupa çapındaki en büyük eğlence mekânlarından bir tanesi olmaya adaydır. İstanbul ve dünya genelinde simgesel hale gelen pek çok mimari eser ve sanatsal çalışmanın Lego bloklarıyla hayat bulduğu bu park, çocukların eğlenceli zaman geçirecekleri bir etkinlik alanıdır. Forum İstanbul AVM bünyesinde yer alan Legoland, çocuklarınızla pazar günü gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz ve onların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabileceğiniz bir eğlence merkezidir.

Adres: Kocatepe Mahallesi, Bayrampaşa/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 70 – 90 TL

İSTANBUL DOLPHINARIUM

İSTANBUL DOLPHINARIUM
İSTANBUL DOLPHINARIUM

2008 senesinde 5.800 m2’lik bir alanda kurulan İstanbul Dolphinarium, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. 7 adet havuzun yanı sıra, 65 kişi kapasiteli VİP tribünüyle birlikte 950 kişi kapasiteye sahip olan bu alanda beyaz balinalar, yunuslar, deniz ayıları gibi pek çok deniz canlısının gösterilerini izleyebilirsiniz. Avrupa çapındaki en büyük deniz canlıları gösteri merkezi olan alan, çocukların ve ailelerinin eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor. Bu nedenle İstanbul’da gezilecek farklı yerler arasında İstanbul Dolphinarium oldukça ilgi çekici bir seçenektir diyebiliriz.

Adres: Silahtarağa, Eyüp/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 80 – 100 TL

MOIPARK EĞLENCE PARKI

MOIPARK EĞLENCE PARKI
MOIPARK EĞLENCE PARKI

Avrupa’nın en büyük ve en geniş çaplı kapalı eğlence kolonisi olarak tanıtılan Moipark, 12.000 m2’lik bir alanda kurulmuştur. İki katlı olan bu alanın ilk katı 10 yaş üzeri çocuklara özel olarak, ikinci kat ise 4-10 yaş arası çocuklara özel olarak tasarlanmıştır. Eğlenceli oyunlar, heyecan dolu serüvenler ve hediye kazanılabilen eğlence üniteleri ile aileler ve çocukları bu parkta keyifli zaman geçirmektedirler. İstanbul’da kışın gidilecek yerler veya yazın gidilecek yerler listenize bu parkı ekleyebilir, çocuklarınızın keyifli bir gün yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Adres: Mahmutbey, Başakşehir/İstanbul

SNOWPARK

SNOWPARK
SNOWPARK

Snowpark, Türkiye’deki ilk kapalı kar eğlence merkezidir. Torium AVM bünyesinde yer alan bu eğlence merkezi, yılın bütün mevsimlerinde hizmete açık olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Dilerseniz İstanbul kışın gezilecek yerler listenize ekleyebilir, dilerseniz de yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında bu son derece eğlenceli alanı çocuklarınızla birlikte ziyaret edebilirsiniz. Kar oyunları, buz mağaraları, yürüyüş parkurları, asma köprüler ve çok daha fazla aktiviteyi bu alanda yapmak mümkündür.

Adres: Turgut Özal Mahallesi, Esenyurt/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 40 – 210 TL

MARİNA AQUAPARK WATERLAND

MARİNA AQUAPARK WATERLAND
MARİNA AQUAPARK WATERLAND

İstanbul’un yaz aylarındaki bunaltıcı sıcaklarından sıkılanların büyük bir ilgi gösterdikleri Marina Aquapark Waterland, şehirdeki en büyük su parklarından bir tanesidir. 12 ayrı su kaydırağıyla, 15 farklı su sporu aktivitesiyle ve çocuk oyun alanlarıyla eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Hem sizin hem de çocuklarınızın yaz aylarında ziyaret etmesi gereken bu su parkı, yaz aylarında İstanbul’da nereye gidelim sorusu için en iyi seçeneklerden birisidir diyebiliriz.

Adres: Balıkçılar Sokak, Tuzla/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 45 – 70 TL

SİLİVRİKAPI BUZ PİSTİ

SİLİVRİKAPI BUZ PİSTİ
SİLİVRİKAPI BUZ PİSTİ

İstanbul’da bulunan ve buz pisti konusunda en büyük alanlardan birisine sahip olan Silivrikapı Buz Pisti, 900 kişilik seyirci kapasitesine yer veriyor. Özel dersler eşliğinde buz pateni yapmayı öğrenebileceğiniz bu alandaki Olimpik Buz Pisti’nde profesyonellerle kayma imkânınız bile bulunuyor. Kış sporlarına meraklı olanların sık sık ziyaret ettikleri Silivrikapı Buz Pisti, kışın İstanbul’da gezilecek yerler arasında üst sıralardadır. 2008 senesinde açılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen bu alanda fitness, aerobik, pilates, karate ve judo gibi çeşitli aktivitelere de yer verildiğini belirtmeliyiz.

Adres: Silivrikapı Mahallesi, Fatih/İstanbul

AQUA MARİNE

AQUA MARİNE
AQUA MARİNE

Büyükçekmece’de bulunan ve 18 yıldır ziyaretçilere açık olan Aqua Marine, eğlenceli su sporlarıyla İstanbulluların yaz aylarında gitmeyi tercih ettikleri bir mekândır. 3.000 kişi kapasiteli alanda çeşitli su sporlarını yapabilir veya su kaydıraklarında kayabilirsiniz. Karşı’da gezilecek yerler arasında bulunan bu nokta, sıcak günlerde keyifli kaçamaklar yapmanıza imkân tanıyacak.

Adres: Fatih Mahallesi, Büyükçekmece/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 40 – 80 TL

AQUA CLUB DOLPHİN

AQUA CLUB DOLPHİN
AQUA CLUB DOLPHİN

İstanbul’daki en gözde su parklarından bir diğeri ise Aqua Club Dolphin’dir. Yaz aylarında serinleyebileceğiniz bu alanda aile havuzu, 2 büyük havuz, gemi havuzu, 2 çocuk havuzu ve dalga havuzu bulunuyor. 12 farklı su kaydırağı ile keyifli bir gün geçirebileceğiniz bir nokta olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’daki yerler arasında bulunan bu en büyük su parkını ailenizle ziyaret ederek aile havuzlarından da yararlanabilirsiniz.

Adres: Esenkent Mahallesi, Esenyurt/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 40 – 100 TL

İstanbul Turistik Yerler

İstanbul Turistik Yerler
İstanbul Turistik Yerler

İstanbul’un doğal güzellikleri ve tarihi yapısı, şehri bulunmaz bir turistik cennet haline getirmektedir. Görülmeye değer manzaralarıyla İstanbul’da gezilecek sahiller arasında bulunan seçenekleri değerlendirebilir veya tarihi mekânları gezebilirsiniz. İstanbul’da gezilecek güzel yerler ve turistik mekânlara aşağıda yer veriyor, sizlere çeşitli alternatifler sunuyoruz.

MİMAR SİNAN KENT ORMANI

MİMAR SİNAN KENT ORMANI
MİMAR SİNAN KENT ORMANI

Yaklaşık 800 dönümlük bir arazide bulunan Mimar Sinan Kent Ormanı, 2.500 kapasiteli bir amfi tiyatro ile piknik alanlarına yer veriyor. 17 metre yüksekliğe sahip olan seyir terası ise, şehrin göz alıcı manzaralarının tadını doyasıya yaşamanıza imkân tanıyor. İstanbul’da akşam gidilecek yerler listenize de ekleyebileceğiniz bu alanın 19:00’a kadar açık olduğunu belirtmeliyiz.

Adres: Cebeci, Sultangazi/İstanbul

2020 Araçlı Giriş Ücreti: 10 TL

AYDOS ORMANI

AYDOS ORMANI
AYDOS ORMANI

İstanbulluların şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak için tercih ettikleri Aydos Ormanı, İstanbul en güzel yerleri arasında bulunan turistik bir mekândır. Bilhassa hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğrayan bu alanda piknik veya doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Bol oksijenli havası ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Aydos Ormanı, İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken yerler sıralamasında bulunuyor. Aynı zamanda 537 metre yüksekliğiyle şehrin nefes kesen manzarasını izleyebileceğiniz en yüksek noktalardan bir tanesi olduğunun da altını çizmeliyiz. Alan içerisinde bulunan göl ise temiz ve berrak sularıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Adres: Çarşı, Kartal/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 5 – 15 TL

FENERYOLU KUŞ GÖZLEM KULESİ

FENERYOLU KUŞ GÖZLEM KULESİ
FENERYOLU KUŞ GÖZLEM KULESİ

Turistler tarafından pek bilinmeyen Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi, İstanbul’da keşfedilmemiş yerler arasında yer almaktadır diyebiliriz. Sarıyer’de bulunan bu yapı, 2015 senesinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ziyaretçilere açılmıştır. Projede yer verilen yaklaşık 300 metrelik yürüyüşün, canlandırıcı ve keyifli bir gün geçirmenize yardımcı olacağını söylemeden geçmememiz gerekiyor. İstanbul’da kışın gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu alana giriş ücretsizdir.

Adres: Garipçe, Rumeli Feneri Yolu, Sarıyer/İstanbul

İstanbul’un Keşfedilmemiş Yerleri

İstanbul'un Keşfedilmemiş Yerleri
İstanbul’un Keşfedilmemiş Yerleri

İstanbul’un doğal ve muhteşem güzellikler sunan pek çok keşfedilmemiş yeri vardır. İstanbul’da gezilecek sakin yerler arasında yer alan bu noktalar sizleri doğayla iç içe bir güne davet ederken, doğayı yakından gözlemleme imkânı da sunuyor. İstanbul keşfedilmemiş yerler listemize göz atarak, beğendiğiniz turistik noktaları gezi listenize ekleyebilirsiniz.

BELGRAD ORMANI

BELGRAD ORMANI
BELGRAD ORMANI

Sarıyer’de bulunan ve İstanbul’da gezilecek doğal yerler Avrupa Yakası seçenekleri arasında doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Belgrad Ormanı, adını içerisinde bulunduğu Belgrad Köyü’nden almıştır. 1956 senesinden bu yana İstanbul Orman Müdürlüğü’nün denetiminde olan bu alanda yürüyüş parkurları, oturma alanları, spor sahaları, oyun alanları, kafe ve restoranlara yer veriliyor. İstanbul’da doğayla iç içe, keyifli ve dinlendirici bir gün geçirmek istiyorsanız Belgrad Ormanı’nın tam aradığınız nokta olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul güzel yerleri listesinde doğal güzellikleriyle adından sıkça söz ettiren Belgrad Ormanı’nda aynı zamanda 10 adet mesire alanı da bulunuyor.

Adres: Bahçeköy, Sarıyer/İstanbul

2020 Araçlı Giriş Ücreti: 10 TL

ATATÜRK ARBORETUMU

ATATÜRK ARBORETUMU
ATATÜRK ARBORETUMU

Bilimsel araştırmalar için koleksiyonlanan ağaç türlerinin bir araya toplandığı Atatürk Arboretumu, 1940 senesinde kurulmuştur. Bu tarihten günümüze kadar pek çok ağaç koleksiyonu elde edilmiş ve bu alan içerisinde koruma altına alınmıştır. Belgrad Ormanı’nın yaklaşık 296 hektarlık bir alanında kurulan Atatürk Arboretumu, İstanbul nereye gitsek için oldukça elverişli bir noktadır. Genellikle hafta sonu kaçamağı için ziyaretçilerin tercihi olan bu alan, hem doğal hem de İstanbul’da tarihi yerler arasında bulunuyor.

Adres: Bahçeköy, Sarıyer/İstanbul

2020 Giriş Ücreti: 10 – 20 TL

BAHÇEŞEHİR GÖLET PARKI

BAHÇEŞEHİR GÖLET PARKI
BAHÇEŞEHİR GÖLET PARKI

İstanbul’daki en büyük suni gölet olma özelliğiyle tanınan Bahçeşehir Gölet Parkı, İstanbul gezilecek mekanlar arasında bulunuyor. 300.000 m2’lik bir alanda kurulan bu parkta oyun alanları, restoranlar, çay bahçeleri, konser alanları, özel kulüpler ve gösteri bölümlerine yer veriliyor. Girişi ücretsiz olan bu parkı İstanbul’daki gezilecek yerler listenize eklemenizi ve doğanın tadını çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Adres: Bahçeşehir 1. Kısım, Başakşehir/İstanbul

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ
NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

1955 senesinde Ali Nihat Gökbıyık’ın eşinin anısına kurduğu Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 2003 senesinde bu yana ziyaretçilere açıktır. Güzel yerler İstanbul listelerinde sık sık adı geçen bu park, özellikle çocuklu ailelerin hafta sonlarında ziyaret etmeyi tercih ettikleri bir alandır. Yılın belli dönemlerinde park bünyesinde gerçekleştirilen bazı etkinlikler ise, ziyaretçilerin parkta güzel vakit geçirmesini sağlıyor. İstanbul nereye gidilir için önerebileceğimiz bu parkı yemyeşil doğasıyla ziyaret etmenizde yarar vardır.

Adres: Çamlık Mahallesi, Ümraniye/İstanbul

İstanbul nerede kalınır makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here