Lizbon’da Nerede Kalınır?

Lizbon’da Nerede Kalınır?
Lizbon’da Nerede Kalınır?

Lizbonda nerede kalınır birde gezginlerimizden dinleyin. Fenikeliler tarafından kurulan ve Atlantik Okyanusu’nun gururu sayılan Lizbon, ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekleyen renkli bir tarih üzerine inşa edilmiştir. Lizbon’da kalınacak yerleri incelediğimiz bu yazımızda, büyük deniz keşiflerinin ilhamı olduğu düşünülen Lizbon’un popüler bölgelerini de inceliyoruz.

Lizbon Nerededir?

Lizbon Nerededir?
Lizbon Nerededir?

Tagus Körfezi kıyısına kurulan Lizbon, Portekiz’in başkenti ve en büyük kenti olarak anılmaktadır. Fenikelilerin kurduğu bu şehir, Müslüman hâkimiyeti ve Hıristiyan fethi gibi birçok süreçten geçmiştir. Şehrin geçirdiği belki de en önemli süreç, depremle yıkılmanın eşiğine gelmesidir. Bu sürecin ardından bir aydınlanma yaşayan şehir, günümüzdeki görüntüsüne yavaş yavaş kavuşmaya başlamıştır.

Günümüzde yaklaşık 3 milyon insanın yaşadığı bu şehir, tarihi açıdan zengin bir kültüre sahiptir. Renkli mahalleleri, sarı tramvayı, eski konakları, kaleleri, ortaçağ kiliseleri ve müthiş manzaralarıyla keşfedilmeye değer bir tarihi doku içerdiğini söyleyebiliriz.

Avrupa’daki en batı nokta olan Lizbon, tepelerde kurulmuş bir şehirdir. Türkiye’deki gezginlerin bu şehri ziyaret edebilmeleri Schengen vizesi ile mümkün olmaktadır.

Booking.com

Lizbon’daki En İyi Bölgeler

Lizbon’daki En İyi Bölgeler
Lizbon’daki En İyi Bölgeler

Lizbon tarihi dokusu ve şirin sahil kasabalarıyla her yıl binlerce turistin odağında yer alan bir merkez halini almıştır. Şehre ulaşmak ve şehirde dolaşmak konusunda her yaştan insanın bütçesine uygun seçenekler bulunabilmektedir. Bu sayede şehri istediğiniz gibi gezebilir ve tarihi dokusunu, eğlenceli mekânlarını ve kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Lizbon Şehir Merkezi

Şehir Merkezi
Şehir Merkezi

Avrupa’ya bir sonraki seyahatinizi planlıyorsanız, birçok hikayeye ev sahipliği yapan Lizbon’un muhteşem tabiatını keşfedebilirsiniz. Güneşin yılın 300 günü pırıl pırıl parladığı bu şehirde gece veya gündüz güvenle dolaşabilirsiniz. Bu sırada Lizbon mutfağının vazgeçilmez bir tadı olan Bacalhau yani tuzlu morinayı deneyebilir, uygun bütçeli bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Eski geleneklerin ve antik tarihin kesiştiği özgünlük dolu bir kültürü barındıran Lizbon’un merkezinde Jerónimos Manastırı, Berardo Müzesi, Keşifler Anıtı, Belém Kulesi gibi ziyaret edilebilecek pek çok tarihi mekânı dolaşabilirsiniz. Keşifler Çağı boyunca Belém Kulesi’nin hapishane olarak kullanıldığı da az bilinen bir gerçektir.

Alfama Bölgesi

Alfama Bölgesi
Alfama Bölgesi

Lizbon şehir merkezinde bulunan ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan Alfama Bölgesi, şehrin nehir kıyısına kadar uzanan bir bölgesini kapsıyor. Şehrin güneydoğusundaki Tagus Nehri ile São Jorge Kalesi arasında kalan ve yamaçlarda konumlanan bu bölge, Lizbon’un en eski bölgelerinden birisidir.

Geçmiş dönemlerde Alfama Bölgesi şehir sularının dışında yer aldığından, yalnızca fakir halkın yaşamayı seçtiği bir bölge konumundaydı. Zamanla Lizbon’da gelişen ticaretin de etkisiyle, önemli bir liman bölgesi halini almıştır. Yoksulluğun tarih boyunca sürdüğü bu bölgede günümüzde de o düşük statüden kaynaklı salaş havayı görebilmek mümkündür. Alfama Bölgesi’nin turistlerin ilgi odağına yerleşmesinin nedeni ise, sarı tramvay olarak da bilinen Tramvay 28’in bu bölgede yer almasıdır.

Arnavut kaldırımlı yolları aşarak dik bir tepeye ulaştığınızda manzaranın nefes kesici olduğunu görebilirsiniz. Bu bölgede Lizbon Antik Kale, Se Katedrali, Ulusal Panteon gibi yerlerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu bölgedeyken şehrin meşhur sarı tramvayına binmeyi ve bölgeye son derece yakın bir konumda olan Praço do Comércio adlı meydanı ziyaret etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Belém Bölgesi

Belém Bölgesi
Belém Bölgesi

Lizbon’da en çok ziyaretçi alan bölgelerden bir tanesi olan Belém Bölgesi, Lizbon’un merkezine arabayla yaklaşık 10 dakika mesafede. Şehrin batısında kalan ve Santa Maria de Belém olarak da anılan bu bölge, sahil kesiminde konumlanmıştır. Birçok müzeye ve turistik mekâna ev sahipliği yapan bölge, Lizbon’da gezilmesi gereken bölgelerden birisidir.

Tagus Nehri boyunca uzanan bu bölge, Portekiz’in ve Lizbon’un tarihine ışık tutan eşsiz bölgelerin başında yer alıyor. Şehrin simgesi sayılabilecek yapılar, müzeler ve modern merkezler bu bölgede konumlanıyor. Bilhassa bölgede Belém Kültür Merkezi, Belém Kulesi, Jerónimos Manastırı, Ulusal Fayton Müzesi, Mimarlık ve Teknoloji Müzesi gibi merkezleri ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bairro Alto Bölgesi

Bairro Alto Bölgesi
Bairro Alto Bölgesi

Barrio Alto bölgesi kıyıdan geride kalan bir alana konumlanmıştır. Şehrin güneybatısında yer alan bu bölge, turist akınına uğrayan Lizbon’daki bölgelerden bir diğeridir. Genellikle merkezi konumu nedeniyle ziyaretçi alan bölgenin şehrin gettosu olduğunu söyleyebiliriz. Dik yokuşları ve dikkat çeken evleriyle yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için birebirdir.

Bölgenin meşhur Luís de Camões meydanında ünlü Portekizli şairin bronz heykelini ve etrafına sıralanmış Portekiz’in kültürüne katkıda bulunan önemli şahsiyetlerin heykellerini görebilirsiniz. Sonrasında nehrin sakinliğinin tadını çıkarmak için yürüme mesafesinde olan sahile ulaşabilirsiniz.

Lizbon’da Hava Durumu

Lizbon’da Hava Durumu
Lizbon’da Hava Durumu

Yılın hemen hemen büyük bir bölümünde Lizbon’da hava sürekli güneşlidir ve ortalama sıcaklığın 15 derecenin altına düştüğüne çok ender rastlanmaktadır. Kış aylarında bu hava durumu eğrisini takip eden ve zaman zaman 10 dereceye kadar düşen hava sıcaklığının, yaz aylarında genellikle 30-35 derece arasında olduğu görülmektedir.

Sonbahar ve kış mevsimlerinde çoğu zaman yağmur alan şehirde, güneşli kış günlerine de sıklıkla rastlamak mümkündür. Avrupa’daki en ılıman iklimlerden birine sahip olan Lizbon’u bu nedenle yılın hemen hemen her zamanında ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon’da Kiralık Ev Tavsiyesi

Lizbon’da Kiralık Ev Tavsiyesi
Lizbon’da Kiralık Ev Tavsiyesi

Lizbon’un gelişen turistik yapısı her yıl binlerce turistin bu şehre akın etmesine neden oluyor. Havanın ılıman ve iklim koşullarının da çoğu zaman uygun olması nedeniyle Lizbon’un yılın her anında ziyaretçi akınına uğradığını söyleyebiliriz. Bu nedenle şehirde tatilini geçirmek isteyenlerin otellerde rezervasyon bulamamaları durumunda kiralık evlerde veya odalarda kalmalarını tavsiye ediyoruz.

Lizbon’da hosteller bulunmaktadır. Buralarda öğrenci yurtları mantığında konaklamak mümkün olduğundan, küçük bütçeli tatiller için son derece uygun seçenekler olacaklardır. Eğer bütçeniz kiralık evlerde kalmaya uygunsa, Lizbon’un uygun maliyetli kiralık evlerinde veya odalarında kalabilirsiniz. Böylelikle şehrin merkezi bir konumuna yerleşerek kısıtlı bir zaman çerçevesinde geçireceğiniz tatilinizi daha verimli bir gezi turuyla tamamlayabilirsiniz.

Airbnb indirimi yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Lizbon Lüks Oteller

Lizbon’da geçireceğiniz tatilinizde lüks bir mekânda konaklamak istiyorsanız, bu durumda birçok alternatif seçeneğinizin bulunduğunu söyleyebiliriz. Böylece tatilinizi son derece konforlu ve lüks bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Hotel Avenida Palace

Hotel Avenida Palace
Hotel Avenida Palace

19. yüzyıldan kalma binanın Restauradores Meydanı’nı ve Aya Yorgi Kalesi’ni gören konumu müthiş bir tarihi manzaranın ortasında yer almanızı sağlıyor. Şehrin gezmek istediğiniz diğer bölgelerine ve konumlarına kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bu konum, metro istasyonuna yürüme mesafesindedir.

Klasik ve zevkle döşenmiş olan odalar, konforu ve rahatlığı sizlere sunacaktır. Antika tarzı mobilyaları, mermer banyoları, klimalı ve uydu TV’li odalarda konforlu bir tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Spor salonu, kütüphanesi, masaj hizmetleri gibi daha birçok ekstra ayrıcalığa da Hotel Avenida Palace’da sahip olmanız mümkündür.

Myriad

Myriad
Myriad

Tagus Nehri kıyısında bulunan Myriad, panoramik manzarasıyla modern bir konaklama imkânı sunan tesislerden birisidir. Otelden Lizbon’un göz alıcı manzaraları olan Tagus Nehri’nin ve Vasco da Gama Köprüsü’nün görebilmeniz ve bu manzaraların tadını çıkarabilmeniz mümkün. Sahilde eşsiz bir doğa manzarası eşliğinde lüks bir tatil geçirmek istiyorsanız, Myriad ilk tercihiniz olmalıdır.

Kapalı yüzme havuzu, fitness, masaj ve spa gibi olanaklara yer veren otel özgün dekoruyla ön plana çıkmaktadır. Akşam eğlencelerine otelin barında katılabilir ve tatilinizi gecenin geç saatlerine kadar keyifli anlarla süsleyebilirsiniz.

Lisboa Carmo Hotel

Lisboa Carmo Hotel
Lisboa Carmo Hotel

Butik otel tarzında olan Lisboa Carmo Hotel, Lizbon’un tam kalbindeki konumuyla tatilinizde seçebileceğiniz mükemmel konaklama mekânlarından birisi olacaktır. Birçok restoran, kafe, mağaza ve bara yürüme mesafesindedir. Müzelere ve katedrallere de yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Şık ve pastel renklerle döşenen odalar, sizlere Tagus Nehri ve São Jorge Kalesi’nin ihtişamlı manzaralarını sunacaktır. Açık büfe kahvaltının çağdaş ve Portekiz lezzetleriyle donatılan tarzdaki yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Corpo Santo Lisbon Historical Hotel

Corpo Santo Lisbon Historical Hotel
Corpo Santo Lisbon Historical Hotel

Bölümleri 14. ve 17. yüzyıllarda inşa edilen otel şehrin merkezinde bulunmaktadır. Lüks ve rahat bir şekilde döşenen odalar sizlere konforlu bir tatil sunmak için dizayn edilmiştir. Odaların birçoğu Tagus Nehri manzaralı oldukları için, eşsiz manzaranın da keyfini çıkarabilirsiniz.

Gezginlerin oteli tercih etmesinin en büyük nedeni, otelin mimari yapısıdır. Geçmiş dönemlerden günümüze restorasyon çalışmalarıyla gelen bu yapı, Lizbon’un tarihi dokusunu yakından hissetmeniz için birebirdir.

TURIM Boulevard Hotel

TURIM Boulevard Hotel
TURIM Boulevard Hotel

Ribeira Çarşısı, Ticaret Meydanı gibi yerlere yakın konumu nedeniyle konaklamayı tercih edebileceğiniz TURIM Boulevard Hotel, bütçe derdi olmayan gezginler için birebirdir.

Lüks bir şekilde ve konforlu olarak dizayn edilmiş odalarda birçok ayrıcalığı bulabilmeniz mümkündür. Continental kahvaltı veren tesis, oda servisi ve 24 saat açık resepsiyonuyla hizmet vermektedir.

Lizbon Ucuz Oteller

Lizbon’da konaklayabileceğiniz lüks otellerin yanı sıra, uygun maliyetlere sahip otelleri de bulmanız mümkündür. Böylelikle düşük bir bütçeye sahip olsanız bile rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

TRYP Lisboa Oriente Hotel

TRYP Lisboa Oriente Hotel
TRYP Lisboa Oriente Hotel

Parque das Nacoes’te bulunan TRYP Lisboa Oriente Hotel, konforlu odaları ve olanaklarının uygun maliyetli oluşu nedeniyle dikkat çeken bir tesistir. Yerel ve uluslararası lezzetlere yer veren restoranında alakart veya günün menüsünden tercihler yapabilirsiniz.

Havaalanı servisi, ücretsiz Wi-Fi, bar ve oda servisi gibi hizmetlerin bulunduğu otel Lizbon’un şehir merkezine araçla 15 dakika mesafededir.

Hotel Duas Nações

Hotel Duas Nações
Hotel Duas Nações

Lizbon’un merkezi konumunda yer alan Hotel Duas Nações, geleneksel mimarisi ve şık odalarıyla tercih edebileceğiniz uygun maliyetli bir oteldir. Rossio Metro İstasyonu ile arasında 5 dakikalık bir yürüme mesafesi bulunan otelin konumu son derece uygundur. Böylelikle Alfama Bölgesi, Aya Yorgi Kalesi gibi turistik mekânlara da ulaşmanız kolaylaşmaktadır.

Araba kiralama, bebek bakımı gibi hizmetler sunan tesis konforlu odaları, uygun maliyeti ve mükemmel konumuyla keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

easyHotel Lisbon

easyHotel Lisbon
easyHotel Lisbon

Rossio ve Dona Maria II Ulusal Tiyatrosu’na olan yakın konumuyla tercih edebileceğiniz easyHotel Lisbon, şehrin merkezinde ziyaret edebileceğiniz birçok konuma yakın bir yerdedir.

24 saat resepsiyon, özel park yeri, klimalı ve özel banyolu odalarıyla konforlu ve uygun maliyetli bir tatil geçirebilirsiniz.

Hotel İbis Lisboa Saldanha

Hotel İbis Lisboa Saldanha
Hotel İbis Lisboa Saldanha

Lizbon merkezindeki mükemmel konumuyla konaklayabileceğiniz bir diğer otel, Hotel İbis Lisboa Saldanha’dır. Avenida da Liberdade’ye 15 dakikalık mesafede bulunan tesis, sizlere ucuz ve bir o kadar da konforlu bir tatil sunmaktadır.

Özel banyolu odalar, klima, uydu TV gibi özellikler odalarda bulunmaktadır. Ayrıca tesisin özel park yeri, bar, ücretiz Wi-Fi ve kahvaltı gibi imkânlarından da yararlanabilirsiniz.

Albergaria Senhora do Monte

Albergaria Senhora do Monte
Albergaria Senhora do Monte

Lizbon’daki tepelerden birinin zirvesindeki konumuyla müthiş bir manzaraya sahip olan Albergaria Senhora do Monte, odasından manzaranın keyfini çıkarmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almalıdır.

Aydınlık, ferah ve klimalı odalar modern bir tarzda döşenmiştir. Bazı odalarda bulunan balkonlardan nefes kesici Lizbon manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Martim Moniz Metro İstasyonu’na yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindeki konumuyla uygun maliyetli olarak otelde konaklamanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here