Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv’de Gezilecek Yerler
Lviv’de Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın gözde şehri Lviv’de gezilecek yerler listemiz şehrin tarihi dokusundan izlerle dolu. Özellikle Türk turistlerin ve Avrupalıların sıklıkla tercih ettiği şehirlerden olan Lviv’de aynı zamanda UNESCO’nun koruma altına aldığı birçok yapı da yer alıyor. Zengin kültürü, renkli mimarisi ve sıcak insanlarıyla Lviv’in gezilecek yerleri arasında birbirinden güzel duraklar yer alıyor.

Rynok Meydanı

Rynok Meydanı
Rynok Meydanı

Eski şehrin merkezinde yer alan ve Lviv’in kalbi olan Rynok Meydanı, dilimize Pazar Meydanı olarak çevriliyor. Meydan Latin Katedrali, Bamdinelli, Bernardine Kilisesi ve UNESCO tarafından koruma altına alınan Boim Şapeli başta olmak üzere 1500’lü yıllardan günümüze kadar zarar görmeden ulaşmayı başarmış birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. 13. Yüzyıl Galiçya Krallığı döneminden 16. yüzyıla kadar birçok tarihi olaya tanıklık etmiş olan meydan çıkan büyük yangın sonrası, rönesansa özgü yeni tasarımlarla restore ediliyor. Tarihi dokusu, Rynok Meydanı arnavut kaldırımları, nostaljik tramvayı, sokak sanatçıları ve küçük kahve dükkanlar ile hem yerel halk hem de turistlerin buluşma noktası konumunda. Meydanın en sevdiğimiz özelliklerinden biri ise Lviv Belediye Binası’nın hemen arkasında yer alan buz pateni pisti.

Lviv Belediye Binası

Lviv Belediye Binası
Lviv Belediye Binası

Rynok Meydanı’nın tam ortasında yer alan Lviv Belediye Binası 1357 yılında inşa edilmiş. Yıllar içerisinde çıkan yangınlarla neredeyse tamamı hasar alan yapı, 15. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve batı bölümü de bu süreçte eklenmiş. Belediye binasının son görünümünü alması ise oldukça yakın olan 1835 tarihini bulmuş. Belediye Binasının özellikle turistler tarafından en dikkat çeken özelliği ise içerisinde bulunan Ratusha Kulesi. 65 metre yüksekliğindeki bu seyir kulesi Lviv’in büyüleyici kent manzarasına kuş bakışı bir göz atmak için en uygun yer. Tabi kulenin en tepesine çıkmak için 350 basamak tırmanmanız gerektiğini ancak manzaranın buna değeceğini de belirtelim.

Lviv Opera Binası

Lviv Opera Binası
Lviv Opera Binası

Şehrin kültür merkezi olan Opera Binası’nın yapımına 1897 yılında başlanmış 1900 yılında tamamlanmış. Barok mimari stili ile Rönesans mimarisinin iç içe kullanıldığı bu görkemli yapı, çatısında yer alan melek heykelleri ile şehrin birçok noktasından dikkat çekiyor. Svobody Caddesi üzerinde yer alan Opera Binasının dışı kadar iç mimarisi de mutlaka görülmeli. Dilerseniz yapının içerisini görebileceğiniz turlara katılabilir ya da çok uygun fiyatlara Avrupa’nın en iyi opera ve bale topluluklarının gösterilerini canlı olarak izleyebilirsiniz.

Lviv Ermeni Katedrali

Lviv Ermeni Katedrali
Lviv Ermeni Katedrali

1300’lü yılların sonunda Ermeni bir tacir tarafından inşa ettirilen Ermeni Katedrali, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine eklenerek koruma altına alınan tarihi yapılardan. Ermeni sokağında bulunan katedral, Rynok Meydanına ve Virmenska sokağına kolaylıkla ulaşabileceğiniz uzaklıkta. Ayrıca bu katedralin yapımında ülkemizde Kars’ta bulunan Ani Katedrali’nin mimari yapısı örnek alınmış. Yıllar içerisinde çıkan yangınlarla zarar gören katedral 1630 yılında restore edilmiş ve yapının arka tarafı da başpiskoposun isteği üzerine avlu olarak kullanılmaya başlanmış.

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı
Potocki Sarayı

Başbakan Alfred Jozef Potocki’nin isteği ile ailenin konaklama ihtiyacını uzun yıllar karşılayacak olan Potocki Sarayı, 1880 yılında inşa edilmiş. Günümüzde Ukrayna Cumhurbaşkanlığına devredilmiş olan saray ünlü Fransız mimar Louis Dauvergne tarafından barok mimari stili ile tasarlanmış. Sarayın içerisinde girdiğinizde ilk olarak 16. yüzyıldan kalan Meryem Ana heykeli ile karşılaşıyorsunuz. Aynalı Oda, Mavi Oda, Kırmızı Oda ve Lviv Sanat Galerisine bağlı Avrupa Sanat Müzesi sarayda gezebileceğiniz alanlar arasında.

Virmenska Caddesi

Virmenska Caddesi
Virmenska Caddesi

Bir diğer adı Ermeni Sokağı olan Virmenska Caddesi, ilk olarak 14. yüzyılın başlarında Ermeni tüccarlar tarafından kullanılmaya başlanmış. Cadde boyunca devam eden rengarenk ve Fransız balkonlu evleri takip edebilir, altlarında bulunan birbirinden şirin kafelerde oturabilirsiniz. Tüccar ve zanaatkarları ülkeye birçok katkıda bulunmuş olan ve ikinci dünya savaşından sonra ülkeye göç etmeye başlayan Ermenilerin miras bıraktığı bu sokakta, günümüzde de birçok sanat galerisi yer alıyor ve açık hava konserleri düzenleniyor.

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı
Lychakiv Mezarlığı

1787 yılında kurulan Lychakiv Mezarlığı, Lviv’in sayısı 400 bini bulan ana mezarlığı. Ukraynalı birçok entelektüel, devlet adamı ve sanatçının da mezarında ev sahipliği yapan mezarlık, Mechykova sokağında yer alıyor.Mezarlığa giderek mezar taşları, heykeller, Ukrayna Ulusal Ordu Anıtı ve şehitlik gibi birçok sanat eseri ve anıtı da görebilirsiniz.

İtalyan Avlusu

İtalyan Avlusu
İtalyan Avlusu

İtalyan Avlusu, 1580 yılında Korniakt Sarayı’nın içerisine etrafına kemerli sütunlar çevrilerek oluşturulmuş bir iç bahçe. Yunanlı tüccar Constantine Kornyakt’ın isteği üzerine Polonyalı mimar Pietr Barbon’a yaptırılan saray Rönesans mimarisinden izler taşıyor. Zamanında mahkeme olarak kullanılan ve İngilizce’de Italian Courtyard olarak geçen İtalyan Avlusunda günümüzde kafeler yer alıyor. İtalyan Avlusuna girdiğinizde sarayın keyifli bahçesinin yanı sıra Utanç Sütunu’nun kalıntılarını, Lviv Tarih Müzesini ve 1586’dan kalma tarihi bir çanı da görebilirsiniz.

Ivan Franko Parkı

Ivan Franko Parkı
Ivan Franko Parkı

Ukrayna’nın en güzel parklarından kabul edilen Ivan Franco Parkı, 1700’lü yılların sonunda Kutsal Roma Germen İmparatoru II. Joseph’in isteğiyle yaptırılmış. Tarihi yapılar ve binalarla çevrili şehrin ortasındaki cennet Ivan Franko Parkı, Lystopadovoho Chynu ile Krushelnytskoi Caddeleri arasında yer alıyor ve aynı zamanda Cizvit Bahçeleri olarak da biliniyor. Günümüzdeki halini 1855 yılında Bauer’in planlaması ile alan park, şehrin içerisindeki favori dinlenme noktalarımızdan.

Dominikan Katedrali

Dominikan Katedrali
Dominikan Katedrali

Rynok Meydanı’nın çok yakınındaki Museina Meydanı’nda yer alan Dominikan Katedrali, Lviv’in en görkemli kiliselerinden. Ukrayna prensinin karısı için 13. yüzyılda yaptırdığı katedral, barok tarz ile inşa edilmiş. Ön cephesinde “Soli Deo Honor et Gloria” yani “Tek Tanrıya, Şerefe!” yazan kilise tarih boyunca birçok kez zarar görmüş ancak 1700’lü yılların sonunda yeniden restore edilmiş. İçerisinde Lviv Din Tarihi Müzesinin de yer aldığı Dominikan Katedrali ve Manastırından çıkıp aynı zamanda çeşitli kitap, antika ve daha birçok ürünün satıldığı Sahaflar Çarşısını da ziyaret edebilirsiniz.

Eczacılık Müzesi

Eczacılık Müzesi
Eczacılık Müzesi

1735 yılında Wilhelm Natorp tarafından kurulmuş olan bir eczane, 1966 yılında Eczane Müzesi haline getirilmiş. Rynok Meydanı üzerinde konumlanmış olan Eczacılık Müzesi’nde geçmişten günümüze eczacılık alanında kullanılan ilaç ve aletler sergileniyor. Aynı zamanda müzenin bir kısmı da aktif olarak eczane halinde görevini devam ettiriyor.

Kayıp Oyuncaklar Müzesi

Kayıp Oyuncaklar Müzesi
Kayıp Oyuncaklar Müzesi

Kayıp Oyuncaklar Müzesi, 20 yılı aşkın süredir unutulmuş oyuncaklara ev sahipliği yapan küçük bir açık hava müzesi. Vasily Petrovich’in bulduğu birkaç oyuncağı sahipleri alır diye koyduğu nokta günümüze binlerce oyuncağın birikmesi ve gelip gitmesi ile ulaşmış. Bir apartmanın önündeki tezgahın önüne konulmuş olan oyuncaklar belirli temalara ayrılmış ve düzenli olarak sahipleri tarafından bulununca alınıp yerine yenileri konuluyor.

High Castle

High Castle
High Castle

Lviv eski şehir meydanının yaklaşık 2 kilometre dışına yer alan High Castle yani Yüksek Kale aslında bir tepe. 400 metreyi aşan yükseklikteki bu tepenin High Castle olarak anılmasının nedeni ise 1250 yılında inşa edilmiş bir kaleye sahip olması. İsveç Ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar sonrası yıkılan kaleden günümüze yalnızca bazı kalıntılar ulaşabilmiş. High Castle’nin ziyaret ediliyor olmasının nedeni ise tepenin Lviv’e bakan muhteşem manzarası. Yemyeşil bir ormanın içerisinden geçerek ulaşabileceğiniz tepede, şehrin keyif verici manzarasına bakmak tüm yorgunluğunuzu alacak.

Kahve Üretim Merkezi

Kahve Üretim Merkezi
Kahve Üretim Merkezi

Lviv Coffee Manufacture yani Lviv Kahve Üretim Merkezi, 2012 yılında açılan ve kahveyle ilgili oldukça enteresan bilgiler edinebileceğiniz bir dükkan. Eski Şehir merkezinde yer alan kahve imalathanesinde kahvenin Ukrayna’ya gelişini öğrenip üretimini ve hazırlanışını inceleyebilirsiniz. Ayrıca Lviv’in en meşhur kahvecisinde tadım yapabilir ve hediye olarak bolca kahve alabilirsiniz.

Lviv kalınacak yerler makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here