Nice’de Gezilecek Yerler

Nice’de Gezilecek Yerler
Nice’de Gezilecek Yerler

Güney Fransa’nın ve Cote d’Azur’un incisi Nice gezilecek yerler listemizde jet sosyetenin otelinden modern sanatın merkezine, çıkmak istemeyeceğiniz sahil şeridinden bakmaya doyamayacağınız eski şehir manzarasına görsel şölen yaşayacağımız bir listemiz var. Güney Fransa’nın en büyük ve en pahalı şehri olan Nice’in plajlarının tadını çıkarırken meşhur Socca ekmeğinden ve Fransız-İtalyan mutfaklarının birleştiği leziz yemeklerden yemeden de dönmeyin deriz. Sanat, tarih, huzur, müzik ve eğlencenin bir arada olduğu Nice gezilecek yerler listemizde nereler var hep birlikte görelim.

Vieux Nice (Eski Nice)

Vieux Nice (Eski Nice)
Vieux Nice (Eski Nice)

18. yüzyıldan günümüze tarihi yapısını korumuş olan Vieux Nice aslında eski şehrin kurulduğu bölge. Lascaris Sarayı, St. Reparte Katedrali ve Misericorde Şapeli gibi birçok tarihi turistik yapı da eski şehirde yer alıyor. Akdeniz kültürünün hakim olduğu Vieux Nice’nin yıldızlı restoranlarında Fransız lezzetlerine doyabilir, rengarenk kafelerinde keyifli sohbetler edebilir, butik dükkanları ziyaret edip Fransız modasını yakalayabilirsiniz. Vieux Nice’ye bol bol zaman ayırmanızı öneririz çünkü hediyelik eşya mağazalarından kolayca çıkamayacağınızı düşünüyoruz.

Promenade des Anglais

Promenade des Anglais
Promenade des Anglais

Nice denilince akla ilk gelen, ikonikleşmiş sahil şeridi görüntüsü tam olarak Promenade des Anglais’te yer alıyor. Vieux Nice’in çevresinde yer alan Promenade des Anglais’in içerisinde lokal halkla ve turistlerle dolup taşan hem halk hem de özel plajlar yer alıyor. Gün içerisinde Nice sahilinin muhteşem manzarasına karşı masmavi suların tadını çıkarıp ardından, bu büyüleyici deniz manzarasına karşı şık restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Yaklaşık 8 kilometre boyunca uzanan ve Fransız Rivierası’nın en ilgi çekici noktalarından olan Promenade des Anglais, 1800’lü yılların başında İngilizler tarafından yaptırılmış. Kale Tepesinin manzarası da olan Promenade des Anglais’in içerisinde Avrupa sosyetesinin tercih ettiği Hotel Negresco’da yer alıyor.

Parc de la Colline du Chateau

Parc de la Colline du Chateau
Parc de la Colline du Chateau

Meşhur Nice manzarasına ev sahipliği yapan Park de la Colline du Chateu, Kale Tepsi’nin etrafında bulunan bir park. Eski şehre tepeden bir bakış atmak isteyenlerin favori noktası olacağını düşündüğümüz bu parkta muhteşem fotoğraflar çekmek için uzunca merdivenleri tırmanmanız gerektiğini de hatırlatalım. Seyir tepesinde gerçekleştirilmiş kazılar sonrasında bölgede Kelt ve Roma İmparatorluklarına ait birçok kalıntı bulunmuş. 16. yüzyılda inşa edilen Tour Bellanda ise aslında bir kalenin yapısıymış ancak kalenin geri kalan kısımları günümüze ulaşamamış.

Massena Meydanı

Massena Meydanı
Massena Meydanı

1840’lı yıllarda inşa edilmiş olan Massena Meydanı için Nice’nin en popüler ana meydanı diyebiliriz. Promenade des Anglais’in az ilerisinde yer alan meydan, Jane Medecin Avenue gibi birçok turistik caddeye ulaşmak için orta nokta. İtalyan mimarisi ile tasarlanmış yapıların yer aldığı ve siyah beyaz dama yer döşemesine sahip Massena Meydanının ortasında Yunan mitolojisindeki Apollon’un devasa heykeli ve 7 adet oturan insan figürlü heykel yer alıyor. Jaume Plensa’ta ait olan bu eser 7 kıtanın insanlarını temsil ediyor. Birçok restoran, kafe ve mağazanın bulunduğu meydan ayrıca sene boyunca Noel marketleri, Nice Karnavalı gibi birçok etkinlik ve festivale de ev sahipliği yapıyor.

Hotel Negresco

Hotel Negresco
Hotel Negresco

Promenade des Anglais’in tam ortasında yer alan ve sahil şeridinin belki de en estetik görüntüye sahip yapısı olan tarihi Negresco Oteli, 100 yıldan fazladır dünyanın en pahalı otellerinden biri olarak hizmet veriyor. The Beatles, the Beatles, Salvador Dali, Pablo Picasso, Liv Taylor, Michael Jackson gibi daha birçok ünlü ve kraliyet ailelerine ev sahipliği yapan Hotel Negresco’nun içerisi de bir nevi sanat galerisi. Bembeyaz dış cephesinin üzerindeki pembe kubbeleri ile sahilin her şeridinden görünen otelde kalmasanız bile canlı müzik yapılan barında bir gece geçirmenizi öneririz. Bir dipnot düşelim. Otelin sahibi Madame Augier’in vasiyeti ile günümüzde otelin tüm kazancı sokak hayvanları ve evsiz insanların korunması amacıyla kurulmuş bir derneğe bağışlanıyor.

St. Nicholas Ortodoks Katedrali

St. Nicholas Ortodoks Katedrali
St. Nicholas Ortodoks Katedrali

1902-1912 yılları arasında Rus Ortodoks topluluğu için inşa ettirilmiş olan St. Nicholas Ortodoks Katedrali, dünyada yurt dışında yaşayan Ruslar için yapılmış en büyük katedral. Katedral zamanında Rus aristokratlarının Nice’ye sıklıkla gitmesi ve yerleşmesi sonucu doğan ibadet merkezi ihtiyacı ile yaptırılmış. Kırmızı, yeşil, mavi renkleri ve altın varaklarıyla göz boyayan katedralin etrafında genişçe bir park yer alıyor.

Cours Saleya Pazarı

Cours Saleya Pazarı
Cours Saleya Pazarı

Çiçek Pazarı olarak de bilinen Cours Saleya da el yapımı ürünlerden meyve ve sebzelere, antika eşyalardan doğal sabunlara ne ararsanız bulabilirsiniz. Eski Nice’nin içerisinde bulunan Cours Saleya haftanın altı günü kuruluyor ve içerisinde lezziz yemeklerin olduğu standlar da bulunuyor. Tavsiyemiz hediyelik eşyalarınızı bu rengarenk pazardan almanız, özellikle özel üretim parfümleri ve Province sabunları denemeniz, içerisinde taze yapılan hamur işlerinden ve peynirlerinden de bolca yemeniz.

Musée Matisse

Musée Matisse
Musée Matisse

Nice kökenli en önemli sanatçılardan ünlü ressam Henri Mattisse’in yaptırdığı ve 1917-1954 yılları arasında içinde yaşadığı müze, 1963 yılından beri kırmızı renkli tarihi binasında hizmet veriyor. Müzenin kuruldu köşk 1670’li yılların sonundan günümüze ulaşmış. Müzenin koleksiyonu ise Henri Mattisse’in tabloları, çizimleri, heykel ve seramik çalışmalarını içeriyor. Cimiez bölgesinin tepelerinde yer alan müzenin çevresinde ise zeytinlikler yer alıyor.

MAMAC

MAMAC
MAMAC

Fransa’nın güneyinde yer alan bir modern sanat merkezi olan Nice’de en önemli modern sanat müzelerinden olan Museum of Modern and Contemporary Art yer alıyor. 1990 yılından beri hizmet veren MAMAC, yaklaşık 1500 esere ev sahipliği yapıyor. Dış cephesi için bile modern sanat eseri diyebileceğimiz Musée d’art Moderne et d’art Contemporain’de yıl içerisinde birçok farklı sergi ve etkinlik gerçekleştiriliyor. Yves Klein, Arman, Cesar gibi moden sanat öncülerinin eserlerinin yer aldığı müze, meraklıları için cennet diyebiliriz. Müzeye gelmişken aynı zamanda müzenin hemen yanında bulunan Theatre National’de bir oyun izlemenizi ya da konser dinlemenizi öneririz.

Cimiez Manastırı

Cimiez Manastırı
Cimiez Manastırı

11. yüzyıldan kalma bir tarihi eser olan Cimiez Manastırı, Benedikten tarikatının keşişleri tarafından yaptırılmış. 16. yüzyılda Fransiskan manastırına dönüştürülen yapıya, 17. yüzyılın sonunda yeni bir şapel inşa ettirilmiş. Cimiez manastırı tarihi yapısının yanı sıra içerisinde birçok sanat eseri, doküman ve fresk barındırıyor. Musee Matisse’nin yanında bulunan Cimies Manastırında Henri Matisse’nin mezarı da yer alıyor.

Nice nerede kalınır makalemizi incelemediyseniz incelemenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here