Odessa’da Nerede Kalınır?

Odessa’da Nerede Kalınır?
Odessa’da Nerede Kalınır?

Odessa nerede kalınır birde gezginlerimizden dinleyin. Günümüzde popüler bir turizm öncüsü şehir olan Odessa, Karadeniz’deki hâkim konumu nedeniyle önemli bir liman kenti sayılmaktadır. Kültürel anlamda çeşitliliğe sahip olan bu şehri Türk vatandaşları vizesiz olarak ziyaret etme imkânına sahiptirler. Bu yüzden popüler hale gelen bu şehirdeki konaklama olanaklarını ve şehrin kültürel yapısını bu yazımızla yakından inceliyoruz.

Odessa Nerededir?

Odessa Nerededir?
Odessa Nerededir?

Etkin bakımdan oldukça zengin bir kent olan Odessa, Ukrayna’nın liman kentlerinden birisidir. Ukrayna’nın güneybatı kesiminde yer alan bu şehir, 1 buçuk milyonu aşan bir nüfusa sahiptir. Yaz aylarında turist akınına uğradığını gördüğümüz şehirde seyahat ve konaklama bir hayli ucuzdur. Bu yüzden Avrupa’nın son dönemdeki en gözde turistik mekânlarından birisi olmaya adaydır diyebiliriz.

Kırım Hanlığı sırasında Hacı 1. Giray Han tarafından kurulan şehir, 1792’de gerçekleşen Rus-Türk savaşına dek Osmanlı’nın hâkimiyetinde kalmıştır. Daha sonra Sovyetler Birliği’nde önemli bir deniz üssü görevi görmüştür. Günümüzde Ukrayna’nın yönetimi altında bulunan şehir, Türk vatandaşlarının vizesiz olarak ziyaret edebildikleri popüler bir noktadır.

Etkileyici ve özgün bir liman kenti olan Odessa, yaz aylarında turist akınına uğraşmaktadır. Mimarisi, kartpostal tadındaki sokakları, tarihi yapısı ve ilgi çekici mekânlarıyla bu şehrin gelecekte çok daha popüler bir hale gelebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Booking.com

Odessa’daki En İyi Bölgeler

Odessa’daki En İyi Bölgeler
Odessa’daki En İyi Bölgeler

Odessa’nın özgün mimarisi ve tarihi dokusu zaman içerisinde bu liman kentinin turizm açısından gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu yüzden şehri gezmek isteyen turistler, bütçelerine uygun bir tatil imkânına kavuşabilmektedirler. Ayrıca Ukrayna’nın vizesiz olarak ziyaret edilebilen ülkeler arasına 2017 senesinde dâhil edilmesinden sonra, bu ülkenin popülerleşen şehirlerinden bir tanesi olmuştur. Türkiye’den Ukrayna’yı ziyaret edecek vatandaşlar Odessa’nın zengin tarihi yapısıyla kültürel turizm anlamında doyurucu bir tatil geçirebilirler.

Odessa Şehir Merkezi

Şehir Merkezi
Şehir Merkezi

Şehir merkezi Odessa’da farklı birçok turistik nokta içermektedir. Genellikle konaklama imkânlarını bulabileceğiniz noktalar şehir merkezinde yer almaktadır.

Tarihi dokuya sahip binalar, şehrin cana yakın insanları ve sanatın merkezi olan yapısıyla şehir merkezini dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Çarlık Rusya’nın dördüncü şehri olan Odessa, 19. yüzyıldan bu yana kültür ve sanat merkezi ruhunu birebir yansıtmaktadır. Renkli binaları görebileceğiniz şehir merkezini yürüyerek kolay bir şekilde gezebilirsiniz.

Ayrıca bu geziniz esansında kentin edebiyat, denizcilik ve arkeoloji üzerine kurulan müzelerine de rastlayabilirsiniz. Farklı türden cazibe merkezlerini barındıran şehir merkezindeki gezinizin bir hayli verimli geçeceğini söyleyebiliriz.

Merkezde mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalar ise Deribasovskaya Caddesi, sinagoglar, Odessa Limanı ve tren istasyonudur.

Arcadia Bölgesi

Arcadia Bölgesi
Arcadia Bölgesi

Arcadia Bölgesi, şehrin plajlarını içeren bölgedir diyebiliriz. Karadeniz kıyısında konumlanmış olan Odessa’ya deniz turizmi nedeniyle gidecekseniz, Arcadia Bölgesi’nin ana konaklama noktanız olacağını söyleyebiliriz.

Bölgede muhteşem deniz manzaralı oteller bulunuyor ve güneşli sahiller deniz turizmi tutkunlarını bekliyor. Yaz aylarında Odessa’yı ziyaret ederseniz bu plajların sizlere sunduğu nimetlerden de doyasıya yararlanabilirsiniz.

Primorsky Bölgesi

Primorsky Bölgesi
Primorsky Bölgesi

Şehrin kültürel turizmini barındıran bölgesi olan Primorsky Bölgesi, ayrıca damak tadına düşkün olan gezginlerin de ziyaret etmesi gereken noktalardan birisidir.

Ukrayna’nın ve Odessa’nın mükemmel tatlarını bulabileceğiniz birçok restorana yer veren Primorsky Bölgesi, aynı zamanda Odessa’da otellerin konumlandığı ana güzergâh olarak ön plana çıkmaktadır. Opera Binası ve Arkeoloji Müzesi gibi turistik mekânlar da yine bu bölge de yer almaktadır. Kültürel turizm açısından zengin bir bölgeyi gezmek istiyorsanız, tercihinizi Primorsky Bölgesi’nden yana kullanmanızda yarar vardır.

Bilhorod-Dnistrovskyi Bölgesi

Bilhorod-Dnistrovskyi Bölgesi
Bilhorod-Dnistrovskyi Bölgesi

Eski adıyla Akkerman olarak bilinen bu bölge, Odessa’nın güneybatı kesiminde kalan tarihi bir bölgedir. Tarih ve kültürel dokuyla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler, bu bölgenin sunduğu tarihi dokuyla kucaklaşmayı tercih edebilirler.

Roma ve Bizans Uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan bölge, daha sonra birçok uygarlığın da konumlandıkları bir bölge olarak ön plana çıkmıştır. Bu yüzden tarihi olarak son derece geniş etnik bir kombinasyona bu bölgede rastlamak fazlasıyla mümkündür.

Bilhorod-Dnistrovskyi Bölgesi’nde gezebileceğiniz başlıca turistik mekânlar ise Akkerman Kalesi, sinagoglar, Yerel Müze, Saint John Kilisesi, Yükseliş Katedrali, Jaroszewicz Köşkü, St. Nicholas Kilisesi, Kurtuluş Tapınağı ve Ermeni Dormition Kilisesi’dir.

Odessa’da Hava Durumu

Odessa’da Hava Durumu
Odessa’da Hava Durumu

Ukrayna’nın bir şehri olan Odessa’da genellikle soğuk bir havanın hâkim olduğu düşünülse de, bu durumun yalnızca kış ayları için geçerli olduğunu söylememiz mümkündür. Aralık aylında -1 dereceyi gören hava sıcaklığı, Ocak ve Şubat aylarında -15’e kadar gerileyebiliyor. 2001 senesinde Odessa’da son 60 yılın en soğuk kışı yaşanmış ve sıcaklık -38 dereceye kadar düşmüştür.

Nisan aylarında şehirde havanın ısınmaya başladığı ve Mayıs ayı itibariyle tam sıcaklıkların hissedildiği görülmektedir. Mayıs ayında şehir halkı ve turistler plajları doldurmaya başlamaktadır. Bu sayede Mayıs ayından başlayarak Ekim ayının ilk günlerine kadar deniz turizmi yapılabilmektedir. Ardından Odessa’da yeniden çetin bir kışın habercisi soğuk rüzgârlar esmeye başlayacaktır. Gezginler şehri Mayıs ile Eylül aylarında ziyaret ederek deniz turizminin de keyfini çıkarabilirler.

Odessa’da Kiralık Ev Tavsiyesi

Odessa’da Kiralık Ev Tavsiyesi
Odessa’da Kiralık Ev Tavsiyesi

Odessa’da kiralık odalarda veya kiralık evlerde konaklayabileceğiniz gibi, hostellerde de konaklama olanakları bulabilirsiniz. Artık dünyanın hemen hemen her yerinde mümkün olan hostellerde konaklama imkânları Odessa’da da bulunmaktadır. Bu sayede en uygun bütçeyle 100 TL gibi fiyatlarda konaklama avantajına sahip olabilirsiniz.

Kiralık odaların ve kiralık evlerin fiyatlarını günlük olarak ödemeniz gerekebiliyor. Bu konaklama seçeneklerinde ise fiyatlar çoğu zaman 150-300 TL arasında değişebiliyor. Airbnb yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Odessa Lüks Oteller

Odessa’da eşine rastlanmamış bir tatil geçirmek isteyen misafirler, şehrin lüks olanaklara yer veren otellerinde konaklayabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu otellerin birçoğu Primorsky Bölgesi’nde konumlanıyor. Böylelikle hem kültürel turizmin tadını çıkarabiliyor, hem de deniz turizmiyle iç içe olabiliyorsunuz.

Resort & Spa Hotel Nemo

Resort & Spa Hotel Nemo
Resort & Spa Hotel Nemo

Odessa’nın Primorsky Bölgesi’ndeki merkezi konumuyla ziyaretçilerini ağırlayan tesis, Lanzheron Plajı’nda bulunuyor. Merkez Tren İstasyonu ve Odessa Uluslararası Havalimanı araçla yaklaşık 15 dakika mesafededir.

Tesisin elverişli konumunun yanı sıra lüks konaklama seçenekleriyle de ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Süt odaların her birinde spa küvetinin bulunması, rahatlatıcı bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda güzellik salonu ve fitness gibi ekstra hizmetleri de tesis bünyesinde bulabilirsiniz.

5 yıldızlı otelin kapalı havuz, sinema, yaz terası ve sinema, çocuk kulübü ve iş merkezi hizmetleri konforlu ve aynı zamanda lüks bir tatil için idealdir.

Hotel de Paris Odessa MGallery

Hotel de Paris Odessa MGallery
Hotel de Paris Odessa MGallery

5 yıldızlı olarak hizmet veren bu butik otel, birçok ekstra özelliğiyle konuklarını ağırlamaktadır. Geniş ve ferah odalarda özel banyolar ve lüks bir dekorasyon sizleri beklemektedir.

Primorsky Bölgesi’nde yer alan otel Richelieu Dükü Anıtı ve Odessa Opera Binası’na yakın konumuyla mükemmel bir konaklama hizmeti sunmaktadır. Uluslararası yemekleri tadabileceğiniz veya canlı müziğin keyfini çıkarabileceğiniz otel restoranı ve barı da tesiste mevcuttur.

Kadorr Hotel Resort & Spa

Kadorr Hotel Resort & Spa
Kadorr Hotel Resort & Spa

Kıyı şeridine 200 metre mesafede bulunan tesis, birçok tarihi ve turistik lokasyona eşit uzaklıkta yer alıyor. Potemkin Merdivenleri, Odessa Tren İstasyonu ve Odessa Uluslararası Havalimanı araçla yaklaşık 20 dakikalık mesafededir.

Hamam, kapalı havuz, hidromasajlı küvet gibi birçok özelliğin bulunduğu spa ve sağlıklı yaşam merkezi oteli tercih etmenizi sağlayacak özelliklerden bazıları olabilir. Aynı zamanda misafirler tesisin restoranında diledikleri lezzetlerin tadına bakabilirler.

Tesis, tur masası hizmetlerini de içermektedir. Burada turlara katılabilir veya bisiklet kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Palace Del Mar

Palace Del Mar
Palace Del Mar

Arcadia Bölgesi’nde bulunan Palace Del Mar, Odessa Uluslararası Havalimanı’na ve Odessa Merkez İstasyonu’na araçla 25 dakikalık mesafededir. Misafirler dilerlerse otelin havaalanı servisinden ulaşım için yararlanabilirler.

Sahil şeridine yakın bir konumda bulunan otelin konforlu odaları, antika dekorları ve vitray pencereleri ortama zarafet ve görkem katmaktadır.

Spor salonu, açık yüzme havuzu ve sauna hizmetlerini içeren otelin İtalyan konseptli restoranında Akdeniz yemeklerinin seçki lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Maristella Marine Residence

Maristella Marine Residence
Maristella Marine Residence

Sahil şeridinde yer alan bir diğer lüks otel seçeneği Maristella Marine Residence’tır. Çoğu konuma eşit uzaklıkta yer alan tesisi sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek için tercih edebilirsiniz.

Üç ayrı yüzme havuzu, restoran, ücretsiz Wi-Fi, şezlong ve havlu temin edilebilen özel plaj alanı, bar gibi özellikler tesisin misafirlerine sunduğu hizmetler arasında yer alıyor. Teraslı veya balkonlu odalarda konaklamayı tercih ederek deniz ve şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Odessa Ucuz Oteller

Odessa’da son derece uygun bir maliyetle konaklama imkânlarına sahip olabileceğiniz oteller bulunmaktadır. Temiz ve ferah odalarda konaklayabilir ve güler yüzlü personellerden tatmin edici bir hizmet alabilirsiniz. Bu sayede Avrupa’nın bu gözde şehrindeki tatilinizi düşük bir bütçeyle karşılayabilirsiniz.

Poet Art Hotel

Poet Art Hotel
Poet Art Hotel

Deribasovskaya Caddesi’ne son derece yakın konumuyla tercih sebebi olan konforlu ve rahat otellerden birisidir Poet Art Hotel. Çalışanların sıcakkanlı hizmetiyle aradığınız rahatlığı Odessa’da bulabileceğiniz en uygun maliyetli otellerden birisidir diyebiliriz.

Klasik ve modern tarzı bir araya getiren oda dekorasyonları son derece rahat bir tatil geçirmenizi sağlayacak. Balkonlu odalarda kalmayı tercih ederseniz Odessa’nın merkezindeki tarihi dokuyu daha yakından gözlemleyebilirsiniz.

Ücretsiz Wi-Fi, tur masası, 24 saat resepsiyon, ücretsiz otopark, sabahları kruvasan ve içecek eşliğinde sunulacak ücretsiz kahvaltılar tesisin hizmetlerinden bazılarıdır.

Hotel Fusion

Hotel Fusion
Hotel Fusion

Arcadia Bölgesi’nde turistik lokasyonlara kolay ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Hotel Fusion, Chkalovsky Plajı’na yürüme mesafesinde bulunuyor.

Odaları ferah ve zevkli bir şekilde döşenen tesisin 24 saat resepsiyon, oda servisi, otopark ve ücretsiz Wi-Fi olanakları bulunuyor. Konforlu ve uygun maliyetli olarak konaklamak isteyen konuklar tesisin hizmetlerini tercih edebilirler.

Deribas Hotel

Deribas Hotel
Deribas Hotel

Potemkin Merdivenleri, Odessa Opera Binası ve Katedral Meydanı gibi popüler lokasyonlara 3 dakikalık bir mesafede bulunan Deribas Hotel, şehrin en canlı ve işlek yerinde ucuz bir şekilde konaklamanızı sağlıyor.

Özenle ve zevkli bir dekorasyon stiliyle döşenmiş odalar, rahat bir tatil geçirmeniz için birebirdir. Aynı zamanda kahvaltı, güzellik salonu, otopark, bar, ücretsiz Wi-Fi gibi olanaklar da tesiste misafirlere sunulmaktadır.

Venus Hotel

Venus Hotel
Venus Hotel

Odessa Opera Binası, Odessa Arkeoloji Müzesi gibi lokasyonlara ulaşımı kolay olan Venus Hotel, konforlu odaları ve ilgili personeliyle uygun fiyatlarda lüks bir konaklama imkânı sunuyor.

Oteldeki bazı odalardaki özel banyolarda spa küvetlerine yer verilebilmektedir. Tercihlerinizi bu yönde yapabilir ve dinlendirici bir tatil geçirebilirsiniz. Ambiyansı son derece modern olan otelin oda servisi ve ücretsiz Wi-Fi hizmetleri bulunuyor.

Victory Star Hotel

Victory Star Hotel
Victory Star Hotel

Sessiz ve sakin bir tatil geçirmeyi isteyenlerin uygun maliyetli tercihi olacak Victory Star Hotel, lokasyonlara araçla kolay ulaşım sağlanan bir konumda yer alıyor.

Kıyı şeridine yürüyerek ulaşabileceğiniz tesiste 24 saat açık resepsiyon, restoran ve oda servisi özellikleri bulunuyor. Ferah odalar rahat bir konaklama için idealdir diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here