Peru’da Nerede Kalınır?

Peru’da Nerede Kalınır?
Peru’da Nerede Kalınır?

Peru nerede kalınır birde gezginlerimizden dinleyin. Geçmiş dönemlerde İnka İmparatorluğu’nun merkezi konumunda olan Peru, doğal yaşamla iç içe bir ülkedir. Farklı lezzetleri ve tarihi yapısıyla ziyaret edilmesi gereken konumlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu yazıda Peru’yu ve Peru’da kalabileceğiniz otelleri sizlere tanıtıyoruz.

Peru Nerededir?

Peru Nerededir?
Peru Nerededir?

Güney Amerika’da bulunan Peru, İnka İmparatorluğu’na merkezlik yapmış bir ülkedir. Uzun yıllar boyunca İspanya Krallığı’nın sömürgesinde olan Peru, 1821’de bağımsızlığını kazanarak özgür bir ülke olmuştur. Bu kadar çok kültür ve medeniyet tarafından yurt edinilmesi sebebiyle Peru’nun zengin bir tarihi mirasa sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Peru, adını İnka medeniyetinin zenginliklerine ve üretken ekonomisine atıfta bulunan bereketli topraklar anlamına gelen Hint kökenli Quechua kelimesinden almaktadır. Tropikal iklim kuşağında bulunan Peru’nun kuzey ucu Ekvator’a kadar uzanmaktadır. Bu yüzden ülkedeki iklim, yaşam tarzına ve ekonomik faaliyetlere doğrudan yansımaktadır.

Maden yatakları, deniz ticareti ve tarım gibi kaynaklar ülkenin yüzyıllardır ekonomik temelini oluşturmaktadır. 20. yüzyıl dolaylarında ise Peru’nun ekonomik kalkınmasına turizmin de etkisi olmuştur. İnka harabeleri olan Machu Picchu günümüzde en çok ziyaretçi çeken turistik mekânlardan birisidir.

30 milyonu aşkın nüfusuyla ve başkanlık sistemiyle yönetilen Peru’da 26 bölge ve 195 eyalet bulunuyor. Ülkenin başkenti olan Lima, yine İnka İmparatorluğu’na ithafen krallar şehri olarak anılmaktadır.

Peru’daki En İyi Bölgeler

Peru’daki En İyi Bölgeler
Peru’daki En İyi Bölgeler

Peru, ev sahipliği yaptığı farklı kültürler nedeniyle tarihi açıdan zengin bir yapı barındırmaktadır. 20. yüzyılın sonlarından bu yana ülke bu tarihi zenginlikleri bir turistik hizmet olarak değerlendirmeye karar vererek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlamıştır.

Hedeflenen bu katkıya kısa zamanda ulaşılmış ve Peru özellikle İnka İmparatorluğu’ndan kalan miraslarıyla popüler bir turistik nokta halini almıştır. Günümüzde ülkeyi ziyaret ederek İnka İmparatorluğu’nun miraslarını yakından görebilir, ayrıca Peru’nun İspanya Krallığı sömürgesindeyken miras aldığı kültürel zenginlikleri de inceleyebilirsiniz.

Peru Şehir Merkezi

Şehir Merkezi
Şehir Merkezi

Peru’nun merkezi şehri Lima’dır. Ülkenin başkenti olan bu şehir kıyı şeridinde konumlanmıştır. 1535 yılında Pizzaro tarafından kurulan şehrin Peru’nun ekonomisine katkıları büyüktür. Besin, petrol, endüstri gibi birçok alanda şehrin önemli bir ticaret merkezi haline geldiğini söyleyebiliriz.

Peru’nun nüfusunun yaklaşık %35’lik kısmı Lima’da yaşamaktadır. Geçmiş yıllardaki verilere göre şehirde 10 milyona yaklaşan nüfus, günümüzde 12 milyona ulaşmıştır.

Büyük afetler ve depremlerden her seferinde sağ çıkan Lima, küllerinden yeniden doğarak muhteşem güzellikler sunmaya devam etmektedir. Geçmiş dönemlerde dini bir merkez kabul edilmesinden ötürü, Lima’nın Peru tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Costa Bölgesi

Costa Bölgesi
Costa Bölgesi

Peru’nun geleneksel olarak ayrıldığı bölgelerden ilki Costa Bölgesi’dir. Batıda bulunan kurak iklime sahip Costa Bölgesi, kıyı şeridini de içeren bir bölgedir. Bu bölgede Peru’nun başkenti olan Lima da yer alıyor. Ayrıca ülkenin diğer popüler yerleşim yerleri olan Huacho, Pisco, Nazca, Tacna, Piura gibi şehirler de Costa Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır.

Sahil şeridinde alçak dağların yer aldığı bu bölgenin güney kesimde kalan dar vadileri bulunuyor. Bazı okyanusa yakın bölgelerde ise düz topraklara rastlamak mümkündür. Ülkenin genel olarak kural ikliminin yaşandığı Costa Bölgesi’nin yıl boyunca birçok ziyaretçi aldığını söyleyebiliriz.

Bölgede ziyaret edilebilecek önemli noktalardan bazıları Plaza Mayor, Lima Katedrali, San Francisco Manastırı ve Lomas de Lachay’dır.

Sierra (Andean) Bölgesi

Sierra (Andean) Bölgesi
Sierra (Andean) Bölgesi

Sierra veya Andean adıyla anılan bölge, Peru’nun orta kesiminde kalan bir alanı içine almaktadır. Costa Bölgesi’nden daha geniş bir alana yayılan Sierra Bölgesi’nde genellikle birçok zirveye rastlanmaktadır. Bu zirveler çoğu zaman 4.500 metreden daha yüksektir. Bu yüzden birçok dağcı Peru’da Sierra Bölgesi’ni ziyaret etmeyi tercih etmektedir.

Sierra Bölgesi’nin en yüksek zirvesi olan ve 6.768 metre yüksekliğe sahip olan Huascaran Dağı’ndaki ulusal park, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Canlandırıcı bir dağcılık deneyimi yaşamak istiyorsanız, bölgenin bu popüler merkezini ziyaret ederek doğanın güzelliklerine hayran olabilirsiniz.

Sierra Bölgesi’nin bir diğer popüler turistik mekânı, İnka İmparatorluğu’ndan kalan ikonik mekân Machu Picchu’dur. Bölgedeki Cusco kentinden bu tarihi yapıya ulaşabilir ve ziyaret edebilirsiniz. Gün geçtikçe toprağa battığından Machu Picchu’yu yalnızca belli sayıda kişinin ziyaret edebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Amazonia Bölgesi

Amazonia Bölgesi
Amazonia Bölgesi

Peru’daki en geniş bölge olan Amazonia Bölgesi, tropik iklim kuşağının Peru’daki en belirgin noktasıdır diyebiliriz. Geniş ve yoğun ormanlık alanlarıyla Peru’nun beşte üçlük bir alanını kaplamaktadır. And Dağları’nın hemen bitişiğinde konumlanan bu bölgede yoğun tropikal ormanlar yer almaktadır. Bölgenin doğu kesiminde yer alan ormanlık alanlar Selva olarak adlandırılır ve birçok turist burayı ziyaret etmektedir.

Yurimagas, Qndoas ve Iquitos gibi yerleşim yerleri bu bölgede yer almaktadır. Doğayla iç içe bir tatil için Amozania Bölgesi’nin sunduğu doğal güzellikleri keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

Peru’da Hava Durumu

Peru’da Hava Durumu
Peru’da Hava Durumu

Peru’da tropikal iklim kuşağı hüküm sürse de, ülkenin son derece değişken bir hava durumu eğrisini takip ettiğini söyleyebiliriz. Bu değişkenliğin temelinde ise, And Dağları ve okyanus akıntıları olan Humbolt akıntısı ile El Nino akıntısı yer alıyor.

Peru’nun sahil kesimi olan Costa Bölgesi’nde genellikle yazları az yağışın yaşandığı kurak bir iklim görülüyor. Daha doğu kesimde yer alan Sierra Bölgesi’ndeki hava genellikle yıl boyunca kurak ve yağışlı bir yapıya sahiptir. Ülkenin en doğusundaki Amozania Bölgesi’nde ise ekvatoral iklim hâkimdir ve sık sık yağışlar yaşanmaktadır. Ancak ülkenin çoğu zaman sıcak geçen bir iklim kuşağında bulunduğunu ve yılın hemen hemen her zamanında ziyaret edilebileceğini söyleyebiliriz.

Peru’da Kiralık Ev Tavsiyesi

Peru’da Kiralık Ev Tavsiyesi
Peru’da Kiralık Ev Tavsiyesi

Peru’da konaklama imkânları genellikle ülkenin uygun fiyatları sebebiyle oldukça elverişlidir. Hostellerin bulunduğu ülkede öğrenciler ve düşük bütçeli turistler ucuz bir şekilde konaklayabiliyorlar. Ayrıca Lima veya sahil şeridinde yer alan diğer şehirlerde kiralık ev veya odalarda kalmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede tatilinizi de hem konforlu, hem de ekonomik bir şekilde merkezi konumlarda geçirme olanağınız olacaktır. Airbnb ile ilgili yazımızı okumayı unutmayın.

Peru Lüks Oteller

Peru’da lüks bir şekilde konaklama imkânı sunan ve merkezi konumlarda yer alan birçok otel bulabilirsiniz. Lüks konaklama olanaklarını sizlere sunan bazı otelleri bu rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Aranwa Pueblito Encantado del Colca

Aranwa Pueblito Encantado del Colca
Aranwa Pueblito Encantado del Colca

Panoramik manzarası ve lüks dekorasyon anlayışıyla dikkat çeken bu tesis, Peru’nun sahil şeridine yakın olan şehri Arequipa’da konaklama imkânlarını müşterilerine sunmaktadır. İki yüzme havuzu ve spa olanaklarına yer veren tesis, özel otopark hizmetlerini de içeriyor.

Zarif dekorasyonu ve koyu renkli ahşap mobilyalarıyla dizayn edilen klimalı odalar, sizlere konforlu bir tatil geçirtecektir. Odaların balkonlarından görülen eşsiz Peru manzaralarının da keyfini çıkarabilirsiniz. Dilerseniz restoran, bar ve oda servisi gibi olanaklardan da yararlanabilirsiniz. Peru’nun yerel lezzetlerini tadabileceğiniz restoran ve bar günün büyük bir bölümünde hizmete açıktır.

Radisson Resort Paracas

Radisson Resort Paracas
Radisson Resort Paracas

Peru’nun Costa Bölgesi’nde kıyı şeridinde yer alan bir şehir olan Paracas’da konumlanan tesis, sahilde konaklama olanağı sunmaktadır. Zevkli bir şekilde ve modern tarzda döşenen odalar, rahatlığı doyasıya yaşamanızı sağlayacaktır.

Rahat ve konforlu bir tatil için tercih edebileceğiniz tesis fitness merkezi, bar, restoran, ücretsiz otopark, 24 saat açık resepsiyon, oda servisi, ücretsiz Wi-Fi gibi olanakları içeriyor. Ayrıca tesisin açık yüzme havuzunun da keyfini çıkarabilirsiniz.

Aranwa Cusco Butik Hotel

Aranwa Cusco Butik Hotel
Aranwa Cusco Butik Hotel

Sierra Bölgesi’nde bulunan Cusco şehrinde konumlanmış olan tesis, butik otel olarak hizmet vermektedir. Tesisin muhteşem ve göz alıcı iç mekân dekorasyonuyla, ihtişamlı bir tatilin kapılarını aralayabilirsiniz.

Bar, restoran, spa gibi hizmetleri içeren tesisin düzenlediği Cusco şehir turlarına da katılabilirsiniz. Böylelikle Peru’nun bu ender güzelliklere sahip şehrini kişiselleştirilmiş turlar eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Hilton Lima Miraflores

Hilton Lima Miraflores
Hilton Lima Miraflores

Lima’da bulunan Miraflores bölgesinin incilerinden birisi olan tesis, son derece lüks bir tatil geçirmeniz için hizmet veriyor.

Zarif dekorasyonu şık ve modern odaların konuklara sunulmasını sağlamaktadır. Peru’nun kolonyal dekorasyon stilini benimseyen tesiste spa, fitness merkezi, ücretsiz otopark, bar, yüzme havuzu gibi olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Açık bir terasta yer alan restoranda Peru ve Amerikan lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz alakart menüleri deneyebilirsiniz. Denize yakın konumuyla sahile ve parkalara kolay ulaşım sağlamak isteyen konuklar için ideal bir seçim olacaktır.

Casa Andina Premium Cusco

Casa Andina Premium Cusco
Casa Andina Premium Cusco

Cusco şehrinin merkezinde yer alan bir diğer lüks otel seçeneği, Casa Andina Premium Cusco’dur. Limacpampa Meydanı’na yakın konumuyla bu otelin lüks seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Kolonyal tarzındaki dekorasyon, ahşap ağırlıklı olarak dizayn edilen rahat ve konforlu odaları içermektedir. Tesisin gurme restoranında ve barında Peru’nun yerel lezzetlerinin ve spesiyalitelerinin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca tesiste konukların dinlenebilecekleri şömineli bir salon ile okuma odasına da yer veriliyor.

Peru Ucuz Oteller

Peru’da çok daha uygun fiyatlara konaklamayı tercih edenler için, ucuz otelleri listelediğimiz bir rehberimiz bulunuyor. Bu otelleri inceleyebilir ve seyahat edeceğiniz merkezlere göre kararlarınızı kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Casa Andina Premium Piura

Casa Andina Premium Piura
Casa Andina Premium Piura

Konforu ve lüksü uygun fiyatlara bulabileceğiniz Casa Andina Premium Piura, şehirdeki uygun konumu nedeniyle tercih edilebilir. Ana meydana ve Plaza Alışveriş Merkezi’ne yakın konumlanmış olan tesis, birçok yere hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sakin ortamıyla dikkat çeken tesiste açık yüzme havuzu, restoran, bar, bahçe, fitness merkezi ve oda servisi gibi hizmetleri bulabilirsiniz.

Radisson San Isidro Hotel & Suites

Radisson San Isidro Hotel & Suites
Radisson San Isidro Hotel & Suites

Modern ve lüks bir mimariyi tercih eden gezginler, Lima’nın San Isidro bölgesinde bulunan bu tesiste uygun maliyetlerle konaklamayı tercih edebilirler.

Odalarda modern bir dizayna yer veren tesis, bazı süitlerde özel spa küvetini de hizmetlerine eklemektedir. Tesisin genel hizmetleri arasında kuru sauna, spor salonu, yüzme havuzu, restoran ve bar yer alıyor.

Peru mutfağı lezzetlerini deneyebileceğiniz restoranda, ayrıca uluslararası füzyon tarzı yemeklerin de tadına bakabilirsiniz. Otelin günlük olarak açık büfe kahvaltı imkânı bulunmaktadır.

Costa del Sol Trujillo Centro

Costa del Sol Trujillo Centro
Costa del Sol Trujillo Centro

Trujillo şehrinde bulunan tesis, Plaza de Armas ana meydanının son derece elverişli bir konumunda bulunuyor. Chan Chan harabeleri ve diğer turistik mekânları ziyaret etmek için araçla 10 dakika yolculuk yapmanız yeterlidir.

Tesiste özel olanaklara sahip odaların yanı sıra, açık yüzme havuzu, fitness merkezi, ücretsiz otopark, bar ve restoran gibi olanaklara sahip olabiliyorsunuz.

Sonesta Hotel Arequipa

Sonesta Hotel Arequipa
Sonesta Hotel Arequipa

Modern mimariye sahip olan ve Arequipa’da konumlanan tesis, konforlu ve uygun maliyetli otellerden bir diğeridir. Ana meydana yakın konumu sayesinde turistik mekânlara kolay bir erişim sağlayabilirsiniz.

Restoran, ücretsiz otopark, bar, ücretsiz Wi-Fi, fitness merkezi gibi olanaklar tesiste konuklara sunulmaktadır.

Del Pilar Ollantaytambo

Del Pilar Ollantaytambo
Del Pilar Ollantaytambo

Machu Picchu antik harabelerini ziyaret etmek isteyen ve bu nedenle buraya yakın bir konumda konaklamak isteyen gezginler, Del Pilar Ollantaytambo’yu seçebilirler.

Özgün dekorasyonuyla rahat bir şekilde konaklayabileceğiniz tesiste tropikal meyve kahvaltısı, özel otopark, bar, ücretsiz Wi-Fi gibi hizmetler bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here