Prag Alışveriş Rehberi

Prag Alışveriş Rehberi
Prag Alışveriş Rehberi

Prag, Orta Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biridir. Çarpıcı mimarisi ve zengin tarihi, lezzetli birası ve simgesel mekanları ile ünlü Çek başkentinin ziyaretçilerine sunacağı çok şey bulunuyor.

Prag’ı keşfetmek için zamanınızı en iyi şekilde değerlendirdikten sonra alışveriş yapmak oldukça keyifli olacaktır. Seri üretilen magnetlerden eşsiz el sanatlarına kadar her şeyi satan sayısız dükkânda, hediyelik eşya aramanıza nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir.

Mükemmel hatıraları bulmanıza yardımcı olmak için, satın alabileceğiniz en ilginç ve eşsiz Prag hediyelik eşyalarından bazılarına ve bunları nereden satın alabileceğinize dair bir rehber hazırladım. Arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza hediye almayı düşünüyorsanız, önce bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.  Nereden satın alabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunmak için Prag’dan en iyi hediyelik eşyaları seçmenize yardımcı olacağım.

Prag Alışveriş Bölgeleri

Prag Alışveriş Bölgeleri
Prag Alışveriş Bölgeleri

Prag’da çok sayıda alışveriş merkezi vardır. En iyi mağazaların çoğu şehir merkezinde üç caddede bulunuyor: Příkopy , Pařížská ve Národní Trída.

Şehrin en yoğun hediyelik eşya dükkanlarına sahip kısmı, Karlova caddesi boyunca Eski Şehir Meydanı (Staroměstské náměstí) ve her turistin geçtiği Charles Köprüsü (Karlův çoğu) arasındadır. Ancak, buradaki hediyelik eşyaların genellikle özgün olmayan hediyelik eşyalar olduğunu unutmayın.

Her türlü el sanatını satın alabileceğiniz küçük hediyelik eşya dükkanları, şehir merkezinin diğer bölgelerine de dağıtılıyor.

Kafka Müzesi çevresindeki kuyumcuları, antika mağazalarını ve Çek edebiyatını sevenler için geleneksel kitapçıları ziyaret edebilirsiniz.

Prag’dan Hediyelik Eşya Almak

Prag’dan Hediyelik Eşya Almak
Prag’dan Hediyelik Eşya Almak

Günü güzel sokaklarda dolaşıp çarpıcı mimari yapılar arasında geçirdikten sonra, biraz alışveriş yapmanın zamanı geldi! Bu inanılmaz tarihi şehir, birçok geleneksel hediyelik eşya seçeneği sunuyor. Çocuğunuz için geleneksel bir kukla ya da karınız için Bohem takıları olsun, Prag sizi sonsuz hediye fikirleriyle karşılayacak. Bütçenize göre tercih edebileceğiniz çok sayıda hediyelik eşya bulunuyor. Bunlar arasından en çok tercih edilenleri sıraladım.

Kuklalar

Kuklalar
Kuklalar

Prag’dan çocuklar için hediyelik eşyalar arıyorsanız bir kukla almanızı tavsiye ederim. Ayrıca kuklalar Çek tiyatrolarının çoğunda geleneksel bir karakterdir. Başlangıçta kuklalar İtalya’dan seyahat eden aktörlerle gelmiş. Ardından yerel sanatçılar tarafından geliştirilmiş. Bugün bir kukla için fiyat 50 ila 1000 Euro arasında değişebiliyor. 

Prag kuklaları her yerde satılıyor ve boyutları ve fiyatları değişebilir. Satın almak için Eski Kent’teki Charles Köprüsü yakınında bulunan açık pazarı veya şu kukla dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz: Obchod loutkami (Kukla Mağazası), Truhlář Marionety ve Galerie Marionette veya Golden Lane’de Marionette Mağazası.

Kuklalar da temaya göre değişebiliyor. Cadılar ve sihirbazlardan politik figürlere kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Çek Gofretleri

Çek Gofretleri
Çek Gofretleri

Prag ziyaretinizde denemek için lezzetli bir hediyelik eşya arıyorsanız, Çek gofretinden başka bir şeye bakmayın. Çek gofretleri, genellikle lezzetli fındık, vanilya, tarçın ve şeker karışımı ile kaplı bir disk büyüklüğünde çok ince bir çerezdir. İlk olarak 19. yüzyılın ortalarında tanıtıldığından beri gofretin görünümü ve tadı neredeyse hiç değişmemiş.

Bohem Kristali

Bohem Kristali
Bohem Kristali

Çoğu hediyelik eşya dükkanında Bohem kristali bulunuyor. Na Prikope 12’deki Moser, Bohemian kesim cam satan en zarif ama aynı zamanda en pahalı dükkandır. Bir bardak şarap bardağı için 80 € ödemeniz gerekebilir. Kusursuz kristal ve mükemmel kesilmiş tasarımlar… Buradaki fiyatların çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, sıradan hediyelik eşya dükkanları da uygun fiyatlara kristal bardak, kâse ve figürlü tasarımlar satıyor.

Boyalı Paskalya Yumurtaları

Boyalı Paskalya Yumurtaları
Boyalı Paskalya Yumurtaları

Paskalya döneminde Prag’a gelirseniz, “kraslice” denilen geleneksel el boyaması yumurtalarından en az birini almanız gerekir. Bunları, mutlaka görülmesi gereken Paskalya pazarlarının her yerinde bulacaksınız. Boyalı yumurtalar, çocukluk anılarımızın doğal bileşenleridir, çünkü hepimiz istesek de istemesek de onları yapardık. Çek topraklarındaki belirli bölgelere göre değişebilen ayrıntılı tasarımlar ve desenler sergileyen, olası tüm renklerde bu yumurtalardan bulabilirsiniz. Bazen boya yerine balmumu kullanılır. Yaklaşık 1 Euro’ya bu eşyalardan bulabilirsiniz.

Ahşap Oyuncaklar

Ahşap Oyuncaklar
Ahşap Oyuncaklar

Prag’ın ahşap oyuncaklara olan hayranlığını takdir etmek için bir çocuk olmak zorunda değilsiniz. Eski moda arabalardan ve trenlerden hayvanlara kadar ahşap oyuncak bulunuyor. Bunlar el işi hediyelik eşyalara çok uygun fiyatlı bir alternatiftir. Ahşap oyuncaklar birçok hediyelik eşya dükkanında ve ayrıca Prag’ın merkezindeki Havel’s Market gibi hafta sonu pazarlarında mevcuttur.

Kafka Hatıra Eşyası

Kafka Hatıra Eşyası
Kafka Hatıra Eşyası

Franz Kafka, hayatının çoğunu en ünlü kitabı Metamorfoz’u yazdığı Prag’da doğmuş ve burada yaşamış. İlk baskıları, mektupları, günlükleri ve orijinal fotoğrafları içeren birçok sergisini görmek için Kafka Müzesi’ne edebi bir ziyaret yapılmadan Prag’a hiçbir ziyaret tamamlanamaz. Ayrılmadan önce, kitaplarının kopyalarının yanı sıra takvimler, kartpostallar ve Kafka’dan ilham alan bir dizi hediye ve koleksiyon alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanına uğrayın.

Tasarımcı Kıyafetleri

Tasarımcı Kıyafetleri
Tasarımcı Kıyafetleri

Prag’ı bir moda kenti olarak göremiyoruz. Ama gerçekten etkileyici ürünler var. Yerel tasarımcılar tarafından tasarım ve moda pazarları düzenleniyor. Prada, D&G, Tiffany ve benzeri tüm ünlü dükkanların bulunduğu özel bir sokak bulunuyor. Ancak Prag’dan hediyelik eşya olarak yerel bir tasarım arıyorsanız, Prag 7’de Vnitroblock’u ziyaret etmelisiniz.

Kırmızı Lal Taşı

Kırmızı Lal Taşı
Kırmızı Lal Taşı

Biraz pahalı bir hediyelik eşya diyebilirim. Almak zorun değilsiniz elbette. Benim gibi vitrinleri ziyaret edebilirsiniz. Onları seyretmek bile keyif veriyor. Garnet (lal taşı), Çek Cumhuriyeti’nde popüler olan yarı değerli bir kırmızı taştır. Kraliyet mücevheri olarak uzun bir geçmişe sahip olan garnetlerin, bir zamanlar giyenin kederin üstesinden gelmesine ve hayati güç, ruh, neşe duygusu getirmesine yardımcı olduğuna inanılıyormuş.

Bugün, garnetler ateş kırmızısı rengi sayesinde popülerdir. Mevcut 3.500’den fazla tasarımla, bir kolye, bir çift küpe, bilezik veya hatta bütçeniz dahilinde süslü bir kalem bulmak sorun olmaz.

Sahte bir mücevher satın almadığınızdan emin olmak için, Turnov’dan orijinal üreticilerin fabrika çıkışı olan Oldriska’yı ziyaret edin ve orijinallik belgesi isteyin.

Seramik Kupa Bardağı

Seramik Kupa Bardağı
Seramik Kupa Bardağı

Bira severler, Prag’da, metal kapaklı, stein adı verilen klasik, eski moda bir seramik bira bardağı satın alabilirler. Bir dükkânda bulmak kolay değil, ancak bazı barlarda satın alabilirsiniz. Sizin tavsiye edileceğim adres ise “U Medvidku” bardır. Metal bir kapak ile çok hoş seramik bira kupası iyi bir seçim olabilir. Daha iyi bir kupa arıyorsanız antika dükkanlarında harika vintage kupalar bulabilirsiniz.

Çay ve Çay Gereçleri

Çay ve Çay Gereçleri
Çay ve Çay Gereçleri

Birçok turist bu ilginç mekanları ziyaret eder. Prag’daki insanlar çay evlerini çok seviyor. Geleneksel olarak bir fincan çay içmek için oturduğunuz yerlerde, Prag çevresindeki en büyük çayevlerinde paketlenmiş ve gevşek yapraklı çay, seramik ve metal su ısıtıcıları, özel çay süzgeçleri, bardakları ve diğer çay malzemeleri de satmaktadır. Üzerinde čajovny kelimesi bulunan bir işaret arayabilirsiniz.

Prag Pazarları

Prag Pazarları
Prag Pazarları

Ülkemizde de çok yaygın olan ikinci el pazarları burada da bulunuyor. Alışveriş için en sevdiğim yerler buralar oldu. Eve tarihi bir hatıra götürmeyi düşünüyorsanız Prag’ın bit pazarlarında çok sayıda büyük hatıra, ucuz ikinci el eşya hatta Bohem kristalleri bulunuyor.

Prag Bit Pazarı

Prag Bit Pazarı
Prag Bit Pazarı

Bu isimsiz bit pazarı, bulunduğu caddeden dolayı bazen “ U Elektry Market ” olarak bilinir. Avrupa’nın en büyük bit pazarı olarak 50.000 metrekarelik bir alanı kaplar ve büyüklüğünden beklediğiniz kadar karışıktır. Burada organize tezgahlar yoktur. Tüm eşyalar yerlerde, sepetlerde veya zeminde yığılmıştır. Ancak burası U Elektry’nin büyüsünün yattığı yerdir; Bohem cam, porselen, Sovyet dönemi madalyalarının ve hatta burada mücevherler bile bulabilirsiniz. En iyi fırsatlar için erken kalkın. Pazar sabah 6’da açılır ve erkenden insanlar buraya akın eder.

Klementinum Antika Pazarı

Klementinum Antika Pazarı
Klementinum Antika Pazarı

Bu sadece pazar günü açılan bir pazardır. Muhteşem Clementinum kütüphanesinden sadece birkaç adım ötedeki bir avluda yer alan pazar, yerel antika ve vintage ürün satıcıları tarafından kurulan masalardan oluşmaktadır. İkinci el kristalden Sovyet hatıralarına kadar küçük eşyalar ile doludur. Alışveriş yaparken pazarlık memnuniyetle karşılanmaktadır.

Koleksiyoncu Pazarı

Koleksiyoncu Pazarı
Koleksiyoncu Pazarı

Daha kaliteli antikalar ve koleksiyonlar peşindeyseniz koleksiyoncu pazarını ziyaret etmelisiniz. Buštěhrad kasabasında Prag’dan sadece 30 dakika uzaklıkta, otuz yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren bir bit pazarı olan “Koleksiyonerler Pazarı” en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Çekoslovakya ürünleri, porselen eşyalar, ince kristal bardaklardan eski fotoğraf makinelerine kadar çok özel hediyelikler burada bulunur. Savaştan kalan gaz maskeleri, çok sayıda vintage mobilya ve güzel ahşap kuklalar da dahil olmak üzere aradığınız çoğu şeyi bu pazarda bulabilirsiniz. Prag’ta nerede kalınır içeriğimizi incelemeyi unutmayın.

Prag’da Alışveriş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Prag’dan satın alabileceğiniz en iyi şeyler neler?

Prag’dan satın alabileceğiniz iyi şeyler şunlardır:
1. Cam ve kristal ürünler
2. Moda kıyafetler ve aksesuarlar
3. Kitaplar
4. Kozmetik
5. Antika parçalar
6. Kukla

Prag’daki ana alışveriş caddesi hangisidir?

Na Prikope, Prag’ın en popüler alışveriş caddelerinden biridir. Başkent Prag’da pazarlık yapılabilen birçok alışveriş fırsatları sunan mağaza bulunmaktadır. Prag’da havaalanı alışverişi de genellikle uluslararası gezginler tarafından sevilen bir yerdir.

Takı Prag’da ucuz mu?

Ucuz olduğu pek söylenemez, ancak burada nadir ve özel tasarımları diğer Avrupa şehirlerine göre daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Prag’da ucuz hediyelik eşya nereden satın alınır?

Kaprova, Jilska ve Nerudova’daki ucuz hediyelik eşya mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here