Prag Festivalleri

Prag Festivalleri

Avrupa’da tatil yapmak, beni oldukça heyecanlandırıyor. Sonuçta, küçük bir kıtaya sığdırılmış çok fazla kültür ve doğal güzellik bulunuyor. Orada geçireceğiniz zamanın tadını çıkarmanın pek çok yolu bulunuyor. Bunlardan biri de festivallerdir. Gezilerim sırasında, bulunduğum bölgedeki kutlamaları, bayramları hep ilgi ile izlemişimdir. Müzik, sanat ve kültür kutlamaları için gelen birçok gezgini davet ettiği festivaller Avrupa’da oldukça yaygındır. Kültür bakımından birçok etkinliğe ev sahipliği yapan şehirlerden biri de Prag’dır.

Bilindiği gibi canlı ve enerjik bir şehir olan Prag, yıl boyunca geniş bir kitleye hitap eden, kültürel festivaller düzenleyen bir Avrupa kentidir. Prag festivalleri sadece kültürü korumak için sembolik bir jest değil, aynı zamanda yerel halk kutlamaları her yıl bir sonraki seviyeye taşımanın yollarını aramaktır. İşte Prag’da gitmeniz gereken en güzel ve en coşkulu festivallerden bazıları:

Uluslararası Prag Bahar Müzik Festivali

Uluslararası Prag Bahar Müzik Festivali
Uluslararası Prag Bahar Müzik Festivali

Dünyadaki birçok şehirde müzik, vatandaşlarının olumsuzluklara karşı koyduğu, bir topluluğun ruhunu ve duygusunu güçlendirdiği önemli bir kaynak olmuştur. Prag’daki müzik festivalleri, yüzlerce yıldır kentin dokusunun bir parçası olan kültürel orkestra müziğine özel önem veriyor.

Festival, toplumu yeniden inşa etmek ve bir topluluk duygusu aşılamak amacıyla ikinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından 1946’da başlamış. Geçtiğimiz on yıllar boyunca, müzik festivali örnek niteliğindeki çağdaş müzik sergisine dönüşmüş. Baharın gelmesiyle birlikte müziğin her türünü dinleyebiliyorsunuz.

Festival Tarihleri: 7 Mayıs 2020 – 4 Haziran 2020

Çek Bira Festivali

Çek Bira Festivali
Çek Bira Festivali

Çek Cumhuriyeti hakkında konuşurken biradan bahsetmeden olmaz. Dünyada kişi başına en çok bira tüketimi ile tanınan ülkedir. Biranın ucuz maliyeti de olunca Çekler bunun için festival düzenlemiş. Bira içmeyi seviyorsanız tam size göre bir festival. Tonlarca bira servis edildiğini göreceksiniz. Bu etkinlik en iyi Prag festivallerinden biridir. 

Prag’daki tüm festivaller arasında bira festivali turistler arasında en popüler olanıdır. Çünkü sadece Bavyera’da düzenlenen Oktoberfest’e rakip olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından 120 marka bira festivale katılmaktadır.

Festival Tarihleri: 17-21 Haziran 2020

Uluslararası Caz Festivali

Uluslararası Caz Festivali
Uluslararası Caz Festivali

Son on yılda, tüm dünyada cazın yeniden canlandığını gördük. Bu durum birçok yeni dönem Caz grubuyla sonuçlandı ve sanatçılar ön plana çıktı. Dünyanın her yerinde yeni nesil müzik tutkunlarını bu yöne doğru hareket ediyor.

Dünya müziğinin büyük bir kutlaması Prag’daki United Islands Festival (Prag uluslararası Müzik Festivali) sırasında gerçekleşir. Caz müziğinin yanı sıra rock müziği, pop, indie, elektronik, dünya ve halk müziğinin performansları bu festivalde yapılıyor. Ayrıca, bu festivalde ortaya çıkan yeni deneyler ve trendler de var. Prag’ın Kampa, Střelecký ve Slovanský adalarında açık alanda düzenlenen ve ziyaretçiler için ücretsiz olan büyük bir etkinliktir. Ayrıca, açık alanlarla birlikte, program Prag’daki bazı seçilmiş kulüplerde düzenlenmektedir.

Festival Tarihleri: 26-28 Şubat 2020

Bohemian Carnevale (Prag Karnavalı)

Bohemian Carnevale (Prag Karnavalı)
Bohemian Carnevale (Prag Karnavalı)

Muhtemelen şehrin en uzun süren geleneğidir. Kışın son birkaç ayı Bohemian Carnevale ile şehrin sokaklarını canlandırıyorlar. Avrupa çevresinde seyahat eden gezginler, bu karnavalı zengin kültürlerini korumanın bir parçası olarak tanımlıyor. Avrupa’nın birçok şehrinde gerçekleştirilen bir ortaçağ geleneği olarak Prag’da da kutlanıyor. Bu festival de en popüler Prag karnavallarından biridir.

Festivaldeki ana cazibe, her yıl düzenlenen maskeli balo yürüyüşüdür. Geçit töreni Prag Eski Şehir’de başlıyor ve tüm ünlü anıtları, müzeleri ve sanat galerilerini geçiyor. Prag’daki restoranlar da ziyaretçilere şarap tadımı oturumları düzenliyor. Festivalin birkaç günü için özel bir yemek menüsü oluşturarak katkı sağlıyorlar.

Festival Tarihleri: 21 Şubat – 5 Mart 2020

Prag Kış Festivali

Prag Kış Festivali
Prag Kış Festivali

İlk olarak 1972’de başlayan, yılın 1. günü yapılır. Yeni yılı bazı performanslarla karşılayan yıllık bir kutlamadır. Yavaş yavaş Prag’ın en çok beklenen festivallerinden biri haline gelmiş.  Bu festival, ideolojilerinden bağımsız olarak Avrupa’dan gelen gezginlerin Prag’ın zevklerinin tadını çıkardığı etkinlik olmuştur. Festivalde, opera gruplarının, bale dansçılarının ve Bohemya’nın kalbindeki, yüzyılların olağanüstü zengin kültürünü sergileyen klasik müzik sanatçılarının gösterileri yer alıyor.

Festival Tarihleri: 22-28 Şubat 2020

Khamoro

Khamoro
Khamoro

Mayıs ayında Prag sokaklarında yürüyorken gitar, keman ve davulların neşeli ritimlerini duyuyorsanız, bu Khamoro yani Dünya Çingene (Roma) Festivali olarak bilinen, çingene kültürünün renkli kutlamalarına katılmak üzere olduğunuz anlamına gelmelidir.  “Güneş” anlamına gelen Khamoro, Prag’ın meydanlarında ve çeşitli mekanlarda gerçekleşiyor. Müzik ve dans gösterileri yapan, seminerler ve atölye çalışmaları düzenleyen, geleneksel giyim sergileri ve filmleri sergileyen büyük bir etkinliktir.

Festival Tarihleri: 26 Mayıs – 1 Haziran 2020

Corona virüs nedeniyle ertelenebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here