Prag’ta Gezilecek Yerler

prag gezilecek yerler
Prag’ta Gezilecek Yerler

Prag gezilecek yerler dediğimizde akla tarihi mimarisiyle ünlü yapılar, Vlatava Nehri boyunca uzanan göz alıcı şehir manzarası, sanat, müzik ve kültürün iç içe geçtiği “Aşıklar Şehri” geliyor. Altın Şehir olarak da bilinen bu kent, doğu Avrupa’nın tam ortasında yer alıyor ve eski şehir, yeni şehir, küçük mahalle, Yahudi mahallesi ve Prag kalesi olmak üzere 5 ana bölgeden oluşuyor. Her bir adımı fotoğraf karesini andıran bu romantik şehirde görülmesi gereken noktaları sizler için derledik.

Prag otelleri ile ilgili merak ettikleriniz var ise prag nerede kalınır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Meydanı
Eski Şehir Meydanı

11. yüzyıla kadar bir Pazar yeri olarak kullanılan eski şehir meydanı, yönetimin isteğiyle bir merkez haline getirilmiş ve bugünkü konumunu almış. Prag’ın en ikonik simgelerinden Saat Kulesi, Eski Belediye Binası, Barut Kulesi, Tyn Kilisesi gibi birçok tarihi ve önemli bina bu meydanda bulunuyor. Meydan aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor.

Edebi tarihin en unutulmaz yazarlarından Franz Kafka’nın yaklaşık 7 yıl yaşadığı ev olan Dum u Minuty’de bu meydanda bulunuyor ve müze haline getirildiğinden ziyaret edilebiliyor.

Bir dipnot ekleyelim. Nazım Hikmet’in Prag’ta yaşarken sıklıkla geldiği Slavia Kafe’ye gidip Prag’ın yöresel lezzetlerinden dondurmalı bir tatlı olan Trdelnik’i denemenizi öneririz.

Eski Belediye Sarayı

Eski Belediye Sarayı

Çek Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla Kadife Devrim’de bir sembol haline gelen belediye sarayının yapımına ise 1338 yılında başlanmış. Binanın günümüzdeki halini alması ise ek yapıların ve şapelin inşaasıyla birlikte 1900’leri buluyor. Belediye Sarayının ve Eski Meydanın en bilinen yapılarından olan Saat Kulesi ise 14. yüzyılda eklenmiş.

Saat Kulesi & Barut Kulesi

Saat Kulesi & Barut Kulesi
Saat Kulesi & Barut Kulesi

1410’da yapılan ve saati 1572’de eklenen Saat Kulesi ise turistler için Prag’ın en ziyaret edilmesi gereken noktalarından biri. Her saat başında çalan ay ve güneş saatleri ile altın horozun etrafında dönen dini kişilerin figürleri ise bu saati can alıcı kılan detaylardan. Efsaneye göre her saat başında ortaya çıkan bu dini figürler ölümü, aç gözlülüğü, kibri ve eğlenceyi sembolize ediyor. Ayrıca ay ve güneş saatlerinin içerisinde de burçları gösteren bir bölüm bulunuyor.

Yine Prag’ın bir diğer ikonik simgesi olan Barut Kulesi ise Kraliyet Sarayı’na uzanan Kral Yolu’nun başlangıcını oluşturuyor. 15. yüzyıldan kalma bu yapı döneminde top yuvası ve mühimmat deposu olarak kullanılmış.

Her iki kulenin de en üstünde bir gözlem alanı bulunuyor. Prag’ı yukarıdan görmek isteyenlere tavsiyemiz biletlerini internetten satın alıp sıra beklemeden geçiş yapmanız.

Karel Köprüsü

Karel Köprüsü
Karel Köprüsü

Karl veya Charles Köprüsü olarak da bilinen 516 metre uzunluğundaki Karel Köprüsü için Avrupa’nın dini köprüsü desek yeridir. IV. Charles’ın emriyle 1400’lü yılların başlarında Fransız bir mimara yaptırılan köprü Prag Kalesinden Eski Şehre inmenin en kolay yolu. Burada yürümek oldukça enteresan çünkü bizleri yol boyunca 30 din insanına adanmış çeşitli heykel ve figürler bekliyor. Tabii bu dini figürlerle birlikte gelen efsaneler, inanışlar ve dilek paraları da cabası. Köprüde bulunan bu dini sembollerin amacının Eski Şehirde yaşayan insanları ibadet etmeye yönlendirmek olduğunu da belirtelim.

Vaclav Meydanı

Vaclav Meydanı
Vaclav Meydanı

Wenceslas Meydanı olarak da bilinen ve Prag’ın iki ana meydanından biri olan Vaclav, yeni şehrin merkezinde yer alıyor. Günümüzde birçok restoran ve mağazanın bulunduğu meydan aynı zamanda bir konser ve etkinlik alanı. Ulusal Müze, Fransisken Bahçeleri gibi ziyaret edilmesi gerekilen birçok yer de Vaclav Meydanı’nın etrafına konumlanmış durumda.

Dans Eden Bina

Dans Eden Bina
Dans Eden Bina

1945 yılında hava bombardımanı sonrası boş kalan araziye inşa edilen binanın yapımına 1992 yılında başlanmış ve 1996’da tamamlanmış. Binanın yapımı aslında bölgedeki yerel halk tarafından kabul görmemiş olsa da turistlerin gözdesi halini almış. Tasarımında ise cam kısım kadını ve yanı ise erkeği temsil ediyor.

Ulusal Tiyatro Binası

Ulusal Tiyatro Binası
Ulusal Tiyatro Binası

Avrupa’da sanatın en güzel tasvir edildiği yapılardan olan Ulusal Tiyatro Binası 1830’larda yapılmış ancak çıkan büyük yangının ardından onarımına 1860’lı yıllarda başlanmış. Özellikle birçok opera ve bale gösterimlerinin yapıldığı bu tarihi binada bir sanatın içinde olduğunuzu hissetmemek mümkün değil. Tiyatro Binasının dışında bulunan renkli kafeler ve parklar da bu bölgeden çıkmamamız için yetiyor da artıyor bile

Prag Kalesi & Aziz Vitus Katedrali

Prag Kalesi & Aziz Vitus Katedrali
Prag Kalesi & Aziz Vitus Katedrali

Bohemya Krallığı ve Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olan Prag Kalesi ortasındaki yemyeşil vadisi, Aziz Vitus Katedrali, Vlasim Şapeli, Vaclav Şapeli, Kraliyet Bahçeleri, Altın Tol ve daha birçok ek binası ile Prag’ın en önemli tarihi yapılarının başında geliyor. 45 hektarlık bir alana kurulmuş olan kale 9. yüzyıldan itibaren günümüze yönetim merkezi olarak kullanılmış.

Kalenin içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali ise neo-gotik ve barok mimarisi ile günümüzde de dünyanın en büyük beşinci katedrali olma unvanına sahip.

Josefov

Josefov
Josefov

Eski bir Yahudi mahallesi olan Josefov aslında 13. yüzyıldan itibaren yerleşim yeri olarak kullanılmış. 19. yüzyılın başlarında yapılan imar çalışmalarında çoğunluğu yıkılan bölgede günümüzde Yahudi topluluğuna ait yalnızca birkaç yerleşim kalabilmiş. Binlerce kişinin yattığı bilinen Yahudi mezarlığı, Bohemyalı Azize Agnes Manastırı ve Avrupa’nın en eski aktif sinagogu olan Old New Synagogue’unu gezip bölgenin 500 yıllık tarihinden izler bulabilirsiniz.

Prag Belediye Sarayı

Prag Belediye Sarayı
Prag Belediye Sarayı

1906 yılında yapımına başlanıp art nouveau stiliyle yapımı 1912 yılında yapımı tamamlanan Belediye Sarayı, bizce renkli mimarisi ile Avrupa’da Balkanların ruhunu yansıtıyor. Birçok önemli olaya ev sahipliği yapmış olan bu binada Çekoslavakya’nın kuruluşu ilan edilmiş. Binanın içerisinde bulunan ve Çek Cumhuriyeti’nin en büyük konser salonu olan Smentana da görülmesi gereken noktalardan.

Ulusal Müze

Ulusal Müze
Ulusal Müze

Yeni şehrin içerinde konumlanmış olan Ulusal Müze, neo-rönesans tarzında 1890 yılında yapılmış. Ulusal uyanışın ikonik eserlerine ev sahipliği yapan müzede ülkenin tarihi ve kültürel yapısı ile ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz.

Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi
Tyn Kilisesi

Eski şehir meydanının içerisinde yer alan Tyn Kilisesi gotik ve barok tarzlardaki mimarisi ile şehrin en önemli kiliselerinden. Kilisenin 80 metre yüksekliğindeki kulelerinden biri Havva’yı diğeri ise Adem’i temsil ediyor. Ayrıca kilisenin içerisinde bulunan piyanonun da Prag’ın en eski dini müzik aleti olduğu biliniyor.

Lennon Duvarı

Lennon Duvarı
Lennon Duvarı

Müzik dünyasının unutulmazlarından Beatles grubunun solisti John Lennon’un öldürülmesinden sonra hayranları bir duvara portesini çiziyor. Dönemde hakim olan siyasi gerilim ve komünist rejim polisin bu grafitileri temizlemesi ve hayranlarının tekrardan çizmesi ile devam eden kısır bir döngü halini alıyor. Ve duvar günümüzde şehrin en popüler noktalarından biri haline geliyor.

Petrin Tepesi

Petrin Tepesi
Petrin Tepesi

Prag’ı uzaktan sevmenin en güzel yolu şehre kuşbakışı göz atmanızı sağlayacak olan Petrin Tepesi. Yüzyıllardır üzüm bağlarının bulunduğu Petrin Tepesi aynı zamanda her 1 Mayıs’ta Pagan kutlamalarına da ev sahipliği yapıyor. Hiçbir fabrikanın bulunmadığı bu tepe önceden bağ olarak kullanılırken 1825 yılında halka açılmış. Günümüzde Strahov Stadyumu, Açlık Duvarı, Aynalar Labirenti, Aziz Laurentius Kilisesi ve daha birçok tarihi yapının bulunduğu seyir tepesinde ayrıca 60 metre yüksekliğinde bir gözlem kulesi de bulunuyor. Şehrin büyüleyici manzarasını farklı bir açıdan görmek isteyenlerin füniküler ile Petrin Tepesi’ne gelip 299 basamaklı bir spiral merdiveni çıkması gerektiğini de ekleyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here