Yenice’de Nerede Kalınır?

Yenice’de Nerede Kalınır?
Yenice’de Nerede Kalınır?

Karabük’e bağlı Yenice ilçesi, yemyeşil ormanları ile turizme açılmaya başladı. Karabük merkeze 33 km uzaklıkta bulunan Yenice, şehrin en batısındaki küçük bir ilçedir. Büyük bir bölümü ormanlarla kaplı olan Yenice, coğrafi özellikleri ve iklimi bakımından tipik Karadeniz özelliğini gösterir. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada daha çok ilgi gören doğa turizmi bu bölgede faaliyet göstermeye başlamıştır. Yenice ilçesi de meşhur ormanlarıyla bu durumdan yararlanmaya başlamıştır. Karabük il sınırları içerisinde yıllardır turizmin öncülüğünü yapan Safranbolu, bölgenin en tanınmış turizm merkezi olması ile birlikte Yenice uzun süre fark edilmemiştir. Ancak insanların alternatif turizm arayışları sonucunda fark edilen Yenice Ormanları giderek artan ziyaretçi sayısı ile dikkat çekmeye başlamıştır. Yenice’de konaklama sırasında gezebileceğiniz doğa harikası bölgeler yer almaktadır. Ziyaret etmeniz gereken yerler arasında Yenice Ormanları, Sorgun Yaylası, Şeker Kanyonu, Çitdere Tabiat Koruma Alanı bulunmaktadır. 

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları
Yenice Ormanları

Karabük şehir merkezine yaklaşık 35 kilometre, Yenice’ye ise 5 kilometre mesafede bulunan doğa harikası Yenice Ormanları 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından korunması ve acil önlem alınması gereken 100 Avrupa Ormanı arasında yer almıştır. Dünyada ender bulunan ağaç türleri ve biyolojik çeşitlilik sebebi ile korunma ihtiyacının olduğu belirtilmiştir. Doğal yaşam alanı olan Yenice Ormanları’nda birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Yabani hayvanlar arasında dağ horozu, vaşak, sincap, ala karga, porsuk, geyik, kurt, çakal, su samuru, ayı, atmaca gibi türler bölgede yaşamını devam ettirmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altında tutulan bölgede en önemli yerlerden biri anıt ağaçları ile meşhur Arboretum alandır. Yaklaşık 30 metreye ulaşan Istranca meşesi, karaağaç, Kafkas ıhlamuru, akçaağaç bu bölgede yoğun olarak görülmektedir. Daha önceden bölgeye ulaşım oldukça zahmetli iken sonradan yapılan 16 tünel, bir nebze olsun durumu kolaylaştırmıştır. Yenice ormanlarına en yakın havaalanı 90 kilometre mesafede Çaycuma’da bulunmaktadır. Yaz aylarında sıcaktan bunalanların, bol oksijenli orman havasını solumak isteyenlerin, yeşillikler içinde kamp severlerin tercih edebileceği bir bölgedir. 

Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu
Şeker Kanyonu

Yenice ile Karabük yolu üzerinde bulunan Şeker Kanyonu ilçe merkezine 5 kilometre, Karabük iline ise 45 kilometre mesafededir. Uzunluğu yaklaşık 6,5 kilometre olan Şeker Kanyonu, doğa turizmini sevenlerin, kamp yapmak isteyenlerin ve oksijen deposunda tatil yapma düşüncesi olanların sıkça ziyaret ettiği bir doğa harikasıdır. Kanyonun yüksekliği 100 ile 250 metre arasında değişmektedir. Trekking, bisiklet turu, çadırlı kamp, kaya tırmanışı, dağcılık, rafting gibi aktivitelere elverişli bir kanyondur. Yaklaşık 2,5 kilometrelik kısmını aracınızla gezebiliyorsunuz. Geriye kalan 4 kilometrelik bölümü ise ancak yürüyüş ile gerçekleşebiliyor. Bölgede konaklamak sadece çadır kampları ile sağlanabildiğinden buraya gelmeden önce hazırlıklı olmanız gerekir. Ziyaretçiler tarafından her ne kadar yeterli görülmese de kanyona yakın bir bölgede özel bir lokanta yemek servisi yapıyor.

Eğriova Göleti

Eğriova Göleti
Eğriova Göleti

Batı Karadeniz’in en yüksek bölgesi olan Keltepe mevkiinde bulunan bir gölettir. Derinliği 7 metreyi bulan gölün uzunluğu yaklaşık 1 kilometredir. Toplu taşıma araçlarının uğramadığı bölgeye ancak kendi aracınızla ulaşabiliyorsunuz. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan uzaklaşmak doğa ile baş başa kalmak ve çadır kurup, balık tutmak isteyenler için ideal bir bölgedir. Ayrıca tüm renk tonlarının bulunduğu bu bölge, fotoğraf tutkunlarının, yürüyüş severlerin oldukça ilgisini çekecek, yeşillikler arasında kalmış bir doğa harikasıdır.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Çitdere Tabiat Koruma Alanı
Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Yenice ilçesi sınırlarında bulunan Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Karabük şehir merkezine 45 kilometre ilçe merkezine ise 15 kilometre mesafededir. Farklı türde orman ağaçlarının bulunduğu, her mevsim ayrı bir manzaranın görüldüğü tabiat harikası bir bölgedir. Yürüyüş ve gezi organizasyonlarının son dönemde arttığı Çitdere Tabiat Koruma Alanı birçok yabani hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada eşine az rastlanan Istranca meşesi ile birlikte 33 farklı ağaç türü bu ormanlarda yaygın bir şekilde görülmektedir. 

Sorgun Yaylası

Sorgun Yaylası
Sorgun Yaylası

Yenice ilçesinde 1600 metre yüksekliğinde bulunan Sorgun Yaylası, yaz aylarının vazgeçilmez kamp alanlarından birisidir. Sorgun Yaylası, Yenice Ormanları içerisinde bulunan yemyeşil manzarası ile insanları mest ediyor. Oksijen deposu olan bu bölge, trekking, piknik ve kamp için elverişli bir doğa parçasıdır. Sorgun Yaylası, Yenice’ye 28 kilometre, Karacaağaç Köyü’ne ise yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Fotoğraf tutkunları içinde ilkbaharda yeşilin, sonbaharda kahverengi tonlarının bulunduğu birçok kompozisyon görülmektedir. Bölgede kamp yapmayı seçerseniz, yaylada hayvanlarını otlatan köylülerden süt ve ekmek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Yenice Ormanlarında Konaklama

Yenice Ormanlarında Konaklama
Yenice Ormanlarında Konaklama

Doğa severler için oldukça elverişli bir tatil bölgesi olan Yenice Ormanları özellikle çadır kampı için oldukça müsait durumdadır. Bölgede kamp kurulabilecek birçok alan bulunmaktadır. Yenice Ormanları’nda konaklamanın yanı sıra yürüyüş ve bisiklet turu yapabileceğiniz müsait güzergahlar bulunuyor. Bisiklet turu için 7, yürüyüş için 15 güzergâh rotası mevcuttur. Bölgede en çok bilinen kamp alanları Şeker Kanyonu, Kent Ormanı, Sorgun Yaylası, Eğriova Göleti’dir. Burada kaldığınız müddet içerisinde yapabileceğiniz diğer aktiviteler, dağ tırmanışı, rafting, fotoğraf çekimi gibi etkinliklerdir. Kamp alanları dışında konaklama için başka alternatif bulunmaması sebebiyle Yenice ilçe merkezine yakın bölgelerde bulunan otel ve pansiyonlar tercih edilebilir. 

Ayrıca airbnb nedir yazımızdan ev kiralamak için yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Yenice Konaklama Tesisleri

Ihlamur Teras

Ihlamur Teras
Ihlamur Teras

Biyolojik yapısı ve doğal güzelliği ile doğa turizmi için önemli bir destinasyon olan Yenice Ormanları’nda giderek artan ziyaretçilerin konaklama ihtiyacını karşılayabilmek için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 29 adet bungalov ev, cafe, restoran, konferans salonu inşa edilmiştir. Tesiste yangın sistemi, ses sistemi, güvenlik ağı, internet ve televizyon misafirlerin hizmetine sunulmuştur. Yenice Belediyesi tarafından 2018 yılında hizmete başlayan 70.000 metrekarelik alan içerisinde faaliyet gösteren Ihlamur Seyir Terası misafirlerine ev sahipliği yapıyor. Bungalov evlerde oturma grubu, tek veya çift kişilik yatak, çalışma masası, banyo, tuvalet bulunmaktadır. Tesiste yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz restoran bölümü yer almaktadır. Burada pide, lahmacun, ızgara çeşitleri gibi menüleri bulmanız mümkündür. Geniş bir alana kurulmuş olan Ihlamur Seyir Teras’ta konaklamanın yanı sıra yürüyüş parkurları ve oturma alanları yer almaktadır. Yenice ormanları içerisinde çadır kampı haricinde uygun fiyatlı bir konaklama tesisi arıyorsanız Yenice Ihlamur Seyir Teras’ı tercih edebilirsiniz. 

Albergo Butik Otel

Albergo Butik Otel
Albergo Butik Otel

Muhteşem doğa manzarası içerisinde yaylaları, kanyonları, vadileri ve göletleri ile meşhur Yenice ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi ahşap bir evin restore edilmesiyle hizmete geçen 3 katlı tesis 12 odada misafirlerini ağırlamaktadır. Yenice ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta, İncebacaklar Köyü’nde bulunan Albergo Butik Otel, yeşilin tam ortasında Batı Karadeniz’in tüm güzelliklerini barındıran muhteşem Şeker Irmak’ı vadisine bakan bir konumda hizmet vermektedir. Gün içerisinde orman yürüyüşü, fotoğraf çekimi, bisiklet turu gibi etkinlikler yaparken, akşam saatlerinde terasa çıkıp çayınızı yudumlayabilirsiniz. Sabahları otelin bahçesinden topladığınız taze ürünlerle kahvaltı yapabilir, gün içerisinde yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Tesiste odalar iki yataklı olarak dizayn edilmiş ancak ihtiyaç halinde ek yatak yerleştirilebiliyor. Otelin bütün odalarında banyo, 24 saat sıcak su, şömine, televizyon ve internet bulunmaktadır. Tesiste isteyen misafirler için bisiklet kiralama hizmeti verilmektedir. Otel, turizm merkezi Safranbolu’ya 30 kilometre, Yörük Köyü’ne 35 kilometre, Bartın ve Amasra’ya ise 60 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bulunan, kendine has renkleri, akarsuları, şelaleleri, göletleri ve anıt ağaçları ile meşhur Yenice ormanları yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek bir doğa harikasıdır. Balta girmemiş, insan eli değmemiş yapısı ile çok sayıda aktivite yapabileceğiniz bir turizm bölgesidir. Birçok ağaç türünü içerisinde barındırması sebebiyle 100 sıcak orman alanı listesine eklenen Yenice Ormanları, foto safari, yamaç paraşütü, kaya tırmanışı, ATV sürüşü gibi etkinliklere müsait durumdadır. İster karavan isterseniz çadır kurup günlerce konaklama yapabilirsiniz. Otel yönünden fazla alternatif olmasa da bungalov evler ve civardaki tesisler konaklama hizmeti vermektedir. 

✅Yenice’ye ne zaman gidilir?

Karadeniz ikliminin görüldüğü Yenice’ye gitmek için yılın her dönemi uygundur. Burada önemli olan yapmış olduğunuz planlamadır. Doğa turizmi için tercih edilen Yenice’ye sıcaklardan bunaldınız için gitmek istiyorsanız yaz aylarını, fotoğraf, yürüyüş gibi etkinlikleri düşünüyorsanız ilkbahar ve sonbaharı tercih edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:
Yenice Ormanlarında Konaklama
Yenice Konaklama Tesisleri
Safranbolu’da Nerede Kalınır?
Yedigöller’de Nerede Kalınır?
 

✅Konaklamak için en çok tavsiye edilen bölgeler hangileridir?

Yenice’de konaklamak için çok fazla alternatifiniz bulunmuyor. Ya ilçe merkezinde ya da Yenice ormanlarında bulunan kamp alanlarını tercih edebiliyorsunuz. Yenice Ormanları’nda kamp yapabileceğiniz en uygun alanlar Şeker Kanyonu, Kent Ormanı, Sorgun Yaylası ve Eğriova Göleti’dir.
İlginizi Çekebilir:
Yenice Ormanlarında Konaklama
Yenice Konaklama Tesisleri
Safranbolu’da Nerede Kalınır?
Yedigöller’de Nerede Kalınır?

✅Manzarası en iyi oteller hangileridir?

Fazla konaklama tesisi bulunmayan Yenice’de dağın tepesine kurulmuş en manzaralı tesis Ihlamur Seyir Terası’dır. Bunun haricinde yine doğa manzarasının güzel olduğu Albergo Butik Otel tercih edilebilir.
İlginizi Çekebilir:
Yenice Ormanlarında Konaklama
Yenice Konaklama Tesisleri
Safranbolu’da Nerede Kalınır?
Yedigöller’de Nerede Kalınır?

✅Yenice’ye nasıl gidilir?

Küçük bir ilçe olmasına rağmen Yenice’ye ulaşmak için birkaç alternatifiniz bulunuyor. Ankara-Zonguldak tren hattı üzerinde bulunması sebebiyle demiryolu ulaşımını kullanabilirsiniz. Karayolu ile Yenice’ye ulaşmak isteyenler Karabük üzerinden yaklaşık yarım saatte ilçeye gidebilir. Ayrıca Yenice’ye 45 kilometre uzaklıktaki Çaycuma ilçesinde özel küçük uçaklar için mini bir havaalanı bulunmaktadır.
İlginizi Çekebilir:
Yenice Ormanlarında Konaklama
Yenice Konaklama Tesisleri
Safranbolu’da Nerede Kalınır?
Yedigöller’de Nerede Kalınır?

✅Yenice gecelik otel fiyatları ne kadardır?

Lüks otellerin olmadığı Yenice bölgesinde çok uygun fiyatlara konaklama imkanı bulabilirsiniz. Sınırlı sayıdaki tesislerin gecelik ücreti 100 ile 200 TL arasında değişmektedir. Çadır kampı düşünüyorsanız çok daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:
Yenice Ormanlarında Konaklama
Yenice Konaklama Tesisleri
Safranbolu’da Nerede Kalınır?
Yedigöller’de Nerede Kalınır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here