Zürih Card Nedir?

Zürih Card Nedir?
Zürih Card Nedir?

Bir gezi sırasında indirimlerden yararlanmak en keyif aldığım konulardan birisi. Hele de ücretsiz girişlere bayılıyorum. Aksi halde her müzeye ücret ödemek veya pahalı gelip girememek çok canımı sıkıyor.

Zürih gezisi sırasında Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi burada da şehir kartlarından aldım. Birçok avantajı bulunuyor. Hem toplu taşıma araçlarında hem de müzelerde kullanabiliyorsunuz. Yazımın devamında “Zürih Card Nedir” sorusunun cevabını tüm yönleriyle anlatacağım.

Zürih Card Avantajları

Zürih Card Avantajları
Zürih Card Avantajları


Zürih kart şehir gezisi sırasında çok işinize yarayacaktır. Zaten kartı alırken satış elemanları avantajlarından kısaca bahsediyor. Kalacağınız süreye göre kartı alabiliyorsunuz. Ciddi anlamda tasarruf edeceğinizi söyleyebilirim. Ben Zürih’e ayak basar basmaz havalimanından biletimi aldım. Çünkü bilet havalimanı ve şehir merkezi arasında da geçerli. Zürih kartla ilgili biraz daha detaylı bilgi vermek için şunları söyleyebilirim:


Prensibi çok basittir. Bir Zürich Card satın aldığınızda; ulaşım, ziyaret, yeme-içme, hediyelik eşyalar ve daha fazlası için tasarruf edersiniz. Zürich Card 24 veya 72 saatlik seçeneklere sahiptir ve 6-16 yaş arası çocuklar için indirimli olarak mevcuttur.

Zürich Card ile Zürih’in güzel manzaralarını keşfederken, harika avantajlar ve indirimler elde edebilirsiniz. Tramvaylar, otobüsler, trenler ve tekneler ile ücretsiz yolculuğun keyfini sürebilirsiniz. Kartınız aynı zamanda Zürih ve çevresindeki teleferikler için de geçerlidir. Şehirdeki müzelerin çoğuna ücretsiz giriş yapabilir ve Zürih’teki özel restoranlarda kullanabilirsiniz. Şehirdeki 16 geleneksel ve popüler mağazada %10 indirimden yararlanacaksınız. Zürich Tourism tarafından sunulan hediyelik eşyalar ve şehir merkezi turlarında tasarruf edeceksiniz.                                

Zürih Card Nereden Alınır?

Zürih Card Nereden Alınır?
Zürih Card Nereden Alınır?

Zürih Havaalanı

Doğrudan Zürih Havaalanı’nda bir Zürih Kartı satın almanızı tavsiye ederim. Şehir çevresinde toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat imkânı sunmakta, böylece havaalanından şehir merkezine yolculukta kullanmaya başlayabilirsiniz. Her iki geliş salonunda, 1 ve 2 numaralı switzerlandinfo masasında bulabilirsiniz. Siyah bir arka plan üzerinde beyaz ve kırmızı harflerle dikkat çekiyor. Sabah 5.45 ile akşam 11.30 arasında satışlar yapılıyor.

Zürih Ana İstasyonu (şehir merkezinde)

Turist Bilgi personeli Zürih ana istasyonundaki ziyaretçileri karşılıyor. Zürih kartının sizin için sağladığı tüm avantajlar hakkında bilgi veriyor. Çünkü şehir kartı sadece toplu taşıma için bir bilet değil, aynı zamanda birçok başka avantaj da sunuyor. Örneğin, Zürih Kartı ile ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz sergiler veya Zürih Kartı ile indirim alacağınız restoranlar bulunuyor.

Diğer Satış Ofisleri

Ayrıca, Zürih Kartını Zürih’teki herhangi bir yerden istediğiniz zaman satın alabilirsiniz: İsviçre Federal Demiryolları’nın (SBB) ve Zürih Ulaşım Birliği’nin (ZVV) tüm bilet makinelerinde, bir düğmeye basarak pratik şehir kartının sahibi olabilirsiniz.

İnternet Satışı

Eğer Zürih’te vaktiniz çok ise internet üzerinden satın alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. ZVV bilet uygulaması, SBB bilet mağazası, SBB Mobil Uygulaması sayesinde online sipariş verilebiliyor.

Zürih Card Nerelerde Geçerlidir?

Zürih Card Nerelerde Geçerlidir?
Zürih Card Nerelerde Geçerlidir?

Zürih Kartı ile şehir kaşifleri Zürih’in tüm çeşitliliğinin tadını çıkarabilir, zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Zürih kartı 24 veya 72 saat boyunca aşağıdakilere izin veriyor:

 • Zürih şehrinde ve çevresinde tramvaylar, trenler, otobüsler, tekneler, demiryolları ile ücretsiz ikinci sınıf seyahat. 
 • Transfer Havaalanı- Şehir
 • Kısa tekne turları ve Limmat nehir gezisi
 • Gezi turları- Uetliberg
 • Zürih müzelerinin çoğunda ücretsiz giriş veya indirim, örneğin:
 • Landesmuseum
 • Kunsthaus Zürich
 • Rietberg Müzesi
 • Haus Konstruktiv Müzesi
 • FIFA Dünya Futbol Müzesi
 • Zürih Eski Kent Yürüyüş Turu’nda %50 indirim
 • Seçkin Zürih mağazalarında %10-20 indirim
 • Bazı restoranlarda mutfak sürprizleri
 • Çeşitli gece kulüplerine ücretsiz giriş

Zürih Kart Fiyatları

Fiyatlar İsviçre Frangı üzerinden belirleniyor.

24 saat Zürih Kartı:
Yetişkinler 27 CHF / Çocuklar (6 – 16 yaş arası) 19 CHF

Zürih Kartı 72 saat:
Yetişkinler 53 CHF / Çocuklar (6 – 16 yaş arası) 37 CHF

Zürih kartı Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Zürich Card, kullanımdan önce bir bilet makinesinde veya turuncu renkli bir onay makinesinde etkinleştiriliyor. Bu andan itibaren aldığınız süreye göre Zürich Card 24 veya 72 saat boyunca geçerli oluyor. Geçerli olduğu bölgeler: 110, 111, 121, 140, 150, 154, 155.
 • Zürich Card, gece seyahatlerinde geçerli değildir. Bu hizmet bir bilet makinesinden veya gece ücreti aplikasyonu aracılığıyla ayrı olarak satın alınmalıdır
 • Geçerli alanın dışında yapılan yolculuklar için ayrı biletler satın alınmalıdır. 4 bölge için birbiriyle bağlantılı olan bir biletle birlikte, Zürich Card tüm ZVV bölgelerinde geçerlidir.
 • Ulaşım seçeneğini 1. sınıfa yükseltmek için ek bir ücret ödenmelidir.

Zürih’te nerede kalınır içeriğimizi incelemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here