Zürih Festivalleri

Zürih Festivalleri
Zürih Festivalleri

Zürih festivalleri hep ilgimi çekmiştir. Yıl içerisinde farklı aylarda birçok festival olduğunu duydum. Son yaptığım Zürih gezisi temmuz içerisinde olduğu için çok şanslıydım çünkü en büyük festivale katılma imkânı buldum. Zürih karnavalı benim için büyük bir sürpriz oldu. Elbette bu karnavalla başlayacağım. Detaylarını ve diğer etkinlikleri makalemin devamında bulacaksınız.

Zürih Karnavalı

Zürih Karnavalı
Zürih Karnavalı

Gezi programımı bu festivale göre düzenlemediğimi başta söylemeliyim. Az önce dediğim gibi benim için bu karnaval sürpriz oldu. Her üç yılda bir düzenleniyormuş. Şehir merkezi üç gün boyunca büyük bir parti ve festival alanına dönüşüyor. Yüzlerce yiyecek tezgâhı, geçici restoranlar, düzinelerce sahne ve açık hava disko barları, yüz binlerce ziyaretçiyi İsviçre’nin en büyük şehir festivaline çekiyor. Züri Fäscht, tüm nesiller için eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Festival alanı, Zürichhorn’dan Mythenquai’ye kadar şehrin her yerine yayılıyor. Trapez sanatçıları ve nehirde akrobatik dalış, eğlenceli geziler ve çok daha fazlasını görebiliyorsunuz. Gölde ayrıca cuma ve cumartesi geceleri yapılan müzikal havai fişek gösterisi Züri Fäscht’in en önemli olaylarından biridir.

Genel olarak, büyük kalabalıktan kaçınmak için öğleden sonra festivalde gezintiye çıkmanızı öneririm. Lindenhof bölgesinde diğer alanlardan biraz daha sessiz geçiyor. Eğer çoşku dolu bir ortam arıyorsanız Limmatquai’ye gitmelisiniz. Etkinlikler sabahlara kadar devam ediyor. 

Caliente

Caliente
Caliente

Zürih şehrinde egzotik bir hava mı arıyorsunuz? Cevabı elbette Caliente olur! Bu canlı, eğlenceli ve festival 23 yıldır yerli halk ve yabancılar arasında her zaman favori olmuş. Karayipler ve Latin müziğinde dansın ve hareketli ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Empanada’lardan pazar tezgahlarında nefis ceviche’ye kadar en lezzetli Güney Amerika yemeklerini festival sırasında hizmete sunuluyor.

Kentsel Bisiklet Festivali

Kentsel Bisiklet Festivali
Kentsel Bisiklet Festivali

Zürih şehrinde her zaman bir çeşit yenilikçi fuar vardır. Urban Velo Expo şüphesiz bunlardan biri. Bisiklet kültürünün ve modern hareketliliğin vurgulandığı Kentsel Bisiklet Festivali’ni kutlamak için bisiklet ve açık hava meraklıları ile bir araya geliyor. Sanal kentsel döngü alanlarından Urban Cyclocross yarış pistine ve sokak yemeği stantlarına kadar meraklılar için birçok ilginç şey var. Bisikletle ilgili sayısız yarışmalar düzenleniyor. 

Zürih Bahar Şenliği

Zürih Bahar Şenliği
Zürih Bahar Şenliği

Zürih’te geleneksel festivali deneyimlemeye gelince, Bahar Şenliği veya Sechseläuten (yerli halkın dediği gibi) kesinlikle en üst sırada yer alır. Bunun nedenleri çoktur. Ancak bu festivalin temeli, bölgedeki sert kışlara veda etmek ve baharı karşılamaktır. 16. yüzyıldan beri, dev Grossmünster çanı, baharın gelişini duyurmak için öğleden sonra altıda tam olarak çalar ve bu gelenek hala devam etmektedir. Tabii bu duyuru ile yerliler ve ziyaretçiler sokakta yaklaşık 2000 çocuğun tarihi kıyafetler giydiği Çocuk Geçit Töreni gibi çok sayıda geçit törenini karşılar. Ayrıca yaklaşık 3500 lonca üyesi, atlar ve müzik topluluklarını görebileceğiniz Sechseläuten Geçit Töreni yapılır. Ama asıl etkinlik, kardan adama benzeyen “Böögg” adı verilen dev maketinin yakılmasıdır. Bu olay baharın başlangıcını simgeler.

Zürih Festivali

Zürih Festivali
Zürih Festivali

Her iki yılda bir gerçekleşen Zürih Festivali’nde, haziran ayı boyunca Zürih’te sanat etkinlikleri düzenlenir. Bu, müziğin, sanatın ve tiyatronun tadını bir anda çıkarabileceğiniz bir festival. Rietberg ve Kunsthaus Müzesi, Zürih Opera Binası ve Schauspielhaus (belediye tiyatrosu) gibi çeşitli kültür ve sanat kurumlarının iş birliğiyle sergiler açılıyor. 

Günbatımı Festivali

Günbatımı Festivali
Günbatımı Festivali


1996 yılında ilk olarak Landesmuseum’un avlusunda başlayan Sunset at Live Festivali büyük bir coşku ile kutlanıyor. Bu festivali izledikten sonra emin olun gelecek seneye katılmak için sabırsızlanabilirsiniz. 17 günlük müzik festivalini yaşarken Sunset Restaurant’ta güzel bir akşam yemeği yemenizi veya The Dolder Grand’s’ta bir konaklama yapmanızı öneririm. 

Langstrasse Festivali

Langstrasse Festivali
Langstrasse Festivali

Langstrasse’deyken işlerin çok çılgınca olabileceğini biliyordum. Bir zamanlar eski bir kırmızı ışık bölgesi olan cadde bugün parti hayranlarının merkezi durumunda. Langstrasse’de müzik etkinlikleri ile dolu geceler yaşanıyor. Ağustos ayında düzenlenen Langstrasse Festivalinde canlı müzik ile birlikte kokteyller sunan birçok yiyecek noktaları bulacaksınız. Sizi müzikal bir yolculuğa çıkaracağından emin olabilirsiniz. Blues, country, pop veya Latin müziği konserlerini seçebilirsiniz.

Zürih Film Festivali

 Zürih Film Festivali
Zürih Film Festivali

Dünyanın dört bir yanından yetenekli film yapımcılarının bu özel etkinlikte ödüllendirileceği Zürih Film Festivali için biletinizi önceden almanız gerekir. Aksi halde benim gibi programı tv’den izlersiniz. Film tutkunları harika film oyuncularını ve yeni film yapımcılarını görebiliyorlar. Bu festival 2005 yılından beri Zürih’te yapılmaya devam ediyor.

Jazznojazz

Jazznojazz
Jazznojazz

Pek ilgimi çekmese de bu festivali aylar öncesinden bekleyen binler insan var. Jazznojazz, Zürih Caz Festivali, Gessnerallee tiyatrosunda ve ZKB kulübünde, Caz ve Soul müziği etkinliğidir.  Charles Lloyd gibi efsane sanatçılar izleyicileri ile buluşuyor. Festival için gidip hayal kırıklığına uğramamak için günler öncesinden festival kartlarınızı satın almalısınız.

Kunst Zürih

Kunst Zürih
Kunst Zürih

Ekim ayında Zürih’te, daha doğrusu Oerlikon Tren İstasyonu yakınlarındaki eski ABB salonlarında mükemmel resim sergileri yapılıyor. Resimleri ile mükemmel bir şekilde kendilerini ifade edilen deneyimli koleksiyoncular ve çağdaş sanatçılar yer alıyor. Yaklaşık 50 sanat sergisi galerisinde gezip ve tercih ettiğiniz sanatçı ile tanışabiliyorsunuz. Görkemli resim tuvalinden yüce heykellere kadar İsviçre tarzında eşsiz Kunst Zürih (sanat fuarı) deneyimini yaşayabilirsiniz.

Yılbaşı Büyüsü

Yılbaşı Büyüsü
Yılbaşı Büyüsü

Yılbaşı gecenizi benzersiz bir şekilde kutlamak mı istiyorsunuz? Avrupa’da kutlanan en güzel yılbaşı etkinliklerinden biri de İsviçre’de yapılıyor. Özellikle Zürih şehrinde Silvesterzauber’ı (Yılbaşı Büyüsü) çok renkli kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Eğlenceyi seven insanlarla tanışın, farklı yemek stantlarından yerel yemekleri deneyin. Ve çok kalabalık olmadan, en iyi havai fişek gösterisine tanık olmak için Zürih göl kıyısına gidin!

Sokak Geçidi

Sokak Geçidi
Sokak Geçidi

Ağustos ayında Zürih’teki en büyük yıllık etkinliklerden biri olan Sokak Geçidi, sevgi, barış ve hoşgörü için düzenleniyor. Geçit töreni Seefeld’deki Utoquai’den başlıyor ve Bellevue aracılığıyla Hafendamm’a gidiyor. Yemek, kültür ve yeni buluşmalara katılmak isteyenler, gece yarısına kadar Mythenquai, Bellevue, Bürkliplatz, Rentenanstalt ve Limmatquai’de gerçekleşen etkinliklere katılıyor.

Knabenschiessen

Knabenschiessen
Knabenschiessen

Zürih’i ziyaret ettiğimde her zaman şaşırtıcı bir olay vardır. Bunlardan biri 17. yüzyıla kadar uzanan Knabenschiessen. Knabenschiessen, 13 ila 17 yaş arasındaki gençlerin hem erkek hem de kızların becerilerini göstermek için yer aldığı bir tüfek atışı etkinliğidir. Her eylül birçok yerli ve yabancı ziyaretçi, Uetliberg’in yamacında yer alan Albisgüetli atış sahasında bu eğlenceli yarışmaya katılmaya geliyor. Etkinlik, bölgenin mutfak lezzetlerinin tadını çıkarmak ve birçok pazar standında yerel ürünleri hakkında bilgi edinmek için iyi bir fırsat sunuyor.

Niederdorf Eski Şehir Festivali

Niederdorf Eski Şehir Festivali
Niederdorf Eski Şehir Festivali

Geleneksel kültür hakkında bilgi edinmek için ağustos ayında Zürih’in en çok ziyaret edilen Eski Kent’in antika görünümlü Niederdorf’u keşfedin. Halk arasında “Dörfli” olarak bilinen bu eski şehir, eğlenceli geceler için parke taşı sokaklar, eski mağazalar, kulüpler ve barlar süsleniyor.  Old Town festivali sırasında yemek tezgâhları, marketler, müzik sahneleri, gösterileri ve cazibe merkezleri ile dolu Niederdorf’da eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Fasnacht

Fasnacht
Fasnacht

Fasnacht, herkesin heyecanlanacağı Zürih’in en çok beklenen festival anı! Ve eğer mart ayında Zürih şehrini ziyaret ediyorsanız, o zaman bu festivale katılmayı mutlaka planlamalısınız. Fasnacht, Kış’ın kötü ruhlarını korkutmak için düzenlendiği Hıristiyanlık öncesi bir kış kutlamasıdır. Günümüzde ise hayaletlerden ilham alan en ilginç ve ürkütücü kostümler sergileniyor. Aynı zamanda, ziyaretçiler farklı bir müzik olan geleneksel ‘Guggenmusik’i dinliyorlar. Zürih kalınacak yerler içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here