Zürih Müzeleri

Zürih Müzeleri
Zürih Müzeleri

Avrupa’da en sevdiğim müzelerden bazıları Zürih’te bulunuyor. Özellikle FİFA Dünya Futbol Müzesi bunların başında bulunuyor. Siz de benim gibi futbol düşkünüyseniz kesinlikle burayı görmek isteyeceksiniz. Gelelim diğer müzelere…Şehrin her köşesinden seçim yapabileceğiniz 50’den fazla müze bulunuyor. Seyahatim sırasında bir plan yapıp ilgimi çekenleri ziyaret ettim. Vaktiniz var ise işiniz kolay. Çünkü İsviçre’nin en iyi müzeleri bu şehirde bulunuyor. Burada size yardımcı olmak için Zürih Müzeleri içerisinden en iyi 10 tanesini bir araya getirdim.

FIFA Dünya Futbol Müzesi

FIFA Dünya Futbol Müzesi
FIFA Dünya Futbol Müzesi

En çok ilgimi çeken bu müze oldu. Biraz da merak konusundan tabi. FIFA Dünya Futbol Müzesi, Zürih’in kalbindeki Bahnhof Enge tren istasyonunun karşısında yer alıyor. Birçok futbol ve spor taraftarının buluşma yerini temsil ediyor. Burada 3000 metrekarelik sergi alanı interaktif, multimedya deneyimi sunuyor. Ve 1000 özel sergi ve yaklaşık 500 video, uluslararası futbolun tüm yelpazesini belgeliyor.


Ancak burada sadece büyük yıldızlar dikkat çekmiyor. Büyüleyici görüntüler ve etkileyici hikayeler, ayrıca dünyadaki en popüler sporun nasıl olduğunu gösteriyor. Tüm dünyadaki insanların hayatlarına ilham vermeye devam ediyor. En önemli eserleri arasında orijinal FIFA Dünya Kupası ve devasa Futbol Pinball’ı bulunuyor. Ayrıca, ziyaretçiler spor barı, bistro ve kafe-barın yanı sıra çeşitli etkinlik ve seminer alanları yer alıyor.

İsviçre Zürih Ulusal Müzesi

İsviçre Zürih Ulusal Müzesi
İsviçre Zürih Ulusal Müzesi

Müze, sanat ve zanaatın miraslarından, sıradan günlük nesnelere kadar her şeyle, tarih öncesi dönemden günümüze kadar İsviçre’nin hayatını ortaya koyuyor.  Gustav Gull, ilk federal anayasanın 50. yıldönümünü kutlamak için 1898’de İsviçre Ulusal Müzesi’ni inşa etmiş. Ana tren istasyonu ile Platzspitz Parkı arasında yer alan müze binası, bir peri masalı kalesini andırıyor.

Geçici sergiler düzenli olarak İsviçre Ulusal Müzesi’nde görülebilir. Tarihsel, kültürel veya sosyal olarak ilgili konuları ele alıyor. Müze, e-kılavuzlar, elektronik testler ve nesnelerin dokunulabileceği mobil masalar sunuyor.

Kunsthaus Müzesi

Kunsthaus Müzesi
Kunsthaus Müzesi

Zürih Kunsthaus müzesi, Orta Çağ’a kadar uzanan bir koleksiyonda uluslararası üne sahip sanatçıların yanı sıra İsviçre güzel sanatlarının en iyisini bulacağınız bir yerdir. Picasso, Monet ve Lipchitz gibi sanatçılar ve Rist, Hodler ve Giacometti gibi sayısız İsviçreli sanatçının eserleri sergileniyor. Ülkedeki başka hiçbir güzel sanat müzesi, koleksiyonunun büyüklüğü açısından Zürih Kunsthaus’u ile eşleşemez.

Gestaltung Zürich Müzesi (Tasarım Müzesi)

Gestaltung Zürich Müzesi (Tasarım Müzesi)
Gestaltung Zürich Müzesi (Tasarım Müzesi)Zürih’in kalbindeki Ausstellungsstrasse’deki bir binada bulunan müze, tüm yönleriyle tasarım harikası eserleri sergiliyor. Biraz zaman geçirmek ve olağanüstü İsviçre tasarımını keşfetmek için mükemmel bir yerdir. Batı Zürih’in hareketli bölgesinin merkezinde yer alan Museum für Gestaltung’a ek olarak Toni-Areal bulunuyor. Değişen sergilerle, kampüsteki Zürih Güzel Sanatlar Üniversitesi deneysel projeleri ve gözlemlerle bağlantı kuruyor. Sergi salonu, rehberli turların bir parçası olarak ziyaret edilebilir.

Migros Çağdaş Sanat Müzesi

Migros Çağdaş Sanat Müzesi
Migros Çağdaş Sanat Müzesi

Bu isim size yabancı gelmeyecek. Çünkü ülkemizde de çok sayıda şubesi bulunuyor. İsviçre’nin en büyük perakendecisi Migros’un kurucusu Gottlieb Duttweiler, İsviçreli bir iş öncüsüdür, aynı zamanda sanat ve kültür hayranıdır. 1940’ların başlarında filmlere fon sağlamaya ve konserler düzenlemeye başlamış. 1950’lerde yerel ve ulusal sanatçıların eserlerini almaya başlamış. Proje 1962’de ölümünden sonra da devam etmiş. Koleksiyon, çoğunlukla Urs Fischer’den Christoph Schlingensief’e kadar çağdaş sanatçılar tarafından yaklaşık 1.300 eserden oluşuyor. Sanatçıların yüzde 35’i İsviçre’den geliyor.

Migros Çağdaş Sanat Müzesi, 1996 yılında tüm eserlerin halka açık hale getirilmesi için kurulmuş. Birçok galeri ve sanat kurumu ile Zürih’te küçük bir sanat bölgesi olan Löwenbräu-Areal’da yer almaktadır. Çağdaş sanatın üretimi için dinamik bir yer olarak tasarlanan iki katlı müze, kendi koleksiyonundan eserler yanı sıra alternatif kişisel ve karma sergiler sunuyor.

İsviçre Bilim Merkezi

İsviçre Bilim Merkezi
İsviçre Bilim Merkezi

Technorama Winterthur, bilime yönelik deneyler merkezidir. Elektrik, manyetizma gibi fiziksel olaylar, 6.500 metrekarelik bir alana yayılmış deneyler için 500’den fazla istasyonu bulunan, tam anlamıyla bir bilim merkezidir. Burada, denemek, dokunmak, ajite etmek, tetiklemek ve kendi başına bir şey yapmaya izin veriliyor. Aslında bir zorunluluk diyebilirim. Bu uygulamalı gezi, ziyaretçilerin bilimsel düşünceye ilişkin kavrayışını sağlıyor.

Ürünler, gazlar, ozon deliği, sera etkisi, aydınlatma süper iletkenliği ve lazerler gibi konularda çeşitli sunumlarla desteklenmektedir.

Dinozor Müzesi

Dinozor Müzesi
Dinozor Müzesi

Aathal Dinozor Müzesi (Saurier Müzesi), İsviçre’deki türünün en büyük müzesidir. İsviçreli bir paleontolog tarafından sahip olunan ve finanse edilen müzede, dünyadaki kendi kazılarından gelen fosiller ve iskeletler, diğer birçok model ve ekran bulunuyor. Burayı ziyaret etmek pek ucuz değil. Tüm favorilerinizin gerçek boyutlu modellerinden brontosaurus, stegosaurus, triceratops, velociraptor vb. dinozor yumurtalarını ve çeşitli fosilleri görebiliyorsunuz. Müze, kara, gökyüzü ve denizde yaşayan hayvanları gösteren farklı bölümlere ayrılmış. Kazı yöntemleri, fosilin nasıl tespit edileceği, dinozorların nasıl yaşadıkları ve neden öldükleri hakkında çok sayıda eğitim materyali de bulunmaktadır.

Saat müzesi

Saat müzesi
Saat müzesi

Ünlü Bahnhofstrasse alışveriş caddesi boyunca, dünyanın en iyi saat koleksiyonlarından biridir. 300’den fazla sergi, zaman işleyişinin geçmişini M.Ö. 1400’e kadar izler. Genellikle diğer müzelerde yer almak için dünyayı dolaşan inanılmaz derecede nadir bulunan birkaç öğe burada sergileniyor. Müzenin sürekli genişleyen sergisinde gölge çubukları, kandil saatleri, büyükbaba saatleri ve daha fazlası yer alıyor.

Zürih Tramvay Müzesi

Zürih Tramvay Müzesi
Zürih Tramvay Müzesi

Şehrin en sevilen ulaşım yollarından biri olan Zürih tramvaylarının hikayesini öğrenmek için bu müzeye gittim. Tramvay araçları burada 1897 yılına kadar uzanıyor. Eski Burgwies Tramvay Deposu’na gitmek, şehrin en eski fonksiyonel tramvayını görmek istiyorsanız burası tek başına size bir tarih yolculuğu sunuyor.

Rietberg Müzesi

Rietberg Müzesi
Rietberg Müzesi

Museum Rietberg, İsviçre’nin Avrupa dışı kültürlere adanmış tek sanat müzesidir. Aynı zamanda en büyüklerinden birisidir. Halı dokuma, duvar asma ve oyma dahil heykel, resim, seramik ve el sanatlarının başyapıtlarını bir araya getiren koleksiyon, Asya, Afrika, Amerika ve Okyanusya merkez sahnesinden iki binden fazla sanat eserini bir araya getiriyor. Zürih’te nerede kalınır içeriğimizi incelemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here